Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Latem robię storczykom specjalną kąpiel. Rozrastają się i kwitną oszałamiająco

Storczyki od lat znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych roślin doniczkowych. Gdy kwitną, urzekają orientalną urodą i bogactwem kolorów. Zastanawiasz się, jak je do tego pobudzić? Przez cały sezon warto regularnie moczyć je w wodzie, latem zaś urządzić im specjalną kąpiel z dodatkiem składników odżywczych, po której zaczną oszałamiająco kwitnąć. W artykule wyjaśniam, jak często podlewać storczyki i czym zasilać je latem, by wytworzyły pąki.

Latem robię storczykom specjalną kąpiel. Rozrastają się i kwitną oszałamiająco
Dowiedz się, jak zrobić specjalną kąpiel na kwitnienie storczyków. Fot. kos1976/123RF.com

Spis treści:

Co daje moczenie storczyków w wodzie i jak często to robić?

Storczyki należą do ulubionych roślin doniczkowych. Choć miłośnicy kwiatów chętnie stawiają je na okiennych parapetach, nie zawsze wiedzą, jak prawidłowo się o nie zatroszczyć. O dziwo, najwięcej problemów sprawia najbardziej podstawowy zabieg pielęgnacyjny, czyli podlewanie storczyków. Nie każdy umie nawadniać je we właściwy sposób, wątpliwości sprawia też częstotliwość podlewania oraz rodzaj wody, którą w tym celu wykorzystujemy.

Regularne nawadnianie storczyków to podstawa ich pielęgnacji, warto więc dowiedzieć się, jak robić to bezbłędnie. Najlepszym sposobem podlewania tych roślin jest moczenie, czyli zanurzenie bryły korzeniowej w misce z wodą na 20-30 min. Storczyk musi znajdować się w przezroczystej doniczce z wieloma otworami odpływowymi, aby woda mogła wniknąć do korzeni, a następnie jej nadmiar mógł wypłynąć z pojemnika. Jak często urządzać roślinom kąpiel wodną? Swoje storczyki moczę co 10-14 dni, obserwując ich korzenie – gdy jaśnieją lub szarzeją, oznacza to, że nadeszła pora na podlewanie. Oceniam także wilgotność podłoża.

Jaką wodę wykorzystać do moczenia storczyka? Bardzo ważne jest, aby podlewać je miękką wodą o temperaturze pokojowej. Nie sięgajmy więc po wodę bezpośrednio z kranu, która często jest dla storczyków zbyt twarda, a także zawiera szkodliwy dla roślin chlor. Dużo lepiej sprawdzi się deszczówka lub przegotowana woda wodociągowa, którą odstawimy na co najmniej 1 dobę. Do moczenia storczyków możemy wykorzystać też wodę filtrowaną z dzbanka, pamiętajmy jednak, aby nie była zimna.

Podczas moczenia storczyków łatwo nieświadomie popełnić błąd, np. wykorzystując nieodpowiednią wodę. Podczas moczenia storczyków łatwo nieświadomie popełnić błąd, np. wykorzystując nieodpowiednią wodę. Fot. desperada/123RF.com

Przeczytaj również: Fusy z kawy do storczyków. Eksperci ostrzegają, że można zniszczyć roślinę

Specjalna kąpiel na kwitnienie storczyków

Storczyki warto od czasu do czasu zasilać w składniki odżywcze, aby pobudzić je do obfitego kwitnienia. Warto jednak pamiętać, że należą one do roślin o stosunkowo niewielkich wymaganiach pokarmowych, nie można więc nawozić ich zbyt często lub podawać im mocno stężone preparaty. W sklepach ogrodniczych znajdziemy odżywki przeznaczone specjalnie do storczyków, które stosowane zgodnie z zaleceniami producenta nie stwarzają ryzyka przenawożenia roślin.

Na storczyki równie dobrze działają również niektóre domowe nawozy. Jednym z nich jest roztwór z sokiem ze świeżej marchewki, który każdy może przygotować samodzielnie. Latem taki płyn wykorzystuję zamiast zwykłej wody do moczenia orchidei. Jak zrobić specjalną kąpiel na kwitnienie storczyków?

  • Obieramy 2-3 małe marchewki i kroimy w grube plastry;

  • Warzywa wrzucamy do kielicha blendera i zalewamy 1 l przefiltrowanej lub przegotowanej, odstanej wody o temperaturze pokojowej;

  • Całość miksujemy do momentu, aż nie będzie grudek;

  • Płyn przelewamy przez sito, oddzielając kawałki marchewki.

Rozcieńczony sok ze świeżej marchewki przelewamy do miski, po czym wkładamy storczyka w osłonce na 20-30 min. Po tym czasie odstawiamy na tacę, by nadmiar roztworu wypłynął z doniczki. Zabieg powtarzamy przez całe lato co 10-14 dni, zamiast podlewania. W tak prosty sposób dostarczymy roślinie cenne składniki odżywcze, które pobudzą ją do nieprzerwanego i obfitego kwitnienia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Spray na bujne liście zamiokulkasa. Jeszcze nigdy nie był tak gęsty

Kumkwat – oryginalne drzewko do uprawy w donicy. Pielęgnacja, właściwości i zastosowanie kumkwatu

Pierzaste liście i owłosione korzenie. Jak uprawiać paproć dawalia?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.