Ogórki to jedne z najpopularniejszych polskich warzyw, które bardzo często zaprawiamy do słoików. Jeśli chcemy cieszyć się dużymi plonami, musimy zapewnić im odpowiednią dawkę słońca, wody oraz składników mineralnych. W tym celu świetnie sprawdzą się nawozy naturalne, które możemy przygotować z kuchennych odpadków. Sprawdź, jak przygotować miksturę dla ogórków z banana, fusów kawy i skorupek jaj. Owoców będzie zatrzęsienie.
Czytaj artykułSzerszeń azjatycki (Vespa velutina) kontynuuje swoją inwazyjną podróż przez Europę. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o rekordowo rosnącej liczbie gniazd tego gatunku w Niemczech. Oznacza to, że już niedługo może pojawić się także w Polsce. Ten owad, choć nie największy w swojej rodzinie, jest uznawany za jedno z największych zagrożeń dla pszczół miodnych i może być niebezpieczny dla ludzi. Sprawdź, czym szerszeń azjatycki różni się od europejskiego, gdzie zakłada gniazda i jak postępować w przypadku ukąszenia.
Czytaj artykułWłaściwe rozstawienie roślin i sadzenie ich w odpowiednim sąsiedztwie wpływa na ich wzrost i zdrowie, a także na smak i obfitość plonów. Zamiast tradycyjnego podejścia do sąsiedztwa roślin, zastanówmy się nad rytmem, w jakim rosną. Ogórki, których tempo wzrostu jest bardzo szybkie, mogą zachęcić pomidory do bujniejszego kwitnienia. Natomiast pomidory mogą wpływać na paprykę, wzmacniając jej barwę i aromat. Sprawdź, czy ogórki i papryka mogą rosnąć obok pomidorów i czego nie powinno się sadzić w sąsiedztwie tych warzyw.
Czytaj artykułW czerwcu możemy śmiało siać i sadzić większość roślin, korzystając z ciepłych dni i długich wieczorów. To idealny czas, aby zaplanować i wzbogacić ogród o nowe gatunki, które będą zachwycać nas swoim kwitnieniem i zielenią przez całe lato, a nawet dłużej. Od kolorowych kwiatów jednorocznych, które błyskawicznie ozdobią nasze rabaty, po byliny tworzące trwałe kompozycje, aż po krzewy i drzewa, które staną się ozdobą ogrodu na lata. Sprawdź, jakie byliny, kwiaty jednoroczne i dwuletnie oraz drzewa i krzewy warto zasadzić w czerwcu.
Czytaj artykułMłode drzewa owocowe potrzebują dużej dawki składników odżywczych, aby mogły się odpowiednio zakorzenić i wyprodukować zdrowe owoce. Dlatego tak istotne jest ich systematyczne nawożenie, ponieważ w przeciwnym razie będą bardziej podatne na choroby i mogą zacząć obumierać. Zamiast chemii warto postawić na nawozy organiczne, które dostarczą drzewkom azotu, fosforu i potasu. Podpowiadamy, kiedy, jak często i czym nawozić drzewa owocowe na wiosnę.
Czytaj artykułAmerykańscy ogrodnicy nawożą trawniki co 4-6 tygodni od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Stosując nawozy, zwracają uwagę na skład i dawkowanie, dobierając je do kondycji trawy oraz potrzeb glebowych. To gwarantuje, że trawnik otrzyma wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednim czasie. Ty również chcesz cieszyć się zdrowym, gęstym i intensywnie zielonym trawnikiem jak najdłużej? Przeczytaj i dowiedź się, jak nawozić trawnik, kiedy zacząć i dlaczego "przekarmienie" murawy nie sprzyja jej dobrej kondycji.
