Porady domowe

Mole spożywcze i odzieżowe - skąd się biorą, jak je odróżnić? Najlepsze sposoby zwalczania moli

Mole to niezwykle uciążliwe owady, które potrafią wyrządzić szkody w naszych produktach spożywczych i ubraniach. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które pozwolą wam pozbyć się moli spożywczych i ubraniowych. W artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać mole, skąd się biorą i jak je wytępić.

Mole spożywcze i odzieżowe - skąd się biorą, jak je odróżnić? Najlepsze sposoby zwalczania moli
Zwalczanie moli. Fot. 123RF/PICSEL

Mole spożywcze — skąd się biorą?

Mklik mączny, potocznie nazywany molem spożywczym to szkodnik, który żeruje w sypkich produktach spożywczych. Najczęściej możemy go spotkać w kaszach, ryżach przyprawach, płatkach zbożowych, orzechach, suszonych owocach i nasionach. W naszych domach mogą pojawić się mimo utrzymywania czystości, a ich obecność nie jest spowodowana naszą winą. Mole spożywcze są zmorą zakładów produkujących żywność. Składają one w produktach spożywczych niezauważalne jaja, które razem z żywnością trafiają do sklepów, a stamtąd do naszych domów. Z jaj po kilku tygodniach wykluwają się larwy moli spożywczych, które następnie przekształcają się w motyle.

Jak wyglądają mole spożywcze?

Larwy moli spożywczych mają kolor biały i osiągają długość kilku milimetrów. W takiej postaci żerują w produktach spożywczych. Potrafią przegryźć nawet opakowania foliowe i papierowe. Aby przemienić się w motyla potrzebują od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od warunków, w jakich żyją. Dorosły motyl może mieć odcień biały, srebrny, kremowy lub brunatny. Ich długość może osiągać od 14 do 18 milimetrów. Motyle spożywcze nie żerują, a długość ich życia to około dwóch tygodni.

Mole spożywcze występują w przyprawach, orzechach, produktach mącznych, suszonych owocach itp. Fot. 123RF/PICSEL

Mole ubraniowe — skąd się biorą?

Mól włosienniczek nazywany również jako mol ubraniowy lub odzieżowy to bardzo mały motylek, który uaktywnia się głównie nocą. Owad ten żeruje na materiałach i tkaninach o pochodzeniu zwierzęcym np. wełnianych swetrach czy futrach. Mole ubraniowe trafiają do naszych domów i mieszkań różnymi drogami. Mogą przylecieć z zewnątrz przez otwarte okno, otwór wentylacyjny czy od sąsiada. Gniazda moli ubraniowych najczęściej mieszczą się w szafach między ubraniami, zagłębieniach tapicerki, a nawet w szafkach kuchennych. Największe spustoszenie sieją larwy moli ubraniowych. To one niszczą i robią szkody w naszej odzieży za pomocą swojego otworu gębowego.

Mole ubraniowe – jak je rozpoznać?

Mole ubraniowe to owady o żółtej barwie i wielkości około 10 mm. Jak odróżnić mole spożywcze od ubraniowych? Mole odzieżowe są zwykle dużo mniejsze i mają jaśniejszy, słomkowy kolor.

Mole ubraniowe od moli spożywczych różnią się wielkością i kolorem. Fot. 123RF/PICSEL

Jak się pozbyć moli spożywczych?

Wypróbuj te pomocne triki, które pozwolą ci wytępić mole spożywcze

  • Tytoń. Do przewiewnej torebki wsypujemy tytoń i umieszczamy ją w miejscu, gdzie pojawiają się nieproszeni goście. Problem na pewno się skończy – tego zapachu mole wprost nie znoszą.
  • Cedr. Zdecydowana większość szkodników nie lubi jego zapachu. Dlatego wystarczy, że porozkładamy w szafkach niewielkie kawałki drzewa cedrowego. Mole nie powinny się już pojawić.
  • Cytrusy. Osuszmy skórki pomarańczy, cytryny czy mandarynki i włóżmy do szafek oraz szuflad, w których pojawiają się mole.
  • Ocet jabłkowy. Mole uwielbiają zapach octu. Jeżeli do szafki kuchennej włożymy niewielką miseczkę wypełnioną octem jabłkowym, to możemy być pewni, że te szkodniki się w nim potopią. Podobnie można postąpić z wytrawnym winem.

Pozbądź się zainfekowanej żywności

Jeżeli zauważysz fruwające owady to znak, że nadszedł czas na poważne porządki w kuchennych szafkach. Wyjmij wszystkie produkty spożywcze i przeglądnij ich zawartość. Objawem występowania w żywności larw mklika jest charakterystyczne rozdrobnienie (będące efektem przeżucia i wydalenia  przez nie żywności) oraz przyklejone do ścian opakowań resztek.



