Spis treści:
- Najbardziej toksyczne rośliny 2023
- Kiedy pietruszka może być toksyczna?
- Jakie jeszcze rośliny znalazły się w rankingu?
Najbardziej toksyczne rośliny 2023
Ogród botaniczny w Hamburgu (Botanische Sondergarten Wandsbek) od 2004 roku organizuje konkurs na najbardziej trującą roślinę roku. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat otaczających nas roślin, zwłaszcza tych uprawianych w domach i ogrodach. Okazuje się, że wiele z nich może być dla nas bardzo niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
W ramach konkursu internauci wybierają „laureatów” z listy roślin o toksycznym działaniu. Następnie odbywa się głosowanie, które wyłania zwycięzców. Tegoroczny zwycięzca zajął na podium miejsce ziemniaka, który został uznany za najbardziej trującą roślinę roku 2022. Natomiast teraz na czele znajduje się popularna w wielu domach… pietruszka.
Oto najbardziej trujące rośliny w 2023 roku:
- 1. miejsce – pietruszka (Petroselinum crispum)
- 2. miejsce – oleander (Oleander nerium)
- 3. miejsce – mak polny (Papaver rhoeas)
Pietruszka znalazła się na szczycie listy najbardziej trujących roślin 2023.
Kiedy pietruszka może być toksyczna?
Pietruszka jest bardzo wartościowym warzywem. Jest bogatym źródłem witaminy C, a jej ilość jest znacznie większa niż w owocach cytrusowych. Zawarte w pietruszce witaminy i minerały (m.in. wapń, magnez i potas) pozytywnie wpływają na krążenie krwi, pomagają usuwać toksyny z organizmu, wspierają pracę nerek oraz leczenie chorób układu moczowego. Choć uchodzi za bardzo zdrowe warzywo, może mieć również toksyczne właściwości.
Pietruszka bywa niebezpieczna tylko w określonych porach, a jej jedzenie na co dzień nie zagraża naszemu zdrowiu. Warzywo to należy do roślin dwuletnich. To właśnie w drugim roku po kwitnieniu ujawnia się jego toksyczność. W pierwszym roku w czasie wzrostu tworzy podstawową rozetę, z kolei w drugim roku pojawiają się łodygi kwiatowe o wysokości od 30 do 70 cm. Żółto-zielone kwiaty znajdują się w tzw. baldachach, a w nich rozwijają się nasiona. To właśnie one stanowią największe zagrożenie i nie nadają się do spożycia, gdyż zawierają olej pietruszkowy, w którym znajduje się apiol – organiczny związek aromatyczny. Działa on na włókna mięśni gładkich pęcherza moczowego, jelit, a zwłaszcza macicy. Warto zaznaczyć, że dawniej olej pietruszkowy stosowano w celach poronnych. Z tego względu jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. W przypadku podejrzenia zatrucia natychmiast należy zwrócić się do lekarza.
Przeczytaj również: Kiedy i jak siać pietruszkę? W jakim towarzystwie pietruszka będzie najlepiej rosła?
Jakie jeszcze rośliny znalazły się w rankingu?
Drugie miejsce w rankingu najbardziej toksycznych roślin 2023 zajął oleander. Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin dekoracyjnych ze względu na piękne, pachnące kwiaty. W naszym klimacie można ją uprawiać tylko w pojemnikach, gdyż jest to roślina ciepłolubna i nie przetrwa zimy. Natomiast posadzona w dużych pojemnikach może zdobić zarówno balkony i tarasy, jak i ogrody.
Oleander, choć jest piękną rośliną ozdobną, jest jednocześnie silnie trujący. Wszystkie jego części zawierają m.in. oleandrynę, która w większych dawkach może powodować poważne zatrucia, podrażnienie błon śluzowych, zaburzenie rytmu serca, a nawet śmierć. Dawniej z tej rośliny przyrządzano nawet trutki na szczury i inne trucizny. Dlatego wszystkie prace ogrodowe wokół oleandrów należy przeprowadzać w rękawiczkach.
Pierwszą trójkę rankingu najbardziej toksycznych roślin 2023 zamyka mak polny. Cała roślina zawiera biały sok mleczny, w którego skład wchodzi trująca papaweryna i alkaloid o nazwie readyna. Natomiast po odpowiedniej obróbce i w małych ilościach nie szkodzi naszemu organizmowi.
Przeczytaj również:
Pędzenie pietruszki w domu. Świeża, pachnąca natka przez całą zimę
Jak pozbyć się chwastów z ogrodu i kostki brukowej? Trzy naturalne metody na usunięcie zielska