Fot.123RF.com
Choć remont bywa stresujący, co jakiś czas każdy z nas musi go przeprowadzić w swoim mieszkaniu: odświeżyć ściany, wymalować sufit, zmienić podłogę, czy wymienić meble. Rzeczy, które można zrobić lub wymienić podczas remontu, jest całe mnóstwo. Między innymi dlatego tak ważny jest harmonogram prac. Istotna jest również kolejność wykonywanych robót, ponieważ jedna wykonana w złej kolejności czynność może zniweczyć cały wysiłek poprzednich godzin bądź nawet dni. To z kolei oznacza rosnące koszty i stratę czasu, a tego pewnie każdy z nas chciałby uniknąć. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać harmonogram prac remontowych.
Dobry plan to podstawa
Odnawianie mieszkanie najlepiej zaplanować na okres od wiosny do wczesnej jesieni, choćby dlatego, że w tym czasie temperatury są wysokie, przez co na przykład odmalowane ściany szybciej wyschną. Najważniejszy jest jednak plan – remont to bowiem duże przedsięwzięcie logistyczne. Jeśli nie chcemy, by przeciągał się w nieskończoność i żeby nie kosztował nas więcej niż powinien, powinniśmy podejmować decyzje na spokojnie i wszystko dokładnie przemyśleć.
Przed remontem warto odpowiedzieć na kluczowe pytania: jakim dysponujemy budżetem, czy prace rozkładamy na etapy, czy od razu robimy całość oraz czy roboty będziemy wykonywać samodzielnie, a może zatrudnimy profesjonalną ekipę. Następnie dobrze jest rozplanować poszczególne działa a w pierwszej kolejności zająć się najtrudniejszymi i tymi, które wygenerują największe koszty.
Do oszacowania kosztów przydać się mogą kalkulatory budowlane. Z ich pomocą jesteśmy w stanie w miarę trafnie wyliczyć, ile zapłacimy za remont mieszkania czy domu. Ich działanie polega na wpisaniu liczby metrów kwadratowych powierzchni, a następnie ceny materiałów, wyposażenia i robocizny. W niektórych kalkulatorach kosztorysów można wygenerować kilka różnych opcji: najtańszej, umiarkowanej i najdroższej. W oszacowaniu kosztów remontu można również poprosić o pomoc fachowca, najlepiej takiego, który będzie później wykonywał prace remontowe. Sprawdź: Przygotowujemy mieszkanie do remontu - poradnik