Rośliny domowe

Palmy - najlepsze stanowisko, przesadzanie i pielęgnacja

Palmy bywają niekiedy mylone z sagowcami, które należą do zupełnie innej rodziny roślin. Do najpopularniejszych palm zaliczamy między innymi kencję, karłatkę, arekę, chamedorę, palmy kokosowe i daktylowe.

Palmy - najlepsze stanowisko, przesadzanie i pielęgnacja

Fot.123RF.com

Daktylowiec niski

To bardzo ozdobny i powszechnie uprawiamy gatunek palmy daktylowej. Jego młode przyrosty liściowe są pokryte szarawym nalotem, a rozwinięte liście są delikatne, pierzaste i ładnie wygięte. Może dorastać do 3 metrów wysokości, ale w warunkach domowych osiąga mniej więcej 1,5 matra. Przy czym liście mogą osiągać nawet metr.

Ma wyjątkowo dekoracyjny pień. Starsze rośliny wyglądają dokładnie jak miniaturowe okazy dużo większych palm daktylowych. Charakteryzuje ją egzotyczny i tropikalny wygląd.

Daktylowiec niski potrzebuje miejsca ciepłego, temperatura nie powinna spadać poniżej 16 stopni Celsjusza i jasnego, ale nie wystawiamy go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Nie jest to niestety roślina łatwa w uprawie, ale na pewno warta uwagi.

Przeczytaj również: Monstera deliciosa - jak ja pielegnować?

Chamedora wytworna

To palma, którą najczęściej możemy spotkać w sklepach i centrach ogrodniczych. Jest to roślina długowieczna. Rośnie powoli, rocznie zazwyczaj przyrastają 2 lub 3 liście. Chamedora, zwana też palmą koralową, najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, ponieważ w w swoim naturalnym środowisku rośnie zazwyczaj pod wysokimi drzewami. Może jednak stać również w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Gdy ma dużo światła, szybciej rośnie. W warunkach domowych dorasta zazwyczaj nieco ponad metr, ale szeroko się rozrasta. Warto więc przeznaczyć dla niej sporo miejsca.

Zobacz więcej zdjęć

Roślina ta dobrze się czuje w chłodniejszych pomieszczeniach o temperaturze 15-18 stopni Celsjusza. Lubi zraszanie, suche powietrze i wysoka temperatura sprzyja atakom przędziorków. Brązowe końcówki liści mogą być oznaką nadmiernego podlewania, lub wręcz odwrotnie, mogą być oznaką przesuszenia podłoża.

Żółknięcie lub usychanie liści palm może być też oznaką zbyt niskiej wilgotności powietrza, lub zbyt wysokiej temperatury powietrza. Palmy nie lubią twardej wody, więc o ile to możliwe używajmy do podlewania deszczówki lub wody odstanej.

Przesadzanie

Palmy przesadzamy, gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Używamy przepuszczalnego, żyznego podłoża, można zaopatrzyć się w gotowe podłoże do palm. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny te należy zasilać nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Latem większość odmian możemy wystawiać na balkon lub taras. Niektóre domowe rośliny doniczkowe nie tylko zdobią wnętrza naszych mieszkań, ale również usuwają toksyny z powietrza. Palmy zalicza się właśnie do tej grupy roślin.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.