Bloki z „wielkiej płyty” powstałe pod koniec lat 60-tych i w pierwszej połowie lat 70-tych XX wieku, miały za zadanie przetrwać maksymalnie od 50 do 60 lat. Budowane były w czasach PRL, kiedy na dużą skalę korzystano z prefabrykatów, nikogo nie dziwił fakt, że część materiałów zastępowano tańszymi, a z części po prostu rezygnowano. Mimo wad konstrukcyjnych bloki mają się świetnie i spokojnie stać będą kolejne 50 lat, a popyt na nie raczej nie zmaleje. Związane jest to z ich usytuowaniem, zazwyczaj mieszczą się niedaleko centrum miasta lub w miejscach z dobrym węzłem komunikacyjnym i urbanistyką. Ponadto rynek wtórny jest często tańszy od pierwotnego - można oszczędzić nawet do 500 zł na metrze kwadratowym.
Mieszkania w wieżowcach mają swój charakter i posiadają zalety, ot chociażby wspomnianą lokalizację. Mają też niestety wady. Ich metraż jest niewielki, powierzchnia użytkowa nie jest funkcjonalna i jakby tego było mało, mieszkania są często niedoświetlone. Podczas modernizacji miejsca zamieszkania można natrafić na wiele niespodzianek od nierównych ścian począwszy, poprzez zardzewiałe rury wodno-kanalizacyjne, aż po źle zamontowane i uszczelnione okna. A trzeba wiedzieć, że wymiana i odpowiedni dobór tych ostatnich może pozytywnie wpłynąć na odbiór całego mieszkania!
Wymieniamy okna - od czego zacząć i które wybrać?
Decydując się na wymianę okien na nowe powinniśmy jasno sprecyzować jakie ma pełnić funkcje. Przede wszystkim okno powinno przepuszczać jak najwięcej światła do pomieszczenia. Po drugie powinno być energooszczędne (w zimie zapewnić nam ochronę przed mrozami, a w lecie przed nagrzewaniem się pomieszczenia), chronić przed deszczem i ulicznym hałasem, a jeśli mieszkamy na niższych piętrach w bloku, także zapewnić bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że w starym budownictwie często możemy napotkać problemy ze źle działającą wentylacją, wówczas dobrze jeśli wybrane przez nas okna będą posiadały tzw. wywietrzniki, które zapobiegną skraplaniu się wody na powierzchni szyby. Pamiętajmy również, że przy wyborze okna możemy zasugerować się np. kolorem elewacji budynku.
Przy zakupie okien nie kierujmy się ceną, ponieważ te najtańsze mogą nie spełnić naszych oczekiwań. Warto wybrać okna wyższej klasy, z nowoczesnymi rozwiązaniami, odpowiednimi parametrami użytkowymi i te, na które dostaniemy kilka lat gwarancji. Droższa inwestycja zwróci się podczas ich użytkowania.
Co z oknem w kuchni?
Jeśli mamy to szczęście, że w naszej kuchni znajduje się okno czy tzw. lufcik, koniecznie wymieńmy je na przesuwane. Dzięki temu zaoszczędzimy całkiem sporo miejsca w już małym pomieszczeniu. Podczas otwierania okna, nie będzie ograniczać nam dostępu do szafek czy blatu, w związku z czym będziemy mogli swobodnie poruszać się po całej kuchni, bez strachu przed nabiciem sobie guza i siniaków.
Jakie okna do salonu?
Salon jest wizytówką każdego mieszkania. Kolor ścian, właściwy dobór mebli i dodatków to nie wszystko. Ważne są także okna i drzwi balkonowe, ich kolor, aranżacja i funkcjonalność. To właśnie takie szczegóły tworzą wyjątkowy klimat pomieszczenia.
Wybierając okna i drzwi balkonowe nie bójmy się kolorów, biały jest najbardziej popularny, ale niekoniecznie pasuje do każdego wnętrza. Na rynku dostępny jest również kolor mahoniowy, dąb czy nawet orzech, który stworzy spójną całość z podłogami w takich samych odcieniach.
Jeśli wybraliśmy odpowiednią barwę pora na funkcjonalność. Dobrym rozwiązaniem - zwłaszcza jeśli w mieszkaniu znajdują się dzieci lub osoby starsze - jest wybór drzwi balkonowych z niskim progiem, który zapewni bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o okna, to najlepiej zdecydować się na te z możliwością uchylenia dwóch skrzydeł na raz. Dzięki takiemu rozwiązaniu cyrkulacja powietrza będzie jeszcze lepsza.
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL