Rośliny domowe

Rozmnażanie i odmładzanie anturium. Poznaj najlepsze sposoby na pozyskanie sadzonek

Anturium to popularna roślina doniczkowa, która zachwyca oryginalnymi kwiatami i ozdobnymi liśćmi. Choć nie należy do trudnych w uprawie, ma swoje wymagania, które trzeba spełnić, aby zakwitła. Można ją też samodzielnie rozmnażać, by uzyskiwać kolejne sadzonki. Poznaj sposoby na rozmnażanie anturium i dowiedz się, jak pielęgnować tę roślinę.

Rozmnażanie i odmładzanie anturium. Poznaj najlepsze sposoby na pozyskanie sadzonek
Anturium to roślina doniczkowa o niepowtarzalnej urodzie, która zachwyca od lat formą kwiatów i barwą liści. Fot.123RF/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Skąd pochodzi anturium?

Anturium to wiecznie zielona roślina, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, głównie z dorzecza Amazonki. Ma bardzo charakterystyczny wygląd – kwiaty przypominają kształtem serce i mają długi, stojący pionowo środek. Najczęściej spotyka się anturium czerwone, białe oraz różowe. W Polsce z powodzeniem uprawia się ją w doniczkach, czasem ścina także do bukietów.

Odmiany anturium, które najczęściej spotyka się w domowej uprawie:

 • Anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum) – odmiana ceniona za piękne kwiaty, które kwitną przez cały rok poza zimą, a pojedynczy kwiat utrzymuje się aż przez dwa miesiące. Kwiatostan złożony jest z koloru czerwonego, a z niego wyłania się pomarańczowa kolba. Liście ma lekko zaostrzone, ciemnozielone i bardzo duże (mogą osiągać nawet 18 cm długości).

 • Anturium Andreego (Anthurium andreanum) – to odmiana o bardzo ciekawych liściach w kształcie serca i wyraźnie widocznym unerwieniu. Kwiaty też mają sercowatą formę i są bardzo błyszczące, wyglądają jakby były pokryte lakierem.

 • Anturium powabne (Anthurium crystallinum) – odmiana o pięknych, sercowatych liściach spektakularnej wielkości. Mogą osiągać do 40 cm długości i 30 cm szerokości, a osadzone są na długich ogonkach liściowych. Młode liście są lekko fioletowe, zaś starsze ciemnozielone ze srebrnym unerwieniem. Kwitnie na zielono, niewielkimi kwiatostanami, które jednak nie robią wrażenia przy ogromnych, wspaniałych liściach.

anturium Anturium występuje w kilku odmianach. Fot.123RF.com

Jak rozmnożyć anturium?

Anturium to kwiat, który bez problemu można rozmnażać w domu. Jest kilka sposobów na to, by uzyskać nowe egzemplarze rośliny.

 • Podział rośliny. To najprostsza metoda na uzyskanie nowych roślin. Anturium należy podzielić na kilka części i posadzić każdą z nich w osobnej doniczce. Ten sposób najlepiej stosować u dojrzałych, rozrośniętych kwiatów.

 • Sadzonki liściowe. To metoda bardzo łatwa, ale wymagająca nieco cierpliwości. Aby rozmnożyć anturium przez sadzonkę liściową, należy odciąć liść i umieścić go w wodzie lub w wilgotnej ziemi. Po kilku tygodniach powinny pojawić się nowe korzenie – wówczas można sadzonkę przesadzić do doniczki.

 • Rozmnażanie z nasion. Jest to metoda trudniejsza, która wymaga trochę cierpliwości. Nasiona należy wysiać w wilgotnym podłożu i utrzymywać w ciepłym i wilgotnym środowisku, aż do momentu, gdy pojawią się sadzonki. Rozmnażanie w ten sposób jest niestety dosyć zawodne – nasiona nie zawsze dojrzewają, często źle kiełkują albo wyrastają z nich słabe siewki.

