Poradniki

Przygotowujemy mieszkanie do remontu - poradnik

Przygotowując mieszkanie do remontu warto odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenia, w których będą się odbywały prace. Dzięki temu - co oczywiste - unikniemy czasochłonnego sprzątania. Jednak wybór tradycyjnych sposobów w postaci gazet, starej folii czy kartonów nie zawsze oznacza oszczędności. Na rynku istnieje szeroka gama profesjonalnych produktów dedykowanych właśnie w tym celu.

REKLAMA

Foto: ©123RF/PICSEL

Zabezpieczanie domu czy mieszkania przed malowaniem jest rzeczą tak oczywistą, że z całą pewnością nie trzeba nikogo do tego specjalnie przekonywać. Osłonięcie ścian czy mebli może bowiem proces sprzątania po remoncie sprowadzić jedynie do usunięcia zastosowanych przez nas materiałów ochronnych.

Konieczność długiego czyszczenia zabrudzonych powierzchni to jednak mniejszy problem. Gorzej, jeśli przy okazji malowania pochlapiemy farbą np. kanapę czy marmury – w ten sposób stracimy nie tylko czas, ale i pieniądze niezbędne do przywrócenia naszemu wnętrzu nienagannego wyglądu. Każde malowane mieszkanie warto zatem wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. W zależności od naszych potrzeb i możliwości możemy skorzystać z tego, co akurat mamy „pod ręką”, albo postawić na rozwiązania sprawdzone przez profesjonalistów.
 
Taśmy malarskie
 
Najczęściej stosowaną formą ochrony są oczywiście taśmy malarskie – papierowe lub wykonane z PCV. Produkty z tej pierwszej grupy, choć charakteryzują się zwykle znacznie niższą ceną, nie zawsze będą jednak najlepszym rozwiązaniem.
 
Przede wszystkim powinniśmy dokładnie sprawdzić etykietę na taśmie. Z niej dowiemy się, jakie jest jej zastosowanie – czym innym bowiem powinniśmy oklejać np. meble czy inne, trwałe powierzchnie, a nieco inny produkt sprawdzi się w przypadku niedawno malowanych ścian, które wymagają znacznej delikatności.
 
Kolejną istotną informacją, która powinna decydować o naszym wyborze, jest termin, po upływie którego taśmę należy usunąć. Jeśli więc zakładamy, że nasz remont może się znacząco przedłużyć, powinniśmy postawić raczej na taśmy, które mogą być przyklejone do ścian nawet 30 dni. Najtańsze, tzw. marketowe produkty po tak długim czasie mogą ulegać uszkodzeniu, pozostawiając na powierzchni nieestetyczną warstwę kleju lub niewielkie, trudne do usunięcia pozostałości taśmy. 
 
Zrywamy, nie czekamy
 
Czasem zdarza się jednak, że mimo, wydawałoby się odpowiedniej ochrony, farba i tak w przesiąka i brudzi ścianę czy listwę przypodłogową. Jednym ze sposobów, by tego uniknąć jest stosowanie odpowiednio zaimpregnowanych, nieprzepuszczalnych taśm.
 
Z kolei jeśli zdecydowaliśmy się na zabezpieczenie wykonane z papieru, taśmę taką należy usunąć od razu po zakończeniu malowania, jeszcze zanim naniesiona przez nas farba (zwłaszcza lateksowa) wyschnie. Jeśli tego w porę nie zrobimy, do usunięcia taśmy prawdopodobnie będziemy potrzebowali nożyka.
 
Niezależnie od zastosowanej ochrony czy czasu, jaki zdążył upłynąć, taśmy zawsze powinniśmy usuwać wzdłuż naklejenia lub pod kątem 90 stopni. Zrywanie ich w dół zwykle wiąże się z uszkodzeniem pomalowanej przed chwilą powierzchni.
 
 
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przygotowujemy mieszkanie do remontu - poradnik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.