Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Harmonogram prac remontowych na cały rok

Remont mieszkania co jakiś czas jest konieczny. W ten sposób nasze cztery kąty wyglądają świeżo, a my lepiej się w nich czujemy. Choć remont może być stresujący, wcale tak być nie musi, jeśli odpowiednio wszystko przemyślimy i zaplanujemy. Jak powinien wyglądać harmonogram prac remontowych?

Harmonogram prac remontowych na cały rok

Fot.123RF.com

Choć remont bywa stresujący, co jakiś czas każdy z nas musi go przeprowadzić w swoim mieszkaniu: odświeżyć ściany, wymalować sufit, zmienić podłogę, czy wymienić meble. Rzeczy, które można zrobić lub wymienić podczas remontu, jest całe mnóstwo. Między innymi dlatego tak ważny jest harmonogram prac. Istotna jest również kolejność wykonywanych robót, ponieważ jedna wykonana w złej kolejności czynność może zniweczyć cały wysiłek poprzednich godzin bądź nawet dni. To z kolei oznacza rosnące koszty i stratę czasu, a tego pewnie każdy z nas chciałby uniknąć. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać harmonogram prac remontowych.

Dobry plan to podstawa

Odnawianie mieszkanie najlepiej zaplanować na okres od wiosny do wczesnej jesieni, choćby dlatego, że w tym czasie temperatury są wysokie, przez co na przykład odmalowane ściany szybciej wyschną. Najważniejszy jest jednak plan – remont to bowiem duże przedsięwzięcie logistyczne. Jeśli nie chcemy, by przeciągał się w nieskończoność i żeby nie kosztował nas więcej niż powinien, powinniśmy podejmować decyzje na spokojnie i wszystko dokładnie przemyśleć.

Przed remontem warto odpowiedzieć na kluczowe pytania: jakim dysponujemy budżetem, czy prace rozkładamy na etapy, czy od razu robimy całość oraz czy roboty będziemy wykonywać samodzielnie, a może zatrudnimy profesjonalną ekipę. Następnie dobrze jest rozplanować poszczególne działa a w pierwszej kolejności zająć się najtrudniejszymi i tymi, które wygenerują największe koszty.

Do oszacowania kosztów przydać się mogą kalkulatory budowlane. Z ich pomocą jesteśmy w stanie w miarę trafnie wyliczyć, ile zapłacimy za remont mieszkania czy domu. Ich działanie polega na wpisaniu liczby metrów kwadratowych powierzchni, a następnie ceny materiałów, wyposażenia i robocizny. W niektórych kalkulatorach kosztorysów można wygenerować kilka różnych opcji: najtańszej, umiarkowanej i najdroższej. W oszacowaniu kosztów remontu można również poprosić o pomoc fachowca, najlepiej takiego, który będzie później wykonywał prace remontowe. Sprawdź: Przygotowujemy mieszkanie do remontu - poradnik

REKLAMA

Najpierw ściany i podłogi, a na samym końcu drzwi

Kiedy mamy już plan i najważniejsze decyzje za nami – możemy udać się na zakupy. Pamiętajmy, że niektóre produkty mogą być dostępne z czasowym opóźnieniem, dlatego na zakupy dobrze się udać ze sporym wyprzedzeniem. Jeśli remont będziemy robić sami, nie zapominajmy o sprzęcie.

Kluczowym momentem przed rozpoczęciem prac jest wybór ekipy remontowej. Szukanie warto zacząć od rodziny i znajomych: może ktoś z nich przeprowadzał niedawno remont i jest zadowolony z pracy fachowców? To najlepszy sposób, gdyż bazujemy na opinii osób, do których mamy zaufanie. Jeśli jednak nie mamy opcji znalezienia kogoś z polecenia – pozostaje internet lub ogłoszenia. Wówczas warto poczytać krążące o firmie remontowej opinie w sieci, a następnie wybrać którąś, oferującą ceny ani nie za niskie, ani za wysokie. Pamiętać należy również o spisaniu umowy – w razie jakichkolwiek problemów, będziemy mieli oparcie w dokumentach.