Przeczytaj również: Darmowy nawóz do wszystkich kwitnących kwiatów. Anturium pokochało go szczególnie

Odmładzanie anturium

Anturium to bardzo dekoracyjna roślina, która ma niestety jedną wadę – szybko gubi niżej rosnące liście, przez co spory kawałek łodygi jest „goły”. Można jednak przywrócić roślinie piękny wygląd, odmładzając ją. Wykorzystuje się do tego odrośla, czyli pędy wyrastające u podstawy kwiatu.

Odmładzanie anturium krok po kroku:

 • odetnij odroślą możliwie blisko nasady, zachowując jak najwięcej zawiązków korzeni przybyszowych;
 • usuń z pędów dolne liście, pozostawiając tylko 2-3 położone najwyżej;
 • tak przygotowany pęd umieść w doniczce wypełnionej podłożem (np. substratem torfowym);
 • owiń doniczkę folią, rozpiętą na wystających z doniczki patyczkach – to zapewni kwiatu wysoką wilgotność powietrza;
 • ustaw anturium w ciepłym (20-22°C) i dobrze oświetlonym miejscu (ale nie na bezpośrednim słońcu).

Gdy pojawią się pierwsze liście, oznacza to, że roślina się ukorzeniła. Należy wówczas usunąć folię.  

odmładzanie anturium Anturium można rozmnażać na kilka sposobów. Fot.123RF.com

Pielęgnacja anturium

W pielęgnacji anturium najważniejsze jest zapewnienie mu odpowiedniego stanowiska i właściwe podlewanie. Poza tym kwiat ten nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów.

 • Stanowisko: anturium wymaga światła, ale nie może być nasłonecznione bezpośrednio, gdyż zaczną się pojawiać na jego liściach brązowe plamy. Najlepiej jest sadzić go w półcieniu lub w pomieszczeniu, gdzie jest stały dostęp do światła, ale rozproszonego.

 • Podłoże: anturium najlepiej rośnie w wilgotnym i przepuszczalnym podłożu. Można posadzić go w specjalnym podłożu do roślin doniczkowych albo w ziemi ogrodowej, uprzednio rozluźnionej torfem i perlitem.

 • Pielęgnacja po sadzeniu: anturium należy regularnie podlewać, ale roślina nie może stać w wodzie, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Anturium bardzo lubi wilgotny klimat, dlatego warto postawić go w pomieszczeniu z nawilżaczem – szczególnie zimą. Wilgotność powietrza można utrzymywać także poprzez regularne spryskiwanie liści.

 • Nawożenie: anturium można nawozić w okresie wegetacji co około 2 tygodnie. Najlepiej zasilać je nawozem do roślin doniczkowych albo naturalnym biohummusem.

 • Przesadzanie: anturium należy przesadzić, gdy korzenie przerastają otwory w dnie doniczki. Kolejna doniczka nie musi być jednak dużo większa niż jej poprzedniczka. Najlepiej jest robić to wczesną wiosną – można wtedy też roślinę rozmnożyć przez podział. Jeśli podlewasz anturium wodą z kranu, przesadzaj je co 2 lata. Działanie wapnia, które trafia do doniczki wraz z wodą do podlewania, podwyższa współczynnik pH. Jeśli zaś kwasowość gleby będzie nieodpowiednia, anturium zacznie słabnąć.

Uprawa anturium jest bardzo satysfakcjonująca – piękne liście i kwiaty można uzyskać przy niewielkim wysiłku. Wystarczy zadbać o podstawy: właściwe podlewanie i stanowisko. Co więcej, z jednej rośliny w bardzo prosty sposób można uzyskać kolejne sadzonki i zamienić jeden egzemplarz na całą kolekcję.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Specjalna kąpiel dla roślin doniczkowych – na wzmocnienie i przeciw szkodnikom. Jesienią i zimą to obowiązek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rozmnażanie i odmładzanie anturium. Poznaj najlepsze sposoby na pozyskanie sadzonek"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.