Dokładnie wyczyść szafki

Pozbądź się wszystkich śmieci i resztek jedzenia. Porządnie wyczyść meble, a następnie ustaw w nich specjalne pułapki.

Umyj wszystkie pojemniki

Wysyp ich zawartość, dokładnie wyczyść i osusz.

Zmień sposób przechowywania produktów 

Sypkie i suche produkty przechowuj w szczelnie zamykanych słoikach lub plastikowych opakowaniach.

Zrób pułapkę!

Mole spożywcze nie znoszą zapachu goździków, mięty i liści laurowych. Sporządź więc specjalną mieszankę z tych składników i pozostaw ją w szafce aż wyparuje. Równie dobrze jako odstraszacz sprawdzą się zapachy wanilii i cytryny. Nasącz nimi waciki i połóż obok produktów spożywczych. W szafce warto położyć również skórki z cytryny lub pomarańczy.

Kup pułapkę! 

W sklepach dostępne są specjalne pułapki na mole. Zawierają one męskie feromony, które przyciągające męskie osobniki i łapią je w pułapkę. W ten sposób zapobiegniemy rozmnażaniu się moli. Pułapki należy umieścić wewnątrz kuchennej szafki.

Wytępienie moli spożywczych z kuchni wymaga dużo cierpliwości i pracy. Pozbycie się niewygodnych lokatorów jest jednak możliwe. Konieczne jest jednak usunięcie zainfekowanej żywności, nawet jeżeli ma to się skończyć opróżnieniem z jedzenia całej kuchni.

REKLAMA

Jak się pozbyć moli ubraniowych?

Zastosuj te metody, a skutecznie zwalczysz mole ubraniowe

Posprzątaj

Aby pozbyć się moli odzieżowych, musisz przede wszystkim znaleźć ich źródło i zlokalizować gniazdo. Możesz sobie ułatwić to zadanie poprzez wyjęcie wszystkich ubrań z szaf i komód i dokładne umycie mebli wodą z octem. Przy okazji warto wytrzepać dokładnie wszystkie tkaniny. Dobrym pomysłem jest wietrzenie ich na mrozie. Niska temperatura niszczy jaja moli. Układając ubrania z powrotem w szafach, nie upychaj ich. Dobrze, żeby wisiały luźno i mogły "oddychać".

Intensywne zapachy skutecznie odstraszają mole. Fot. 123RF/PICSEL

Postaw na zapach

Mole nie akceptują silnych zapachów. Dlatego najlepszą metodą walki z tymi szkodnikami będzie umieszczenie w szafie ich źródła. Najbardziej popularna jest naftalina, jednak nie każdy odważy się na ten wybór ze względu na jej uciążliwy aromat. Poniżej przedstawiamy listę zapachów, które pomogą ci w walce z molami:

  • Lawenda - Skutecznie odstrasza odzieżowe szkodniki. Możesz użyć zawieszek, suszonych kwiatów, mydła czy zapachu w areozolu. Warto stosować lawendę także zapobiegawczo, w miejscach, w których przechowujemy ubrania, a nigdy nie będziemy musieli zmagać się z problemem moli odzieżowych.
  • Cytryna - Jej kwaskowy aromat to coś, czego odzieżowe szkodniki wprost nie znoszą. Zainwestuj w zawieszki o tym zapachu lub umieść w szafie skórki z cytrusa.
  • Przyprawy i zioła - Liść laurowy, goździki czy ziele angielskie  Aromatyczne zapachy włożone do szafy skutecznie odstraszą odzieżowe szkodniki.
  • Gazety - Mole nie lubią zapachu farby drukarskiej, dlatego warto umieścić w różnych zakątkach szafy stare, czarno- białe gazety.
  • Mięta - Jej orzeźwiający zapach odstraszy nieproszonych gości. Połóż świeże listki mięty w szafie lub zastosuj aromatyzujące zawieszki.

Wietrz szafy i ubrania

Raz na miesiąc wyjmij wszystkie ubrania z szaf i komód i wywietrz je. Pozostaw na kilka godzin otwarte drzwi i szuflady żeby dotarło do nich świeże powietrze. W ten sposób zapobiegniesz nieproszonym wizytom moli.

Mole odzieżowe mogą pojawić się nawet w najczystszym domu. Mogą przylecieć nawet przez uchylone okno. Jeżeli zareagujesz szybko i będziesz konsekwentny w swoich działaniach, możesz być pewien, że pozbędziesz się nieproszonych gości i ochronisz swoją garderobę. Jeżeli jeszcze nie masz tego problemu, warto działać zapobiegawczo. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.