Czytaj artykułPodlewanie wszystkich warzyw w ten sam sposób może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia plonów, ale także do powstawania chorób grzybowych. Warzywa z rodziny roślin dyniowatych wymagają częstszego podlewania, ponieważ w większości składają się z wody. Natomiast pietruszka czy marchew to warzywa korzeniowe, które wymagają rzadszego podlewania, aby mogły mocniej się rozrosnąć. Sprawdź, jak podlewać warzywa i jakich błędów unikać w trakcie wykonywania tego zabiegu.
Czytaj artykułUprawa pomidorów nie zawsze wymaga chemicznych nawozów i oprysków. Będzie się ona wiązać ze zdecydowanie większym nakładem pracy, ale za to satysfakcja z własnoręcznie wyhodowanych, zdrowych owoców jest nieporównywalna. Poznaj sprawdzone metody, które pozwolą ci cieszyć się obfitymi plonami bez użycia chemii. Podpowiadamy, jak uprawiać i nawozić pomidory z wykorzystaniem naturalnych oprysków i nawozów.
Czytaj artykułLiście rododendronu żółkną, kiedy gleba, na której rosną jest wyjałowiona, podmokła lub zupełnie sucha. Problemem może być także niedobór składników odżywczych. Istnieje jednak naturalny i ekologiczny nawóz, który sprawi, że roślina obsypie się z kwiatami i odzyska pełnię zdrowia. Podpowiadamy, czego potrzebuje rododendron i jak go podlewać. Sprawdź, jak przygotować nawóz z kawy i skórek banana.
Czytaj artykułCzy zastanawialiście się kiedyś, jak mała tabletka aspiryny może wpłynąć na wasze pomidory? Kwas salicylowy, czyli aktywny składnik aspiryny, może naśladować naturalny hormon wzrostu roślin i indukować ich system obronny. Badania opublikowane w BMC Plant Biology wykazały, że aspiryna może zwiększyć odporność pomidorów na choroby i poprawić wydajność plonów. Sprawdź, jak nawozić i opryskiwać pomidory aspiryną, aby przyspieszyć ich wzrost.
Czytaj artykułŚciółkowanie pomidorów to niepozorna technika, która może zdziałać cuda. Istnieją trzy w pełni naturalne i ekologiczne ściółki, które nie tylko chronią twoje pomidory przed niesprzyjającymi warunkami, ale także wspomagają ich owocowanie. Podpowiadamy, jak ściółkować pomidory słomą, liśćmi, sianem lub świeżo skoszoną trawą. Dzięki nim otrzymają składniki niezbędne do osiągnięcia pełni smaku i zdrowia.
Czytaj artykułSól już w starożytności służyła zarówno jako przyprawa i konserwant. Wykorzystuje się ją także w branży kosmetycznej i leczniczej oraz w ogrodnictwie. Stosowanie soli w uprawie cebuli, dostarczy roślinie odpowiednich dawek potasu i pomoże w walce ze szkodnikami oraz chorobami grzybowymi. Sprawdź, jak przygotować roztwór z soli, aby otrzymać obfite i zdrowe plony cebuli.
Czytaj artykułRóżne pnące to kwiatowe cuda, które potrafią wspiąć się na niewyobrażalne wysokości. Są nie tylko symbolem romantycznej miłości, ale także praktycznym i pięknym dodatkiem do każdego ogrodu. Poznaj najpiękniejsze odmiany i dowiedz się, jak właściwie podlewać, nawozić i przycinać róże pnące. Te niezwykłe rośliny potrafią przemienić zielony zakątek w bujny, kwitnący raj, oferując także schronienie i pożywienie dla maleńkich stworzeń, których obecność jest pożądana w twoim ogrodzie.
Czytaj artykułW poszukiwaniu zrównoważonych metod uprawy bardzo wielu ogrodników zwraca się ku naturalnym nawozom. Coraz częściej stanowią one najważniejszy element w uprawie truskawek. Organiczne nawozy nie niszczą naturalnych mikroorganizmów żyjących w glebie i nie zmieniają jej pH. Podpowiadamy, jak przygotować napar z kopru na owocowanie truskawek i przybliżamy inne naturalne metody ich nawożenia.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 8
- Następna