Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak uratować gnijącego storczyka? Tak reanimują storczyki specjaliści od kwiatów

Storczyk, choć piękny, ma specyficzne wymagania i łatwo popełnić błąd, który sprawi, że roślina straci kwiaty, zacznie gnić i marnieć w oczach. Na szczęście wiemy, jak go odratować i sprawić, że na nowo zacznie kwitnąć. Sprawdźcie!

Jak uratować gnijącego storczyka? Tak reanimują storczyki specjaliści od kwiatów
Wyjaśniamy, jak odratować gnijącego storczyka. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Storczyk — najczęstsze przyczyny i objawy chorowania

Storczyki są epifitami, co oznacza, że w swoim naturalnym środowisku rosną i wspierają się na innych roślinach, jednak nie są pasożytami. Do rozwoju nie potrzebują ziemi, a substancje odżywcze i wodę pobierają z powietrza. Nietypowe pochodzenie storczyków sprawia, że mają zupełnie inne wymagania związane z uprawą niż większość roślin pokojowych. Lubią ciepło, wysoką wilgotność powietrza oraz lekki półcień. Gdy nie zapewnimy im warunków, chociaż odrobinę zbliżonych do tych, jakie mają w naturze, zaczną chorować, zasychać lub gnić.

Co najbardziej szkodzi storczykom? Oto lista najczęstszych błędów w ich uprawie:

 • Przelanie — nadmierne podlewanie storczyków i ciągle zalegająca woda w doniczce sprzyja rozwojowi infekcji grzybicznych. W wodzie zaczynają rozwijać się drobnoustroje, które atakują korzenie i stopniowo przenoszą się na całą roślinę. Objawia się to tym, że korzenie i liście zaczynają robić się miękkie i brązowieją. Towarzyszy temu też nieprzyjemny zapach zgnilizny.

 • Przesuszenie — zbyt rzadkie podlewanie storczyków lub ustawienie ich bezpośrednio przy grzejniku w sezonie zimowym, gdzie powietrze będzie zbyt suche sprawi, że rośliny zaczną zrzucać kwiaty, liście się pomarszczą, a korzenie zrobią się szare i zasuszone. Liście przesuszonego storczyka stopniowo zaczynają też żółknąć.

 • Niedobór światła — gdy ustawimy storczyka w zbyt ciemnym pomieszczeniu, nie będzie w stanie zgromadzić energii potrzebnej do wytworzenia pąków kwiatowych. Taki storczyk nie kwitnie wcale albo bardzo rzadko, a jego liście są się matowe i ciemne.

 • Poparzenie słoneczne — storczyk wystawiony na bezpośrednie nasłonecznienie może ulec poparzeniu. Zbyt ostre słońce padające przez szyby okienne na jego liście mogą spowodować pojawienie się ciemnych plam na liściach.

 • Zimne przeciągi — gdy doniczka ze storczykiem ustawiona jest na parapecie obok często otwieranego zimą okna, to musimy liczyć się z tym, że zimne przeciągi mogą zaszkodzić naszej orchidei. Zbyt długie wietrzenie pomieszczeń może doprowadzić do przechłodzenia storczyka, który w konsekwencji zacznie zrzucać pąki kwiatowe i istniejące już kwiaty.

 • Nieodpowiednie podłoże — posadzenie storczyka w uniwersalnej ziemi do kwiatków kwitnących to prosta droga do jego uśmiercenia. Taka gleba jest nieprzepuszczalna, nadmiernie wilgotna i zbyt ciężka dla delikatnego systemu korzeniowego storczyków. W rezultacie kwiat traci zdolność do pobierania składników mineralnych i wody, zaczyna gnić i obumiera. 

Błędy w pielęgnacji potrafią uśmiercić storczyka. Fot. 123RF.com

Pielęgnacja storczyka — jak nie doprowadzić do gnicia i przesuszenia?

Istnieją uniwersalne zasady pielęgnacji storczyków w warunkach domowych, które sprawiają, że rośliny zdrowo się rozwijają i obficie kwitną.

 • Jasne stanowisko – epifity nie mają bezpośredniego kontaktu ze słońcem, ponieważ gałęzie egzotycznych drzew skutecznie blokują jego promienie. Warto więc ustawić je w pokoju w pobliżu okna osłoniętego firanką, gdzie będą miały zapewniony dostęp do rozproszonego światła słonecznego.

 • Przepuszczalne podłoże — dla storczyków najlepsze będzie lekkie podłoże z kory, włókna kokosowego i keramzytu. Pamiętajmy, że w naturze storczyki rosną przyczepione m.in. do kory drzew, dlatego w doniczce ich korzenie muszą mieć przestrzeń, aby mogły swobodnie się rozwijać i pobierać cenne minerały. Taka "ziemia" chroni je także przed gniciem i chorobami grzybowymi.  

