Rośliny domowe

To dlatego zamiokulkas choruje. Przez ten niewielki błąd roślina marnieje

Zamiokulkas to efektowna roślina o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych, która jest w stanie rosnąć nawet w ciemnym pomieszczeniu. Niestety czasem zdarza się, że kwiat żółknie, gnije i ma pomarszczone liście. Podpowiadamy, jak temu zapobiec.

Żółknięcie liści może być objawem starzenia się rośliny. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Zamiokulkas — podstawowe informacje:

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to wieloletnia roślina zielona należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturze można go spotkać we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce (szczególnie w rejonach Tanzanii i Zanzibaru). Co ciekawe, jest to sukulent, dlatego posiada umiejętność gromadzenia wody w mięsistych liściach i bulwiastym kłączu. Jego naturalne środowisko to tereny górskich sawann, gdzie gleba często uboga jest w składniki odżywcze. Roślina doskonale radzi sobie w cieniu, do którego spychają go wyższe gatunki roślin. Ze względu na charakterystyczne liście, zamiokulkas często bywa mylony z zamią, z rodziny sagowców.

Rosnący warunkach naturalnych zamiokulkas osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Jego liście są jajowate lub podłużno-eliptyczne, zgrubiałe, połyskujące, lekko zaostrzone u wierzchołków. Wyrastają naprzemianlegle z krótkich ogonków (czasem błędnie uznawanych za łodygi), ułożonych na pędach, które rozwijają się z bulwiastych kłączy.

Przeczytaj również: Postaw te rośliny w łazience. Nie pożałujesz

Zamiokulkas — podlewanie

Roślina nie wymaga częstego podlewania. Nie przeszkadza jej niedostatek wody — ładny wygląd zachowa przez ok. 2-3 miesiące od ostatniego podlewania. Już na pierwszy rzut oka widać, że kwiat gromadzi wodę w zgrubiałych liściach i charakterystycznych bulwiastych kłączach. Dzięki temu jest najlepszą rośliną dla zapominalskich. Jeśli od czasu do czasu zapomnimy go podlać, to nic się nie stanie.

Zamiokulkas — nawożenie

Rośliny nawozimy od kwietnia do września co 2 tygodnie lub raz w miesiącu nawozem albo odżywką do roślin zielonych. Zamiokulkas nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale systematyczne zasilanie pozwoli na przyrost masy zielonej i ładne wybarwienie. Pamiętajmy, aby zawsze stosować się do wskazówek, które są podane na opakowaniu.

Źródło: Zamiokulkas - nawożenie, rozmnażanie i najlepsze stanowisko - roślina do biura

Zamiokulkas — stanowisko

Zamiokulkas najlepiej czuje się w miejscach półcienistych lub cienistych. Może nawet rosnąć w cieniu, w głębi pokoju. Roślina polecana jest również do uprawy w łazience. Temperatura pokojowa w okolicach 22 – 25 stopni Celsjusza jest dla niego idealna.

Gdy kwiat znajduje się w fazie spoczynku, można przenieść go w chłodniejsze miejsce, o temperaturze nie niższej niż 15 st. C. Warto zadbać, by jego stanowisko znajdowało się z dala od przeciągów, które mu szkodzą i powodują zrzucanie liści. Roślina nie nadaje się również ogrodów i nie jest odporna na mróz, a pozostawiona na zewnątrz w zimnie szybko zamiera.

Przeczytaj również: Te rośliny lubią ciemno. Urosną w każdym kącie


Zamiokulkas — przesadzanie

Młode zamiokulkasy możemy przesadzać co roku, do doniczki niewiele większej niż ta, w której rosły do tej pory. Starsze egzemplarze przesadzamy co 2-3 lata. Podczas przesadzania musimy uważać, aby nie uszkodzić korzeni. W ich przypadku niezwykle ważny jest drenaż. Na dno doniczki warto wsypać keramzyt. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne i żyzne, o naturalnym lub lekko kwaśnym pH. Można użyć podłoża do palm.

Przeczytaj również: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

Podczas przesadzania rośliny warto zadbać o warstwę drenującą. Fot. 123RF/PICSEL

Zamiokulkas — rozmnażanie

Rozmnażanie zamiokulkasów jest równie łatwe jak ich uprawa. Wystarczy podzielić rozrośnięte kłącza podczas przesadzania. Każda nowa sadzonka powinna mieć co najmniej 1 liść, a najlepiej 2 liście, zapewniające pokarm kłączom, z których będą wyrastały kolejne pędy. Można również spróbować rozmnożyć zamiokulkasa za pomocą sadzonek liściowych, jednak jest to już trudniejsza metoda.

Dlaczego zamiokulkas ma żółte liście?

Niewłaściwa pielęgnacja rośliny może jej zaszkodzić i odbić się na kondycji rośliny. Najczęściej o chorobie rośliny świadczy to, że zamiokulkas:

  • żółknie
  • opada
  • ma pomarszczone liście
  • gnije
  • usycha
  • czarnieje
  • nie rośnie

Wiele osób zastanawia się, dlaczego zamiokulkas choruje i jak go uratować. Jednym z najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych, doprowadzających do żółknięcia liści, brązowienia kłącza, a w skrajnych przypadkach — gnicia rośliny jest przelanie.

Co zrobić, gdy zamiokulkas ma żółte liście?

Pamiętajmy, że podłoże zwilżamy dopiero wtedy, kiedy nieco podeschnie. Lepiej roślinę przesuszyć, niż nadmiernie podlewać. Starajmy się również nie polewać liści, ponieważ mogą pokryć się brzydkimi plamami. Jeśli zauważymy, że nasza roślina jest przelana, przesadźmy ją do świeżego podłoża z warstwą drenującą. To powinno pomóc roślinie przetrwać.

Kolejnym powodem chorób i brzydkiego wyglądu zamiokulkasa jest ostre słońce. Zbyt silne oświetlenie może powodować poparzenia i plamy na liściach. Groźne dla rośliny mogą też być zimne przeciągi – zamiokulkas może w takich warunkach zrzucać liście. Przy spadku temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza roślina ginie.

Dlaczego zamiokulkas się kładzie?

Stopniowe żółknięcie i opadanie starszych liści jest typowym objawem starzenia się rośliny. Takie pędy wycinamy. Ich miejsce z czasem zajmą nowe pędy.

Zamiokulkas urośnie nawet w ciemnym kącie. Fot. 123RF/PICSELL

Mało wymagający zamiokulkas jest wyjątkowo odporny na choroby. Jest rośliną lekko trującą, podczas przesadzania lub zabiegów pielęgnacyjnych warto więc obchodzić się z nią ostrożnie. Ozdobne liście są wizytówką tej pięknej rośliny. Zamiokulkasy lubimy za ich elegancję, egzotykę i niewielkie wymagania. Każdy może je uprawiać.

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "To dlatego zamiokulkas choruje. Przez ten niewielki błąd roślina marnieje"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.