Nadmorskie klimaty
Styl marynistyczny to przede wszystkim BIEL, zaczerpnięta wprost z płaszczyzn żagli, oraz dodatki w tonacji BLUE, co za tym idzie wszystkie kolory niebieskiego — począwszy od błękitnej laguny, aż po morską głębię. Postaw na błękitny, kobaltowy, granatowy, szafirowy, turkusowy, lazurowy, morski i cyjan. To właśnie barwy kojarzące się z klimatem wakacji nad ciepłym morzem.
Dekorując swój dom w stylu marynistycznym, spróbuj przenieść do wnętrz klimat z kurortów lazurowego wybrzeża i pływających po nim białych jachtów z łopoczącymi na wietrze żaglami. Jeśli chcesz osłonić swój taras lub balkon od palącego słońca, to właśnie żagiel będzie designerskim topem, który nie tylko doskonale spełni się funkcjonalnie, ale idealnie wpisze w marynistyczny styl.
Natura przede wszystkim
Drugą, poza kolorem, ważną cechą stylu marynistycznego są zastosowane we wnętrzach materiały. Muszą nawiązywać do natury i być naturalne.
DREWNO to obowiązkowy element dekoracji wnętrza. Podłogę wykonaj z desek w jasnym, naturalnym odcieniu drewna lub pomaluj ją na biało. Zyskasz efekt niczym z pokładu eleganckiego jachtu. Meble również wybieraj drewniane. Najlepiej niech będą one malowane na biało lub wykonane z drewna postarzanego, które wyglądać będzie niczym wyrzucone wprost z morza — nieoheblowane, wypłowiałe na słońcu, naturalnie zużyte z sękami i nierównościami. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju lekkie, tkane meble: plecione z wikliny lub rattanu. Idąc dalej tropem za plażowym stylem, siedziska mebli koniecznie wyposaż w tapicerowane poduszki z naturalnych tkanin, z akcentem biało – granatowych pasów. Lampy nad stołem idealnie uzupełniające kompozycję to te wykonane z wikliny lub sznurka.
TKANINY dekorujące wnętrze wybierz te najbardziej naturalne. Świetnie pasować będą ręcznie tkane chodniki z bawełny, juty czy sizalu. Okno przyozdób zwojami zwiewnego białego batystu – niech firany trzepoczą na wietrze niczym żagle. Niezawodne zawsze będą, także zasłony z lnu lub lekkiej bawełny w jasnej tonacji.
Najwięcej nastroju wprowadzą do naszych wnętrz marynistyczne dekoracje
Polecamy: dekoracje w postaci modeli statków, muszlowych wyklejanek czy obrazków z nadmorskimi pejzażami. Nie zapomnij nakryć stołu lnianym obrusem w komplecie z pasiastymi serwetami. Dobierz ręcznie robione świeczniki ze słoików czy butelek oraz lampiony z bibuły. Murowany klimatyczny efekt na stylowe letnie przyjęcie.
Dlaczego podoba nam się styl marynistyczny?
Ponieważ kojarzy się nam z naturą, charakteryzuje się naturalnymi materiałami, jasnymi barwami i prostotą dekoracji. W tym stylu nikło szukać sztuczności, przepychu, nadęcia. Ma być lekko, swobodnie i przyjemnie.