Rośliny domowe

Ranking najbardziej toksycznych roślin 2023 roku. Na pierwszym miejscu ulubione warzywo Polaków

Najbardziej trująca roślina roku 2023 została wybrana. W tym roku na czele rankingu znalazło się warzywo, które bardzo często gości w naszych domach. Choć jest bogate w zróżnicowane i liczne składniki odżywcze, może być bardzo niebezpieczne. O którą roślinę chodzi? Na czym polega jej toksyczność? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Ranking najbardziej toksycznych roślin 2023 roku. Na pierwszym miejscu ulubione warzywo Polaków
Najbardziej trująca roślina 2023. Sprawdź, o którą roślinę chodzi i dlaczego może zagrażać naszemu zdrowiu. Fot.123RF/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Najbardziej toksyczne rośliny 2023

Ogród botaniczny w Hamburgu (Botanische Sondergarten Wandsbek) od 2004 roku organizuje konkurs na najbardziej trującą roślinę roku. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat otaczających nas roślin, zwłaszcza tych uprawianych w domach i ogrodach. Okazuje się, że wiele z nich może być dla nas bardzo niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.  

W ramach konkursu internauci wybierają „laureatów” z listy roślin o toksycznym działaniu. Następnie odbywa się głosowanie, które wyłania zwycięzców. Tegoroczny zwycięzca zajął na podium miejsce ziemniaka, który został uznany za najbardziej trującą roślinę roku 2022. Natomiast teraz na czele znajduje się popularna w wielu domach… pietruszka.

Oto najbardziej trujące rośliny w 2023 roku:

  • 1. miejsce – pietruszka (Petroselinum crispum)

  • 2. miejsce – oleander (Oleander nerium)

  • 3. miejsce – mak polny (Papaver rhoeas)

najbardziej toksyczne rośliny 2023 Pietruszka znalazła się na szczycie listy najbardziej trujących roślin 2023.

Kiedy pietruszka może być toksyczna?

Pietruszka jest bardzo wartościowym warzywem. Jest bogatym źródłem witaminy C, a jej ilość jest znacznie większa niż w owocach cytrusowych. Zawarte w pietruszce witaminy i minerały (m.in. wapń, magnez i potas) pozytywnie wpływają na krążenie krwi, pomagają usuwać toksyny z organizmu, wspierają pracę nerek oraz leczenie chorób układu moczowego. Choć uchodzi za bardzo zdrowe warzywo, może mieć również toksyczne właściwości.

Pietruszka bywa niebezpieczna tylko w określonych porach, a jej jedzenie na co dzień nie zagraża naszemu zdrowiu. Warzywo to należy do roślin dwuletnich. To właśnie w drugim roku po kwitnieniu ujawnia się jego toksyczność. W pierwszym roku w czasie wzrostu tworzy podstawową rozetę, z kolei w drugim roku pojawiają się łodygi kwiatowe o wysokości od 30 do 70 cm. Żółto-zielone kwiaty znajdują się w tzw. baldachach, a w nich rozwijają się nasiona. To właśnie one stanowią największe zagrożenie i nie nadają się do spożycia, gdyż zawierają olej pietruszkowy, w którym znajduje się apiol – organiczny związek aromatyczny. Działa on na włókna mięśni gładkich pęcherza moczowego, jelit, a zwłaszcza macicy. Warto zaznaczyć, że dawniej olej pietruszkowy stosowano w celach poronnych. Z tego względu jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. W przypadku podejrzenia zatrucia natychmiast należy zwrócić się do lekarza.

Jakie jeszcze rośliny znalazły się w rankingu?

Drugie miejsce w rankingu najbardziej toksycznych roślin 2023 zajął oleander. Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin dekoracyjnych ze względu na piękne, pachnące kwiaty. W naszym klimacie można ją uprawiać tylko w pojemnikach, gdyż jest to roślina ciepłolubna i nie przetrwa zimy. Natomiast posadzona w dużych pojemnikach może zdobić zarówno balkony i tarasy, jak i ogrody.

Oleander, choć jest piękną rośliną ozdobną, jest jednocześnie silnie trujący. Wszystkie jego części zawierają m.in. oleandrynę, która w większych dawkach może powodować poważne zatrucia, podrażnienie błon śluzowych, zaburzenie rytmu serca, a nawet śmierć. Dawniej z tej rośliny przyrządzano nawet trutki na szczury i inne trucizny. Dlatego wszystkie prace ogrodowe wokół oleandrów należy przeprowadzać w rękawiczkach.

Pierwszą trójkę rankingu najbardziej toksycznych roślin 2023 zamyka mak polny. Cała roślina zawiera biały sok mleczny, w którego skład wchodzi trująca papaweryna i alkaloid o nazwie readyna. Natomiast po odpowiedniej obróbce i w małych ilościach nie szkodzi naszemu organizmowi.

Przeczytaj również: 

Pędzenie pietruszki w domu. Świeża, pachnąca natka przez całą zimę

Pomidor idealny dla amatorów. Jak uprawiać pomidory Marmande?

Ogród w stylu japońskim. Jakie rośliny powinny się w nim znaleźć?

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiej na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ranking najbardziej toksycznych roślin 2023 roku. Na pierwszym miejscu ulubione warzywo Polaków"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.