Rośliny domowe

Lucky Bamboo – jak go uprawiać?

Lucky Bamboo, czyli "Szczęśliwy Bambus", zyskał sporą popularność jako roślina ozdobna do mieszkań, która kojarzy się ze stylem orientalnym. Jego uprawa jest bardzo prosta i przyjemna. W dodatku można go hodować na dwa sposoby: w doniczce z ziemią albo w naczyniu wypełnionym wodą. W czym jednak tkwi sekret, aby Lucky Bamboo był rzeczywiście „szczęśliwy”?

REKLAMA

Roślina ta, choć jej nazwa na to wskazuje, bambusem nie jest. Jedynie przypomina go ze względu na charakterystyczny wygląd: długa, sztywna, jasnozielona łodyga; węzły podobne do kolanek bambusa oraz smukłe, podłużne, szpiczaste liście. Gatunkowo jest to Dracena Sandera (Dracaena Sanderiana) z rodziny szparagowatych, pochodząca z południowej Azji. Roślina jest szczególnie uwielbiana przez Chińczyków i to właśnie im zawdzięcza swoją powszechnie znaną, nieco wprowadzającą w błąd nazwę. W języku chińskim Szczęśliwy Bambus, czyli Fu Gwey Zchu, zapisywany jest znakami na bogactwo, szczęście oraz – bambus.

Lucky Bamboo na komodzie. Fot. 123RF.com

Pozostałe, Lucky Bamboo czyli popularne bambusy
Zobacz więcej zdjęć
Pozostałe, Lucky Bamboo czyli popularne bambusy
Zobacz więcej zdjęć

Symbolika Lucky Bamboo

Według tradycji Chińczycy zawsze wręczają sobie nawzajem Szczęśliwego Bambusa na powitanie Chińskiego Nowego Roku, który jako święto ruchome wypada w styczniu lub lutym. W tym roku będzie to 5 lutego. Jeżeli Dracena Sandera pojawi się również w waszych domach, warto znać symbolikę, jaka kryje się za poszczególną liczbą łodyg.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Florist, Homewares & Gifts (@thatprettymarket)

Kiedy kompozycja Szczęśliwego Bambusa składa się z 3 łodyg, przynosi to szczęście. 5 łodyg zapewnia bogactwo, 6 natomiast oznacza zdrowie dla rodziny. Według chińskich wierzeń nie należy hodować 4 łodyg, gdyż cyfra ta w ich języku brzmi bardzo podobnie do słowa „śmierć”. Wskazana jest za to uprawa aż 21 łodyg, bowiem przyniosą one wszystkie trzy dobrodziejstwa: szczęście, bogactwo i zdrowie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Suzi oneluckyjade (@oneluckyjade)

REKLAMA
REKLAMA

Jak uprawiać?

Lucky Bamboo jest do zdobycia w niemal każdej kwiaciarni lub supermarkecie. Sprzedawany jest zazwyczaj w pojemniku z wodą i taka też uprawa jest najpopularniejsza. Świetnie prezentuje się w wysokich szklanych naczyniach, najlepiej wypełnionych hydrożelem, kamykami, koralikami czy muszelkami. Nie jest to roślina wymagająca, ale należy przestrzegać kilku zasad poprawnej pielęgnacji. Po pierwsze temperatura pokojowa powinna wynosić 18-23°C. Po drugie roślinę stawiajmy w miejscu o umiarkowanym, rozproszonym naświetleniu, bezpiecznym od przeciągów i suchego powietrza wydobywającego się z grzejnika. Dracena lubi wilgoć, zatem warto spryskiwać jej liście lub postawić w sąsiedztwie nawilżacza powietrza.

Lucky Bamboo - uprawa. Fot. 123RF.com

Uprawa w wodzie

  1. Roślinę wstawiamy do wody o wysokości 2-4 cm od podstawy naczynia. Wodę wymieniamy raz na tydzień, ewentualnie raz na 2 tygodnie. Wówczas płuczemy naczynie, podobnie jak korzenie.
  2. Woda nie może pochodzić z kranu. Jeżeli już, należy ją przegotować i odstawić na około dobę. Z powodzeniem można użyć wody źródlanej albo destylowanej.
  3. Potrzebny jest specjalny nawóz dla roślin hodowanych w wodzie (hydroponiczna uprawa roślin). Pamiętajcie, żeby rozcieńczyć nawóz dziesięciokrotnie, w przeciwnym razie korzenie zostaną poparzone. Wyjątek stanowi hydrożel, gdyż posiada on już cenne składniki odżywcze.
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Uniquepot Gallery by Noahfarm (@uniquepot)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Alimi Awang (@al_imii)

REKLAMA
REKLAMA

Uprawa w ziemi

  1. Doniczkę wypełniamy ziemią do dracen, ewentualnie podłożem żyznym, próchniczym, lekkim. Na dnie z otworem wysypujemy warstwę drenażu, przez co zapobiegniemy zgniciu korzeni.
  2. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, dlatego podlewajmy roślinę często, ale z umiarem. Woda oczywiście destylowana, źródlana lub przegotowana, a następnie odstana.
  3. W przypadku przycinania Lucky Bamboo, skracamy jedynie odrosty. Wysokość łodygi regulujemy właśnie poprzez kontrolę wysokości odrostów.
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez goparna.id (@goparna.id)

Dekoracja przynosząca szczęście

Dracena Sandera jest atrakcyjną rośliną ozdobną dzięki powyginanym pędom. Jest to jednak zasługa wielomiesięcznych, a nawet wieloletnich starań ogrodnika oraz uprawy w szklarni. Polega to na sterowaniu dopływem światła i zmienianiu pozycji Szczęśliwego Bambusa względem promieni słonecznych. Roślina kładziona jest równolegle do płaskiej powierzchni lub ukośnie, dzięki czemu pędy zmieniają kierunek wzrostu, by piąć się ku słońcu. Nie uzyskamy efektu spirali w domowej hodowli.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Raj Garden Plants (@rajsol2911)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Gulmohar Gardenia (@gulmohargardenia)

Izabela Osiadły - Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

CZECHU

a 13 -go lepiej nie wychodzic z domu hahaha

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Lucky Bamboo – jak go uprawiać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.