Rośliny domowe

Zadbaj o to, a storczyki odwdzięczą się dużymi kwiatami w pięknych kolorach

Storczyki to eleganckie rośliny, które zachwycają feerią barw, dlatego często są wybierane do dekoracji domów i na prezent. Jednocześnie są dość proste w uprawie, przez co lubią je początkujący ogrodnicy. Jednak po pewnym czasie rośliny często zaczynają tracić kwiaty. 

Zadbaj o to, a storczyki odwdzięczą się dużymi kwiatami w pięknych kolorach
Podsyp nim storczyki. Kwiaty orchidei zaczną wylewać się z doniczek. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Storczyki – jak dbać? 

Storczyki, łac. orchis, w naturalnych warunkach są epifitami, czyli roślinami, które rozwijają się w koronach drzew i nie mają kontaktu z podłożem. Jest to możliwe dzięki wysokiej wilgotności powietrza, jaka panuje w tamtejszych lasach. Jednak w polskich domach trudno o takie warunki, nawet w łazience. Dlatego storczyki należy uprawiać w donicach, w specjalnym podłożu, które powinno składać się głównie z włókna kokosowego, kory piniowej, mchu torfowego i perlitu. Jest ono bardzo przewiewne, lekkie i przepuszczalne, dzięki czemu korzenie nie są narażone na gnicie.  

Jednak samo odpowiednie podłoże nie wystarczy. Z twardych elementów trudno pobierać cenne składniki mineralne, a zawarte w nich substancje często są wypłukiwane razem z wodą podczas podlewania. Dlatego trzeba zadbać o regularne nawożenie rośliny. 

SPRAWDŹ: QUIZ: Storczyki. Czy wiesz o nich wszystko?

Storczyki – najlepsze sposoby nawożenia 

Epifity takie jak storczyki nie mogą być nawożone preparatami przeznaczonymi do "zwykłych" roślin doniczkowych z liśćmi. Zawarte w nich substancje mogłyby doprowadzić do poparzenia korzeni i w rezultacie obumarcia okazu.  

Do nawożenia storczyków najlepiej sprawdzają się specjalnie przygotowane mieszanki nieorganiczne, tzw. mineralne i sztuczne. Mają one starannie skomponowane receptury, dzięki czemu odpowiadają na wszystkie potrzeby rośliny w okresie wegetacji. Wyróżnia się kilka rodzajów nawozów nieorganicznych: 

  • wiosenne – o podwyższonej ilości azotu, który pobudzi roślinę do życia i rozwoju części zielonych, 
  • pobudzające kwitnienie, czyli z wysoką zawartością fosforu i dodatkiem magnezu, które pomagają utrzymać pąki kwiatów, 
  • jesienne – o wyższym stężeniu fosforu i potasu, które pomagają roślinie przygotować się do okresu spoczynku i wzmocnić przed niedoborem wody. 

Preparaty należy stosować systematycznie, według wskazówek producenta, w okresie wegetacyjnym, czyli od marca do początku listopada. Po tym okresie nie należy storczyków nawozić, aby mogły przejść w stan spoczynku.  

Jak nawozić storczyki? Domowe sposoby 

Zastanawiasz się, czy można w inny sposób dokarmiać storczyki? Nawozy naturalne to odpowiedź na Twoje pytanie. Na rynku znajduje się wiele produktów naturalnego pochodzenia np. takich jak biohummus, który powstał poprzez przetrawienie substancji organicznych przez wytrwałe dżdżownice. To preparat, który zapewnia bujny wzrost i efektowne kwitnienie, a jednocześnie wiąże się z niskim ryzykiem przenawożenia rośliny.  

Jednak to nie jedyne produkty, jakimi można nawozić storczyki. Nawozy z czosnku i innych roślin są również chętnie wykorzystywane przez hodowców tych niezwykłych kwiatów. Oto najciekawsze przepisy! 

  • Storczyki a banany 

Skórka banana nie jest jadalna, a szkoda! Stanowi bogate źródło potasu, żelaza i magnezu, czyli substancji niezwykle istotnych w procesie kwitnienia storczyków.  

Aby je wykorzystać, należy zebrać kilka sztuk skórek z owocu, a następnie zalać je wodą i pozostawić w chłodnym miejscu na kilka dni. Optymalny czas to dwa tygodnie, jednak po tym czasie mikstura może wydzielać nieprzyjemny zapach. Aby móc ją wykorzystać w domowych warunkach, należy odczekać kilka dni, maksymalnie siedem. 

Po tym czasie bez rozcieńczania można podlać storczyki i poczekać na efekty. Te mogą pojawić się bardzo szybko po takiej dawce minerałów! 

  • Storczyki a czosnek 

Czosnek kojarzy się wielu osobom z przykrym zapachem, jednak nikt nie ma wątpliwości, że zawiera on wiele cennych składników, w tym potas, magnez, miedź i żelazo. Ma także właściwości antyseptyczne, a w przypadku roślin pomaga odstraszać np. mszyce.  

