Sól już w starożytności służyła zarówno jako przyprawa i konserwant. Wykorzystuje się ją także w branży kosmetycznej i leczniczej oraz w ogrodnictwie. Stosowanie soli w uprawie cebuli, dostarczy roślinie odpowiednich dawek potasu i pomoże w walce ze szkodnikami oraz chorobami grzybowymi. Sprawdź, jak przygotować roztwór z soli, aby otrzymać obfite i zdrowe plony cebuli.
Czytaj artykułRóżne pnące to kwiatowe cuda, które potrafią wspiąć się na niewyobrażalne wysokości. Są nie tylko symbolem romantycznej miłości, ale także praktycznym i pięknym dodatkiem do każdego ogrodu. Poznaj najpiękniejsze odmiany i dowiedz się, jak właściwie podlewać, nawozić i przycinać róże pnące. Te niezwykłe rośliny potrafią przemienić zielony zakątek w bujny, kwitnący raj, oferując także schronienie i pożywienie dla maleńkich stworzeń, których obecność jest pożądana w twoim ogrodzie.
Czytaj artykułW poszukiwaniu zrównoważonych metod uprawy bardzo wielu ogrodników zwraca się ku naturalnym nawozom. Coraz częściej stanowią one najważniejszy element w uprawie truskawek. Organiczne nawozy nie niszczą naturalnych mikroorganizmów żyjących w glebie i nie zmieniają jej pH. Podpowiadamy, jak przygotować napar z kopru na owocowanie truskawek i przybliżamy inne naturalne metody ich nawożenia.
Czytaj artykułWśród miejskiego gwaru i betonowych dżungli, Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) wyłaniają się jako zielone oazy spokoju, oferując oddech od codziennej rutyny. W obliczu rosnącej popularności i masowej wyprzedaży, ceny działek ROD w Polsce stały się przedmiotem gorących dyskusji. W 2024 r. ich ceny wahają się od kilku do nawet kilkuset tysięcy zł i będą dalej rosły. Czy to chwilowa moda, czy trwały trend w poszukiwaniu własnego kawałka zieleni? Sprawdzamy, ile naprawdę kosztują działki ROD i jakie czynniki wpływają na te zaskakujące kwoty.
Czytaj artykułSkoczek biały (Metcalfa pruinosa) to nowy szkodnik, który stanowi zagrożenie dla upraw. Ten niewielki, ale zdradliwy intruz może być trudny do zauważenia, ale skutki jego działania są niemożliwe do przeoczenia. Z jego powodu liście żółkną, pędy słabną, a plony mogą być znacznie zmniejszone. Podpowiadamy, jak rozpoznać skoczka białego i jakie kroki podjąć, aby chronić swoje rośliny przed tym niepozornym szkodnikiem. Nie daj się zaskoczyć – dowiedz się, jak wygląda skoczek biały, aby na czas podjąć odpowiednie działania ochronne.
Czytaj artykułŻywopłot ze śliwy ałyczy znanej również jako mirabelka to doskonały sposób na połączenie estetyki z praktycznością. Zapewnia on nie tylko prywatność i ochronę przed wiatrem, ale także staje się źródłem słodkich i aromatycznych owoców. Podpowiadamy, jak krok po kroku zasadzić i pielęgnować żywopłot ze śliwy ałyczy, aby cieszyć się zarówno jej urodą, jak i obfitymi plonami.
Czytaj artykułPozbycie się kreta z ogrodu może być prawdziwym wyzwaniem dla każdego ogrodnika. Te małe, ale pracowite zwierzęta, choć przydatne w aeracji gleby, często stają się przyczyną zniszczenia trawników i rabatek. Jeśli zauważyłeś nieestetyczne kopce na swoim idealnie przystrzyżonym trawniku, czas działać. Jak pozbyć się kreta, nie stosując chemii? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPikowanie pomidorów to zabieg pielęgnacyjny, który najczęściej przeprowadzamy po upływie dwóch tygodni od zasadzenia. Dobrym pomysłem jest przesadzenie ich do wielodoniczek wypełnionych przepuszczalnym podłożem bez nawozu. Warto nawozić je fosforem i azotem, jednak musimy zachować ostrożność, aby nie spalić sadzonek ich nadmiarem. Podpowiadamy, kiedy pikować pomidory, czym je nawozić i do jakiej ziemi je rozsadzić.
Czytaj artykułOd 1 kwietnia 2024 właściciele i zarządcy budynków, którzy chcą je sprzedać lub wynająć, mają obowiązek posiadania aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej. Za jego brak grożą kary finansowe, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Podpowiadamy, komu potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej i kto może je sporządzić.
Czytaj artykułPomidory do tunelu lub pod folię najlepiej przesadzić na początku maja, kiedy minie ryzyko ostatnich nocnych przymrozków. Glebę do uprawy należy jednak wcześniej przygotować, stosując nawozy organiczne takie jak kompost lub obornik, które przyspieszą wzrost roślin i sprawią, że plony będą obfite. Podpowiadamy, kiedy sadzić pomidory pod folię i do tunelu oraz jaka ziemia do ich uprawy będzie najlepsza.
Czytaj artykułStosowanie kleju entomologicznego do walki z mszycami budzi wiele kontrowersji. Choć jest on skuteczny i uniemożliwia mrówkom wspinaczkę na drzewa i transportowanie mszyc, które osłabiają rośliny, to ma pewne wady. Może być zagrożeniem dla pożytecznych owadów i ptaków. Podpowiadamy, czym jest klej entomologiczny i jak bezpiecznie go stosować.
Czytaj artykułWrzuć do dołka podczas sadzenia albo zakop pod krzakiem. Porzeczka będzie miała dużo zdrowych owoców
Skórki ziemniaczane zawierają dużo witamin i minerałów, takich jak potas, żelazo czy jod, dlatego świetnie sprawdzą się jako nawóz do porzeczek. Ten trik stosuje bardzo wielu doświadczonych ogrodników. Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić porzeczki oraz jak odpowiednio je pielęgnować i nawozić.
Czytaj artykułBerberys, znany również jako Berberis vulgaris lub kwaśnica pospolita, to kolczasty krzew z rodziny berberysowatych. Wyróżnia się żółtymi kwiatami, które kwitną w maju i czerwcu oraz czerwonymi owocami, które są jadalne, ale mają cierpki smak. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub w półcieniu Przycinanie berberysów to ważny element pielęgnacji tych rośliny, który wpływa na ich zdrowie, wygląd oraz obfitość kwitnienia i owocowania. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonać ten zabieg.
Czytaj artykułOd 1 kwietnia 2024 roku inwestorzy stają przed koniecznością dostosowania swoich planów do zaostrzonych wymogów, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców i zrównoważony rozwój przestrzeni mieszkaniowej. Zmiany dotyczą również osób, które budują nowy dom. W projekcie technicznym będą musiały pojawić się m.in. szczegółowe rozwiązania techniczno-konstrukcyjne, wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych i charakterystyka energetyczna budynku.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 6
- Następna