Rośliny domowe

Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja guzmanii? Jest prostsza niż myślisz

Guzmania to piękna roślina, o charakterystycznym, czerwonym lub pomarańczowym kwiatostanie. Wymaga ona stworzenia odpowiednich warunków, by mogła rosnąć bez żadnych problemów. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące jej pielęgnacji? O czym trzeba pamiętać? 

Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja guzmanii? Jest prostsza niż myślisz
Guzmanii nie trzeba przesadzać. Rośnie ona z powodzeniem nawet w bardzo ciasnych doniczkach. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pochodzenie guzmanii 

Guzmania należy do roślin ananasowatych, co ma związek z jej charakterystyczną budową. Z lejkowatej rozety liści rozwija się wysoki kwiatostan, o intensywnym, zwykle czerwonym kolorze. Jej wymagania są dość duże, jednak taką roślinę można z powodzeniem uprawiać w doniczce wewnątrz mieszkania. Naturalnie guzmanie pojawiają się głównie w Ameryce Południowej, w wilgotnych lasach. 

Kwiatostan guzmanii przypomina szyszkę i składa się głównie z przekształconych liści. Same kwiaty są dość niewielkie i przekwitają szybciej niż pozostała część. Po okresie kwitnienia całość zasycha, a w doniczce pozostaje sama rozeta liściowa. W tym czasie z boku wyrastają sadzonki, pozwalające na rozmnożenie guzmanii. 

Na rynku znaleźć można guzmanie w wersjach doniczkowych w wielu odsłonach. Najpopularniejsze gatunki to: 

 • guzmania języczkowata – ma duże kwiatostany i błyszczące liście, 
 • guzmania jednokłosa – tworzy dużą rozetę z wielobarwnymi kwiatostanami, 
 • guzmania wittmackii – roślina osiągająca nawet 100 cm wysokości, spotykana w Kolumbii i Ekwadorze, 
 • guzmania mozaikowa – roślina, która nie rozrasta się zbyt mocno, a jej liście są pokryte oryginalnymi wzorami w różnych odcieniach zieleni. 

Pielęgnacja guzmanii 

Guzmania może wzrastać prawidłowo tylko w sytuacji, gdy zostanie umieszczona w odpowiednim miejscu i będzie pielęgnowana zgodnie z kilkoma zasadami. W innym przypadku może ona wyglądać mniej atrakcyjnie, a nawet częściej zapadać na różnego rodzaju choroby. Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja guzmanii? 

 • Stanowisko  

Guzmania rośnie najlepiej w miejscach, w których panuje dość duża wilgotność powietrza. W innym przypadku może dojść do gubienia liści poprzez ich usychanie. Ważne jest także zadbanie o odpowiednią temperaturę. Latem jest to od 18 do 24 stopni Celsjusza, a zimą – od 15 do 18 stopni Celsjusza. Roślina ta lubi ciepło i światło, ale promienie słoneczne nie powinny padać bezpośrednio na jej liście i kwiaty. W innym przypadku może bowiem dojść do uszkodzenia tych elementów. Natomiast zbyt mało światła skutkuje szybkim przekwitaniem kwiatostanów. 

 • Podlewanie 

Podlewanie guzmanii musi być przeprowadzane z odpowiednią częstotliwością. W sezonie letnim, w trakcie bardzo słonecznych dni, najlepiej robić to raz dziennie, rezygnując z lania wody bezpośrednio do doniczki i zastępując tę praktykę rozpylaniem delikatnej mgiełki. Trzeba jednak pamiętać, by nie zmoczyć kwiatów. W trakcie pozostałych miesięcy można zmniejszyć częstotliwość do 2-3 razy w tygodniu. Podlewanie ogranicza się także w trakcie kwitnienia. 

Zimą wymagania guzmanii są nieco inne. Wówczas można umieścić roślinę w wysokiej podstawce, wypełnionej wodą. W ten sposób guzmania będzie mogła samodzielnie pobierać odpowiednią ilość cieczy. Należy ją regularnie uzupełniać. Warto też spryskiwać guzmanię od góry, jednak z częstotliwością mniejszą niż w sezonie letnim – najlepiej raz na tydzień. Za każdym razem trzeba pamiętać, by nie lać wody bezpośrednio do rozety i w miejsca, z których wyrasta kwiatostan w trakcie kwitnienia. 

Podlewanie guzmanii jest niezbędne zawsze wtedy, gdy podłoże staje się suche. Roślina ta nie może zostać umieszczona w zbyt mokrej ziemi. Preferuje ona dużą wilgotność powietrza, jednak podłoże powinno być w jej przypadku dość suche. W innym razie może dojść do gnicia od wewnątrz. 