 • Rzadkie, ale obfite podlewanie – z uwagi na to, że w polskich domach trudno utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza, należy roślinę regularnie podlewać, najlepiej rzadko, ale obficie. Zimą wystarczy nawadniać storczyki raz w tygodniu, za to latem można podlewać je częściej, np. c kilka dni. Dla storczyków ma również znaczenie to, jaką wodą je podlewamy. Nie lubią one wody „twardej”, czyli z dużą zawartością wapnia. Dlatego woda do podlewania storczyków zawsze powinna być odstana. Ewentualnie można posłużyć się deszczówką lub wodą destylowaną. Więcej na temat technik podlewania storczyków znajdziesz w naszym artykule: Zacznij podlewać storczyki w ten sposób. Będą kwitły jak szalone

 • Wysoka wilgotność powietrza – w lasach tropikalnych jest nie tylko ciepło, ale także bardzo wilgotno, dzięki czemu korzenie storczyków mogą swobodnie pobierać niezbędną wodę oraz minerały z powietrza. Chcąc zapewnić storczykom odpowiednią wilgotność powietrza w swoim domu, warto w pobliżu ustawić nawilżacz powietrza, ustawić doniczkę z kwitkiem misce z kamieniami zanurzonymi w wodzie lub też nawilżać liście za pomocą butelki ze spryskiwaczem.

 • Ciepła temperatura – w strefie tropikalnej i subtropikalnej w ciągu dnia panuje temperatura między 20 a 30°C, która nocą oraz zimą spada, często nawet o kilkanaście stopni. Chcąc zapewnić takie warunki storczykom we własnym domu, latem możemy wynosić je na balkon lub taras, a zimą skręcać na noc grzejnik w pokoju, by w pomieszczeniu nieco się ochłodziło.

Przeczytaj również: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi

Kluczem do sukcesu w uprawie storczyków jest odpowiednia pielęgnacja i nawożenie. Fot. Dorota Kubica

Jak uratować gnijącego storczyka?

Jeśli zdarzyło ci się przelać storczyka, a do tego nadmiar wody przez dłuższy czas zalegał w doniczce, pewnie zauważyłeś już zmiany w wyglądzie swojej rośliny. Liście zaczęły brązowieć, zrobiły się miękkie, a do tego część korzeni pokryła się pleśnią. Nie martw się — jeszcze nic straconego. Twojego storczyka jeszcze da się odratować. Zobacz, jak to zrobić.

Reanimacja storczyka krok po kroku:

 • W pierwszej kolejności wyciągnij storczyka z doniczki i pozwól korzeniom ocieknąć z nadmiaru wody.

 • Postaraj się delikatnie wyciągnąć korzenie z dotychczasowej osłonki, pozbywając się resztek podłoża, w którym umieszczona była roślina.

 • Przejrzyj dokładnie korzenie. Jeśli zauważysz gnijące korzonki, obetnij je zdezynfekowanymi nożyczkami, a miejsca po cięciu posyp cynamonem lub zasmaruj wodą utlenioną, by nie rozwinęła się infekcja. Obetnij też zaschnięte czy zgniłe liście. Odstaw roślinę, by "rany" zdążyły się zagoić.

 • Przesadź roślinę do świeżego podłoża. Specjalną mieszankę dla storczyków kupisz w sklepie ogrodniczym. Możesz ją również przygotować samodzielnie. Na dno szklanej doniczki wysyp warstwę keramzytu, wyłóż roślinę i obsyp korzenie mchem, kawałkami kory i perlitem. Podlej delikatnie roślinę, tak by woda spłynęła po korzeniach i zatrzymała się na dnie doniczki.

 • Aby odżywić korzenie, przygotuj domowy nawóz z herbaty. W tym celu torebkę czarnej herbaty zalej wrzątkiem i odstaw do wystygnięcia. Po tym czasie możesz wykorzystać napar do podlewania rośliny lub spryskiwania korzeni. Herbata zadziała na storczyki odżywczo i pobudzi ich regenerację. Namaczane w herbacie storczyki zaczynają stopniowo się regenerować i wypuszczać młode korzenie. Wszystko to dzięki właściwościom herbaty, która zawiera w sobie takie same substancje chemiczne, jakie są wypłukiwane z drzew w porze deszczowej. Dla storczyka jest to sygnał, by rosnąć ze zdwojoną siłą, wytwarzać nowe korzenie, liście oraz pędy kwiatowe.

Pielęgnowane w ten sposób storczyki szybko się zregenerują i znowu zaczną nas zachwycać swoimi wyjątkowymi kwiatami.

Źródło: Reanimacja storczyka krok po kroku. Youtube.com. Kanał: Make Your Life Greener

Przeczytaj również:Zadbaj o to, a storczyki odwdzięczą się dużymi kwiatami w pięknych kolorach

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.