Fot.123RF.com

Remont dobrze jest rozpocząć od łazienki (Remont łazienki, od czego zacząć i o czym nie wolno zapomnieć?) i kuchni (Jak zaplanować remont kuchni?). Zrywamy tapety, płytki i panele, a następnie zaczynamy prace przy instalacjach elektrycznych, gazowych i hydraulicznych. Jeśli zdecydowaliśmy się na wymianę okien, to jest dobry moment, by się tym zająć. Dopiero później zabieramy się do gruntowania (o ile to konieczne) i malowania sufitów oraz ścian (w tej kolejności). Następnie montujemy sprzęty kuchenne, gniazdka i lampy. Na koniec zawsze zostawiamy zakładanie drzwi, by te nie uległy zabrudzeniu. Sprawdź: Na co uważać podczas remontu - ściany wewnętrzne

Zobacz więcej zdjęć
REKLAMA

Remont nie taki straszny, jak go malują

Choć perspektywa remontu może początkowo przytłaczać, wcale nie musi być tak strasznie. Kluczem do sukcesu jest skrupulatne planowanie, zanim zabierzemy się do roboty. Podczas remontowania mieszkania należy pamiętać, że raczej nie uda się zrealizować wszystkiego, co sobie wymarzymy. Większość ludzi ma bowiem ograniczony budżet, dlatego wydatki warto zaplanować racjonalnie.

Prawidłowo wykonany remont to taki, który został przeprowadzony według planu i zgodnie z harmonogramem, a także nie wyszedł poza przewidziany budżet. Ważnym kryterium jest również jakość wykonanych prac, ale przede wszystkim – zadowolenie lokatorów, którzy mogą się cieszyć przebywaniem w odświeżonym i wyremontowanym mieszkaniu.

Kiedy wymieniać grzejniki?

Instalacja ogrzewająca nasze cztery kąty jest niezwykle ważna. Jej wadliwe działanie sprawi, że jesień i zima mogą być dla nas nieznośne. Nie czekaj z wymianą kaloryferów do ostatniej chwili. To szczególnie ważne, jeżeli mieszkasz w bloku. Prowadzenie jakichkolwiek prac związanych z instalacją grzewczą jest bowiem niemożliwe w okresie jesienno-zimowym. Wyjątkiem jest awaria, warto jednak pamiętać, że prace oznaczają czasowe wyłączenie ogrzewania dla wszystkich mieszkańców bloku. Sprawdź:Koszmar z ulicy grzejnikowej – jak odnowić grzejnik bez morza łez

Jeżeli planujesz wymianę lub naprawę kaloryferów, zrób to wraz zakończeniem okresu grzewczego. Zazwyczaj czas ten wypada w marcu. W innym wypadku musisz liczyć się z koniecznością wyłączenia ogrzewania w całym pionie (lub nawet bloku), co pociągnie za sobą nie tylko niezadowolenie sąsiadów, ale możliwe dodatkowe koszty. 

Jak odpowietrzyć grzejniki w domu?

REKLAMA

Co można remontować w zimie?

Prace na zewnątrz budynku zaplanuj na cieplejsze miesiące. Przymrozki oraz opady nie sprzyjają remontom elewacji, podobnie jak wszelkim mokrym pracom (m.in. kładzenie tapet). Na zimę możesz za to przełożyć ocieplanie poddaszy. Chłodniejsze dni to także dobry czas na takie prace wykończeniowe jak montaż płyt gipsowych oraz wymiana podłóg. Jesień oraz zima to także dobry czas na wymianę wszelkich instalacji, np. gazowej, elektrycznej. Jak już wspominaliśmy – instalację grzewczą remontuj tylko podczas cieplejszych miesięcy.