 • Ziemia 

Ziemia dla guzmanii powinna być lekka, pozwalając na swobodny dostęp korzeni do powietrza. Z tego powodu doskonale sprawdzą się wszelkie mieszanki tworzone z myślą o storczykach. Zwykle zawierają one dość dużo torfu i piasku. Warto na samym dnie zastosować drenaż. 

Istnieje też opcja zastosowania małej ilości podłoża, wykładając pozostałą część doniczki kawałkami kory. To dobry wybór w przypadku naczyń wieszanych pod sufitem. 

 • Nawożenie 

Nawożenie guzmanii nie jest konieczne, ale raz na kilka miesięcy można użyć specjalny nawóz typu biohumus do roślin kwitnących. Ten gatunek nie pobiera bowiem zbyt wielu substancji odżywczych z podłoża, dlatego nie dochodzi w jego przypadku do niedoborów. Stosowanie nawozów raz na jakiś czas pozwala jednak na poprawienie kolorytu kwiatostanu oraz wydłużenie czasu kwitnienia. 

 • Rozmnażanie 

Guzmanię można też rozmnożyć. Należy robić to pod koniec kwitnienia poprzez odcięcie odrostów od dolnej części rozety, gdy osiągną one połowę wysokości rośliny matecznej i same się ukorzenią. Tak odłączone części warto umieścić w osobnych doniczkach i obficie podlać. Warto też zastosować folię, tworząc swego rodzaju mini szklarnię, dzięki której rozmnażanie guzmanii staje się efektywniejsze. Pozwoli ona na utrzymanie wyższej wilgotności powietrza. Wówczas rośliny będą mogły ukorzenić się w nowym podłożu znacznie szybciej. Już po 2-3 latach guzmania osiąga docelowe rozmiary i zaczyna kwitnąć. 

 • Przesadzanie 

Guzmanii nie trzeba przesadzać. Rośnie ona z powodzeniem nawet w bardzo ciasnych doniczkach. Warto jednak przeprowadzić przesadzanie guzmanii zaraz po jej kupieniu, wybierając naczynie, z którego nie trzeba jej będzie już w późniejszym czasie wyjmować. Przesadzanie tej rośliny jest niezwykle łatwe – wystarczy tylko zastosować odpowiednie podłoże. 

 • Przycinanie  

Guzmanii nie trzeba specjalnie przycinać. Należy jednak regularnie usuwać liście, które zdążyły już przyschnąć. Tak samo jest w przypadku przekwitniętego kwiatostanu. Przycinanie guzmanii powinno być przeprowadzane tylko w razie konieczności, w celu usunięciu suchych elementów, które z czasem mogą gnić, wpływając negatywnie na jakość podłoża. 

 • Choroby 

Choroby guzmanii pojawiają się bardzo rzadko. Roślina ta jest bowiem odporna na działanie grzybów czy szkodników. Z tego powodu sprawdzi się ona nawet w sytuacji, gdy w danym miejscu często pojawiają się tego rodzaje insekty szkodzące pozostałym gatunkom roślin doniczkowych. 

 • Gubienie liści 

Do gubienia liści guzmanii może dojść w sytuacji, gdy jej stanowisko zostanie niewłaściwie dobrane. Zazwyczaj wynika to ze zbyt małej wilgotności powietrza. Wówczas trzeba pamiętać o jeszcze częstszym spryskiwaniu rośliny. 

Gdzie sprawdzi się guzmania? 

Guzmania jest dobrym wyborem w przypadku osób, które mają czas na jej specyficzne podlewanie, ale nie chcą martwić się koniecznością częstego nawożenia czy ewentualnymi szkodnikami. Taką roślinę trzeba jednak odpowiednio przygotować do ponownego kwitnienia. Jest to możliwe poprzez umieszczenie guzmanii na określony czas w chłodniejszym miejscu. Temperatury panujące w ogrzewanych mieszkaniach mogą być zbyt wysokie, by roślina zakwitła ponownie. Znacznie lepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju garaże, pozwalające na przezimowanie guzmanii. 

Guzmanię można też niezwykle łatwo rozsadzać, ponieważ tworzy ona odnogi już ukorzenione. Dzięki temu po około 3 latach można stać się posiadaczem wielu egzemplarzy roślin doniczkowych, które warto porozstawiać w co najmniej kilku pomieszczeniach w mieszkaniu.

Przeczytaj również: Atrakcyjna roślina doniczkowa z niesamowicie kolorowymi liśćmi. Jest łatwa w uprawie

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.