fot. 123RF/PICSELL
Liście to najważniejszy organ storczyków. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie tych roślin. Zawarty w nich zielony barwnik, chlorofil, bierze udział w procesie fotosyntezy. Poza tym liście uczestniczą w wymianie gazowej, pobierają również składniki odżywcze, niezbędne dla dobrego funkcjonowania storczyków. Właśnie z tych powodów należy zwracać uwagę na kondycję liści – ich żółknięcie, marnienie, marszczenie się będzie sygnalizować zaburzenia i choroby tych roślin.
Wysychanie oraz towarzysząca mu zmiana barwy liści z intensywnie zielonej na żółtą a później brązową, niekoniecznie musi oznaczać, że storczyk choruje. W przypadku dolnych liści jest to zjawisko całkiem naturalne, wskazujące na zachodzące procesy starzenia – takie liście wkrótce odpadną, a na ich miejscu pojawiają się nowe.
Powinniśmy być jednak zaalarmowani, jeśli dzieje się tak z liśćmi w górnych partiach rośliny. Przyczyn takiego stanu może być kilka:
- Przelanie storczyka – bez dostępu do powietrza, korzenie, którym dostarczono zbyt dużą ilość wody, przestają pobierać składniki odżywcze. Koniecznie sprawdźmy, czy w osłonce rośliny nie stoi zbędna woda oraz czy korzenie nie zaczęły już gnić.
- Niepoprawne nawożenie — żółknięciem liści najczęściej objawia zbyt intensywne nawożenie.
- Nasłonecznienie – duża ilość światła słonecznego docierająca do storczyka również może przyczynić się do zmiany koloru liści. W takim przypadku warto przenieść roślinę w nieco bardziej zacienione miejsce.
Pojawiająca się na liściach storczyków wydzielina może informować o porażeniu przez szkodniki. Lepki, wodnisty, mleczny lub rdzawy nalot to objaw infekcji bakteryjnej. W jej zwalczeniu pomogą opryski na bazie miedzi.
src: Dlaczego liście storczyka żółkną, marszczą się i są lepkie? kanał: Make Your Life Greener
Niegroźną oznaką z kolei są zbierające się na powierzchni liści bezbarwne kropelki. Pojawiają się one w wyniku gutacji, która umożliwia roślinie pozbycie się z tkanek nadmiaru wody i soli mineralnych. Co ciekawe, w naturze storczyki w ten sposób wabią owady. Przezroczyste kropelki mogą uwidaczniać się, jeśli swoje okazy trzymamy w zbyt wilgotnym pomieszczeniu lub podlewamy je twardą wodą. Zobacz, co to znaczy » Co zrobić w takiej sytuacji? – obniżyć wilgotność oraz zwrócić uwagę na jakość wody, jakiej używamy do podlewania storczyków. Bezbarwne, nieznaczne zacieki pokazują się również, jeśli roślina zbyt długo i obficie kwitnie.
Przebarwienia na liściach storczyków pojawiają się na skutek niedoborów składników odżywczych lub pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia. Ponownie – w tej sytuacji pomóc może przeniesienie rośliny w mniej widne miejsce oraz odpowiednie dokarmianie, zgodne ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu nawozu przeznaczonego dla tych roślin.
Marszczące się i wiotczejące liście storczyków świadczą o niedoborze wody. W tej sytuacji musimy zraszać roślinę zdecydowanie częściej niż dotychczas. Zwróćmy również uwagę na stan korzeni, które przecież odpowiadają za zasilanie liści – być może gniją lub są przesuszone.
Na podstawie: Dlaczego liście storczyka żółkną, marszczą się i są lepkie? Make Your Life Greener
Deccoria.pl