Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Skąd się biorą szkodniki w domu?

We własnych domach nigdy nie jesteśmy sami – zawsze ktoś nam towarzyszy. Rzadko jednak z tego towarzystwa jesteśmy zadowoleni. Muszki owocówki, muchy, biedronki azjatyckie, myszy, rybiki i inne to stworzenia niemile widziane w naszych progach. Istnieje wiele sposób, by się ich pozbyć, najskuteczniejsza jest jednak profilaktyka.

Skąd się biorą szkodniki w domu?

W jaki sposób pozbyć się szkodników żerujących w naszych domach? Sposobów – naturalnych i konwencjonalnych – jest mnóstwo! To jednak źle postawione pytanie – zamiast zastanawiać się, jak skutecznie pozbyć się robaków, lepiej pomyśleć, jak je zniechęcić do „osiedlania” się w naszych mieszkaniach. Co najczęściej przyciąga szkodniki do naszych domów?

Brudne naczynia w kolejce do mycia

Jeśli chcemy żyć w domu „bez szkodników”, regularnie i na bieżąco myjmy brudne naczynia. Odmaczanie patelni czy garnków przez całą noc to naprawdę zły pomysł. Muchy, mrówki i prusaki tylko czekają na taką okazję – resztki pożywienia na nieumytych talerzach to dla nich prawdziwa gratka.

Przeczytaj: Nowe zasady segregacji odpadów

Kosz na śmieci

Regularnie należy go opróżniać — tutaj więcej chyba dodawać nie trzeba. Psujące się odpadki wabią muchy i myszy, a w sezonie letnim — także muszki owocówki.

Wilgoć

Ciepło i wilgoć – to wymarzone warunki środowiskowe dla wielu owadów bytujących blisko ludzi. Przesiąknięte drewno przyciąga termity i inne zwierzęta, które się nim żywią. Rury i rynny, w których stoi woda przywabiają komary. Parne łazienki to wymarzone miejsce dla szybkich i trudnych do złapania rybików cukrowych.

Przeczytaj: Jak pozbyć się rybików z łazienki?

fot. 123RF/PICELL

Ciepło w mieszkaniu

Zmiana pogody nikomu nie służy. Obniżające się temperatury to znak dla owadów i innych niewielkich żyjątek, że pora rozejrzeć się za cieplejszym miejscem, w którym mogłyby przetrwać jesień i zimę. Schronienia w naszych domach poszukują wówczas biedronki azjatyckie, pająki muchy, złotooki, a nawet… osy, a właściwie zapłodnione samice os, tzw. królowe.

Chcące się dostać do ciepłych mieszkań zawzięte owady, znajdą nawet najmniejszą szczelinkę, przez którą będą mogły się przedostać do środka. Dlatego tak ważne jest, by regularnie kontrolować stan uszczelek wokół okien i drzwi. Najczęściej jednak owady do domów przedostają się przez okna, warto więc założyć na nie moskitiery.

Resztki i okruszki

Resztki pożywienia to nie tylko to, co zostaje na niedoczyszczonych talerzach. To również okruszki, które spadły na ziemię czy ślady po rozlanych, ale niedokładnie wytartych zupach czy napojach. Bałagan i brud w kuchni to gratka, której nie będą w stanie się oprzeć ani karaluchy czy prusaki, ani mrówki.

Zatykające się rury...

Rzadko używane lub zatkane rury są nie tylko przyczyną brzydkiego zapachu w kuchni i łazience. Nagromadzona w nich woda i resztki materii organicznej – naskórek, włosy, mydło i tego typu „odpadki” są idealnym miejscem do życia dla owadów z rodziny ćmiankowatych. Wyglądem przypominają maleńkie ćmy.


fot. Pixabay.com

Makulatura

Gnieżdżące się w kuchniach i łazienkach rybiki nie potrafią przejść obojętnie obok piętrzących się stosów papierów, starych książek i nieużywanych gazet. Jeśli trzymamy w domu makulaturę lub cenne książki czy dokumenty warto przełożyć je do szczelnych, plastikowych pojemników.

Zagracenie przestrzeni

Większość szkodników zamieszkujących nasze domy, raczej stara się nie wchodzić nam w drogę. Przeważnie ukrywają się one w ciemnych zakamarkach. Aby się ich pozbyć, kluczowe jest utrzymywanie porządku i dbanie o zachowanie przestrzenności. W ciasnych, zagraconych zbędnymi meblami czy akcesoriami pomieszczeniach, robaki znaleźć mogą wiele kryjówek. W czystych i „minimalistycznie” urządzonych mieszkaniach trudniej będzie się im ukryć.

Przeczytaj: Jak szybko się pozbyć moli spożywczych i odzieżowych?

fot. 123RF/PICSELL

Uwaga na zakupach

Muszki owocowe, zwane też potocznie owocówkami wbrew pozorom nie biorą się znikąd. Ich larwy i jajeczka przynosimy do domu na owocach i warzywach. Dorosłe owady z kolei zwabiamy intensywnymi zapachami, które wydobywają się przez otwarte okno. Dlatego przechowujmy owoce i warzywa w lodówce lub szczelnych pojemnikach.

Nie inaczej sprawa się ma z molami spożywczymi – „najłatwiej” przywlec je ze sobą do domu ze sklepu, wraz z suchymi produktami spożywczymi. Mąki, kasze, ryże, makarony najlepiej przesypywać do szklanych pojemników.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.