Rośliny domowe

Twoja maranta traci liście, żółknie i zasycha? Sprawdź, jak ją uratować

Maranta to niewielka roślina doniczkowa o przepięknych liściach i egzotycznym pochodzeniu. Niestety często ze względu na nieodpowiednią pielęgnację zaczyna chorować i żółknie. Wyjaśniamy, jak właściwie dbać o marantę i walczyć z chorobami liści.

Twoja maranta traci liście, żółknie i zasycha? Sprawdź, jak ją uratować
Choroby maranty najczęściej objawiają się żółknięciem liści. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Maranta — gatunki

Ten przepiękny kwiat o wzorzystych liściach nie jest łatwy w uprawie, jednak przy właściwej pielęgnacji potrafi zachwycić, zwłaszcza drobnymi kwiatami, które z reguły pojawiają się raz w roku i kwitną kilka dni.

Maranta pochodzi z regionu Ameryki Południowej i Środkowej, jednak w stanie naturalnym możemy spotkać ją jedynie w rejonach Brazylii. To roślinka przystosowana jedynie do warunków pokojowych, pozostawiona w ogrodzie od razu zmarnieje. Jej atutem są również różnobarwne liście.

W naszym klimacie najczęściej uprawia się: marantę leuconeura’e oraz jej dwie odmiany: 'Tricolor' oraz 'Kerchoveana'- charakteryzujące się zielonymi liśćmi z czerwonymi nerwami ('Tricolor) oraz z brunatnymi plamami ('Kerchoveana'). 

Maranta — choroby liści

Zwykle nieodpowiedni sposób pielęgnacji - nadmierne przelanie lub przesuszenia sprawiają, że maranta choruje. Rośliny nie znoszą suszy, a gdy brakuje im wilgoci, ich liście zaczynają się przesuszać, żółkną i brązowieją. Z drugiej zaś strony niebezpieczne jest również przelanie maranty. Korzenie rośliny stale narażone na kontakt z zalegającą w doniczce wodą zaczynają gnić, co może doprowadzić do obumarcia całej rośliny.

Jak poznać, że maranta choruje? Często objawia się to tym, że:

  • liście maranty żółkną i usychają
  • na liściach maranty pojawiają się brązowe plamy
  • maranta traci kolor i gubi liście

Do najczęstszych chorób dotykających maranty zaliczamy:

  • chlorozę liści maranty - objawia się ona żółknięciem liści i utratą ich barwy. Jej przyczyną może być przenawożenie rośliny. Aby temu zapobiec należy przepłukać czystą wodą ziemię w doniczce, by pozbyć się zbyt wielu składników pokarmowych.

  • zgorzel zgnilakową maranty - najczęściej spowodowana jest zbyt obfitym podlewaniem rośliny i gniciem podłoża. Aby uratować marantę wystarczy przesadzić roślinę do świeżej przepuszczalnej ziemi, zapewnić jej odpowiedni drenaż oraz podlać preparatem grzybobójczym.

  • plamistość liści maranty - o występowaniu choroby świadczą brązowe, kilkucentymetrowe plamy na liściach. Chorobę można zwalczyć poprzez spryskanie liści środkiem grzybobójczym.

  • zgniliznę bakteryjną maranty - jest to najgorsza z chorób dotykających maranty. Objawia się występowaniem brązowych plam, które najpierw obejmują pęd rośliny, a później przenoszą się na liście. Dotkniętej zgnilizną bakteryjną maranty nie da się już uratować. Roślinę należy wyrzucić, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na inne kwiaty.

Jak uratować marantę?

W wielu przypadkach pomocne w uratowaniu rośliny będzie przesadzenie rośliny do świeżego podłoża. W tym celu trzeba bardzo ostrożnie wyciągnąć kwiat z doniczki, otrząsnąć korzenie z ziemi i dobrze przyjrzeć się temu, w jakim są stanie. Zwróćmy też uwagę, czy w ziemi nie zadomowiły się szkodniki. Pousuwajmy wszystkie suche liście i zgniłe korzenie, zostawiając jedynie zdrowe sadzonki.

Przygotujmy doniczkę ze świeżą ziemią. Na spód koniecznie wysypmy warstwę drenażową. Do ziemi o odczynie lekko kwaśnym możemy dodać piasek oraz odrobinę styropianu, by rozluźnić glebę i sprawić, by była bardziej przepuszczalna.

Przy okazji przesadzania możemy podzielić marantę na mniejsze sadzonki. Włóżmy je do ziemi i postarajmy się, aby stały w niej stabilnie. Roślinę można podeprzeć również drewnianą podpórką, która sprawi, że zacznie rosnąć pionowo.

Podlejmy sadzonki odstaną wodą lub deszczówką i kontrolujmy ich wzrost, często zraszając oraz sprawdzając wilgotność podłoża i stan liści.

Przeczytaj również: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

Maranta traci liście, zasycha i marnieje. Jak uratować marantę? Youtube.com. Kanał: Jak fajnie mieć ogród

Maranta — pielęgnacja

Wybierając odpowiednie stanowisko dla maranty, pamiętajmy, że nadmiar promieni słonecznych sprawia, że traci ona kolory. Dlatego doniczkę z kwiatem najlepiej ustawić w miejscu półcienistym. Ponadto, niedostateczna ilość wilgoci powoduje, że końce liści maranty zasychają.

Maranta jest rośliną, która uwielbia powietrze wilgotne i ciepłe, ma to oczywiście związek z jej miejscem pochodzenia. W takich warunkach toleruje temperaturę do 29 st. C., jednak średnia temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się kwiat, powinna wynosić około 20 st. C. Niższa, tolerowana temp. to 16-18 st. C.

Roślinę należy obficie podlewać i zraszać liście – najlepiej dwa lub trzy razy w tygodniu.

Maranta — nawożenie

Roślinę powinniśmy cyklicznie nawozić. Robimy to w okresie od kwietnia do września, przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Do tego celu stosujemy dawkę o połowę niższą niż ta podana na opakowaniu. W ten sposób unikniemy spalenia rośliny. Marantę przesadzamy raz do roku, jest to zabieg konieczny.

Maranta — rozmnażanie

Możemy ją rozmnażać poprzez podział. Czynność tę wykonujemy właśnie podczas przesadzania. Ostrym nożem dzielimy roślinę mateczną na mniejsze okazy. Tak przygotowane sadzonki przesadzamy do wcześniej przygotowanych doniczek z ziemią.

Źródło: Jak rozmnożyć marantę? Youtube.com. Kanał: makeyourlifegreener 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.