Aby użyć czosnku do nawożenia roślin, należy dwa, rozgniecione ząbki zalać ok. 600 ml wody, a następnie przelać miksturę do słoika, zakręcić i odstawić całość na ok. 24 godziny. Po tym czasie należy miksturę przecedzić, wymieszać z wodą i zanurzyć w nim bryłę korzeniową storczyków na ok. 30 minut. 

Szybki wzrost, piękne kwitnienie, a do tego brak grzybów i pasożytów – czosnek to nieoceniony przyjaciel każdego ogrodnika.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać czosnek w ochronie roślin?

CZOSNEK Gnojówka z czosnku na wzmocnienia korzeni. Fot. 123RF/PICSEL

  • Storczyki a cynamon 

Wiele osób, aby wspomóc rozwój swojej rośliny sięga również po cynamon. Warto pamiętać, że nie jest to nawóz, a sposób na zapobieganie rozwojowi groźnych chorób. Orientalna przyprawa wyróżnia się wieloma właściwościami, w tym grzybobójczymi. Wybierz ją, jeśli podczas przesadzania uszkodziła się bryła korzeniowa lub zauważyłeś w podłożu rozwijającą się pleśń.  

Wystarczy, że posypiesz odsłonięte korzenie, a w naturalny sposób zabezpieczysz je przed gniciem. Z kolei ziemia wymieszana z cynamonem będzie odporna na grzyby – w tym pleśń, co zapewni roślinie ochronę przed różnymi chorobami wywoływanymi przez te mikroorganizmy.  

W ten prosty i tani sposób możesz uratować swoje rośliny przed atakiem groźnych mikrobów, które mogłyby zniszczyć wszystkie okazy. 

Przeczytaj również: Jak pielęgnować storczyki latem?

Nawożenie storczyków zimą – czy niezbędne?  

Częstotliwość i sposób nawożenia storczyków należy dostosować do ich okresu wegetacji. Latem, gdy rośliny kwitną najbardziej intensywnie należy systematycznie je dokarmiać 1-2 razy w miesiącu. Natomiast w okresie spoczynku, czyli przez jesień i zimę, trzeba zaprzestać nawożenia, aby storczyki mogły odpocząć.  

Warto jednak obserwować swoją roślinę i dokarmiać ją zgodnie z jej rytmem, nawet jeśli kwitnie w środku zimy.  

Storczyki – nawadnianie 

Nawadnianie jest istotną częścią nawożenia, ponieważ wszelkie preparaty doglebowe należy dodawać wyłącznie na mokre podłoże. Jeśli nawóz będzie dodany przed podlaniem rośliny, można doprowadzić do poparzenia korzeni.  

Aby dobrze podlać storczyka, należy wyjąć go z ceramicznej osłonki, a następnie zanurzyć w doniczkę w głębokim pojemniku z wodą i pozostawić na ok. 20-30 minut, aby korzenie zdążyły "się napić". Po tym czasie należy wyjąć rośliny z wody, poczekać aż jej nadmiar wypłynie z doniczki i znów umieścić w osłonce. Nawóz doglebowy należy wlać po nawodnieniu rośliny. 

Przeczytaj również: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą

podlewanie storczyków Niektórzy okresowo podlewają storczyki wodą zmieszaną z piwem. Jest to jedna z metod ich nawożenia. Fot. 123RF/PICSEL

Storczyk nie kwitnie – co robić? 

Brak kwiatów to jeden z najczęstszych problemów, jakie występują w uprawie storczyków. Wśród jego przyczyn zazwyczaj wymienia się brak wprowadzenia roślin w stan spoczynku. Jeśli uprawiasz swoje okazy cały czas w pomieszczeniu, gdzie temperatura przez cały rok sięga powyżej 20°C, możesz zapomnieć o kwiatach.  

Aby pobudzić storczyki do kwitnienia, należy na jesień i zimę przenieść je w chłodne miejsce, gdzie panuje temperatura od 10 do 12°C. Dzięki temu zdążą się zregenerować przed kolejnym okresem wegetacji.

Przeczytaj również: Dlaczego pąki storczyka usychają i jak temu zaradzić?

Storczyk – czego nie lubi?  

Epifity są dość proste w uprawie, jednak żeby mogły zdrowo rosnąć, trzeba pamiętać o tym, że nie lubią przelewania ani zbyt intensywnego słońca. W takich warunkach ich korzenie zaczną gnić, a liście i kwiaty zostaną poparzone.  

Trzeba również pamiętać o tym, że storczyki nie przepadają za niskimi temperaturami poniżej 10°C. Jeśli przemarzną, mogą opaść im wszystkie pąki. 

Zadbaj o odpowiednią aplikację nawozu, a storczyki odwdzięczą się dużymi kwiatami w pięknych kolorach.  

Przeczytaj również: Twój storczyk żółknie i gubi kwiaty? Wiemy, jak mu pomóc

storczyki Zimą storczyki najczęściej przechodzą w stan spoczynku. Fot. 123RF/PICSEL

Wszystko na temat pielęgnacji i uprawie roślin domowych znajdziesz w naszej sekcji specjalnej >> PIELĘGNACJA ROŚLIN DOMOWYCH <<

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zadbaj o to, a storczyki odwdzięczą się dużymi kwiatami w pięknych kolorach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.