Spis treści:
Ukorzeniacz sztuczny a naturalny
Rozmnażanie roślin przez sadzonki nie jest trudne, jednak nie zawsze się udaje. Czasem się zdarza, że pozyskana z danej rośliny sadzonka nie może wypuścić korzeni. W takich sytuacjach warto sięgnąć po ukorzeniacz. Specyfik ten (jak sama nazwa wskazuje) wspomaga proces ukorzeniania i tworzenia korzeni, dzięki czemu nowa sadzonka dobrze się przyjmie i będzie szybko rosła.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ukorzeniaczy, wśród których możemy znaleźć te w postaci proszku, żelu lub płynu. Zawierają w swoim składzie syntetyczne hormony roślinne, tzw. auksyny, które pobudzają wzrost całej rośliny i tworzenie korzeni. Poza hormonami znajdziemy tam również cenne witaminy i mikroelementy, m.in. potas, fosfor, miedź, bor, żelazo, mangan i cynk. Pierwiastki te wspomagają proces rozmnażania roślin. Co więcej, niektóre ukorzeniacze zawierają środki grzybobójcze, które chronią sadzonki przed chorobami.
Zamiast wydawać pieniądze na drogie środki w sklepie ogrodniczym, zdecydowanie lepiej jest samodzielnie zrobić domowy ukorzeniacz. Przygotujemy go na bazie składników, które często mamy pod ręką.
Ukorzeniacz jest preparatem wspomagającym ukorzenienie się rośliny. Fot.123RF.com
Naturalny ukorzeniacz roślin – jak działa?
Istnieje kilka naturalnych składników, które można dodać do wody, by pobudzić wzrost nowych korzeni. Chociaż domowe ukorzeniacze nie zawierają hormonów roślinnych, posiadają inne cenne składniki odżywcze, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Co więcej, chronią nasze sadzonki przed rozwojem grzybów i bakterii.
Miód jako ukorzeniacz
Miód to słodki przysmak, który może wzbogacić smak herbat, deserów czy ciast. Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że można go również wykorzystać jako ukorzeniacz. Wystarczy dodać łyżkę popularnego przysmaku do wody, a następnie zanurzyć w tej miksturze sadzonkę i pozostawić ją do 24 godzin (ale nie dłużej). Po tym czasie umieszczamy młodą roślinę w ziemi.
Miód wspomaga rozrost oraz rozwój systemu korzeniowego, gdyż zawiera wiele cennych składników odżywczych. Poza tym będzie też działał jako naturalny środek antyseptyczny i przeciwgrzybiczy. Dzięki temu rośliny będą silne i zdrowe, a także będzie łatwiej im się bronić przed różnymi chorobami.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rozmnażanie draceny. Zabezpiecz roślinę po przycięciu, a unikniesz kłopotów
Kalia nie wypuszcza nowych pąków i marnieje? Zastosuj mieszankę, która pobudzi kwiat do życia
Uratuj zmarnowanego storczyka. Przygotuj odżywkę, która aktywuje jego wzrost i kwitnienie
Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.