Decydując się na prace remontowe w zimie, pamiętaj o różnicy temperatur. Nie dopuszczaj do zostawiania materiałów na długo w niskich temperaturach, a po przyniesieniu do mieszkania pozwól im się ogrzać. Jest to ważne nie tylko w przypadku farb, ale i paneli podłogowych. Sprawdź: Prace remontowe zimą

Zobacz więcej zdjęć

Przegląd dachu, wymiana okien

Planujesz wymienić okna, a może twój dach wymaga konserwacji? Te prace zdecydowanie zostaw na najcieplejsze miesiące, czyli okres od czerwca do sierpnia. Sprawdzenie dachu jest szczególnie ważne pod kątem izolacji – jeżeli dostała się do niej wilgoć, możesz zmagać się z grzybicą. Lato to także doskonały czas na konserwację i ewentualną wymianę okien.

Zobacz również: 

Jak tanio wyremontować sypialnię?

Remont za grosze: pokój dla dziecka

REKLAMA

Siedem grzechów głównych (remontowych)

Co trzeci Polak spędza urlop nie na plaży, ale remontując mieszkanie. Ma to swoje zalety: dzieci, zamiast przeszkadzać i wdychać opary kleju, wypoczywają, a pomalowane ściany szybciej schną. Niestety, źle zaplanowane i zorganizowane prace mogą jedynie zmarnować nasz czas. Zanim zabierzesz się do działania, przeczytaj, jakie grzechy najczęściej popełniamy podczas remontu.

1. Niewłaściwe pomiary

Pamiętaj, czasem nawet kilka źle zaplanowanych centymetrów może zrujnować całe nasze remontowe przedsięwzięcie.

2. Tanie materiały

Jeżeli niska cena stanowi główne kryterium wyboru materiałów, masz zagwarantowane, że kolejny remont zrobisz podczas następnego urlopu. Zamiast wydawać pieniądze na tanie podróbki, zainwestuj w mniejszą ilość porządnych materiałów. Nie musisz całego remontu robić od razu. Zaplanuj go i rozłóż na kilka etapów, tak aby czas i finanse pozwoliły ci na niego.

3. Za mało materiałów

Statystyki podają, że podczas remontu zaniża się ilość potrzebnych materiałów o ok. 15%. W przypadku kleju, czy farby nie stanowi to problemu, ponieważ zawsze możemy odwiedzić sklep budowlany i dokupić braki. Inaczej ma się sprawa z panelami, płytkami czy farbami z mieszalnika. Niestety, kolejna partia może pochodzić z innej serii i dokupienie odpowiedniego koloru np. paneli staje się wówczas kłopotliwe.

4. Brak konkretnego planu

Najgorzej zabrać się za wszystkie prace od razu. Należy ustalić kolejność działań i trzymać się tego planu. Na samym początku wyznacz termin, kiedy remont ma się zakończyć.

5. Brak podstawowej wiedzy

Nie musisz być specjalistą od wszystkiego. Trudno wymagać od bankiera znajomości okablowania czy hydrauliki. Nie pozostawajmy jednak całkowitymi laikami w temacie remontu, chociażby dlatego, aby wiedzieć czego wymagać od ekipy, która będzie go przeprowadzać. Zanim zabierzesz się do pracy, przejrzyj kilka poradników i for internetowych, na których znajdziesz całą masę cennych wskazówek.

6. Zawężenie planu pracy

Czy wiesz, że kilka dodatkowych punktów oświetlenia może zdziałać aranżacyjne cuda? Zatem, podczas tapetowania lub malowania ścian, sprawdź stan połączeń elektrycznych i zaplanuj np. nowe lampy w przedpokoju lub dodatkowe podświetlenie szafek w kuchni.

7. Trendy wcale nie takie dobre

Zanim wprowadzisz nowe rozwiązanie do swojego domu, sprawdź, czy jest ono dla niego, a przede wszystkim dla ciebie i twoich bliskich, dobre i praktyczne. Podobają ci się ściany z cegły? Super! W mieszkaniu w stylu skandynawskim będą one wyglądać wspaniale, jednak w małej, turkusowej sypialni takie rozwiązanie będzie mało trafione.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.