Co zrobić z hortensjami ogrodowymi po kwitnieniu? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli tych pięknych krzewów. Niektórzy pozostawiają suche kwiatostany na gałązkach, aby były ozdobą w czasie zimy i chroniły roślinę przez mrozem. Osobiście wolę je od razu ściąć. Jak to zrobić, aby nie zaszkodzić roślinie, która późnym latem zawiązuje pąki na kolejny sezon? Sprawdź, jak przycinać hortensje ogrodowe, gdy przekwitną.
Czytaj artykułSzukasz zimozielonej krzewinki, która będzie zdobić twój ogród przez cały sezon? Świetnie sprawdzi się modrzewnica pospolita zachwycająca nie tylko efektownym pokrojem i obfitym kwitnieniem, ale również prostotą pielęgnacji. To całkowicie mrozoodporna roślina, która doda uroku przydomowym wrzosowiskom. Gdzie sadzić modrzewnicę pospolitą? Na co zwrócić uwagę podczas jej uprawy? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułBegonie przez długie miesiące zdobią nasze balkony i tarasy kolorowymi kwiatami. Choć ich uprawa nie jest trudna, nieświadomie możemy popełnić błąd, przez który rośliny zaczną więdnąć. Dlaczego begonie marnieją i słabo kwitną? Jak przywrócić je do życia i pobudzić do zawiązywania pąków? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułTegoroczna uprawa ogórków nie należy do udanych. Niestety, skrajne warunki pogodowe, susza i choroby, mające ogromny wpływ na ich plonowanie, spowodowały duże straty. Utrzymać przydomową plantację do połowy lata udało się tylko nielicznym. Jeśli należysz do grona szczęśliwców, sprawdź, jak powinno wyglądać nawożenie ogórków w sierpniu. Czym je zasilić, aby zbiory były większe? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułNieszpułka zwyczajna to drzewo lub krzew dający sporej wielkości owoce, które niegdyś stanowiły prawdziwy przysmak. Później przez lata roślina ta była zapomniana i niedoceniana, dziś znów zaczyna cieszyć się zainteresowaniem. Jak uprawiać nieszpułkę zwyczajną? W jaki sposób wykorzystać jej owoce? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułWielu z nas ma w ogrodzie jabłonki, dzięki czemu co roku możemy cieszyć się własnymi zbiorami. Często jednak obserwujemy, że nie wszystkie owoce utrzymują się na drzewie tak długo, aby dojrzeć na gałęziach i doczekać się zerwania we właściwym momencie. Co zrobić z opadłymi jabłkami i czy zakwaszają one glebę? Sprawdź, jak przygotować z nich naturalny nawóz.
Czytaj artykułHosty, nazywane również funkiami, cenione są głównie za wspaniałe liście. Większość odmian wytwarza również kwiaty, które zazwyczaj mają biały lub lawendowy kolor. Gdy uschną, nie wyglądają już tak efektownie, wielu ogrodników zastanawia się więc, czy przycinać przekwitłe hosty. Co daje taki zabieg? Jak i kiedy go wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułSystematycznie przycinanie roślin pobudza je do wzrostu i kwitnienia, a także pozwala na utrzymanie ładu w ogrodzie. Termin tego zabiegu nie jest jednak taki sam dla wszystkich gatunków. Niektóre z nich potrzebują skrócenia pędów dokładnie w połowie lata. O których krzewach, kwiatach i drzewach mowa? Sprawdź, jakie rośliny przycinać w sierpniu.
Czytaj artykułPędy róż są oblepione ziemią, a kwiaty i liście wyglądają marniej niż w poprzednich latach? Po tym poznasz, że krzewy rosną na mrowisku. Choć mrówki nie podgryzają i nie niszczą roślin, wyrządzają poważne szkody, ponieważ chronią żerujące mszyce. Jak szybko się ich pozbyć? Poznaj skuteczny sposób na mrówki na różach.
Czytaj artykułBukszpan, który pozostaje zielony przez cały rok, jest chętnie uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Może być sadzony pojedynczo jako efektowny soliter lub w formie gęstego żywopłotu. Nie wymaga wiele, choć musimy pamiętać o ważnym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest przycinanie bukszpanu. Kiedy powinniśmy skrócić gałązki krzewów? Jak to robić? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułRzodkiewka jest warzywem, które zwykle kojarzymy z wiosną i wyczekiwanymi po zimie nowalijkami. Nie każdy wie, że z powodzeniem możemy wysiewać ją również latem na jesienny zbiór. Choć nie jest szczególnie popularna, uprawa o tej porze roku okazuje się łatwiejsza niż wiosną. Sprawdź, jak przeprowadzić sierpniowy wysiew rzodkiewki.
Czytaj artykułŁąki kwiatowe to jeden z najgorętszych trendów w ogrodnictwie, dzięki któremu można stworzyć w ogrodzie naturalny, sielski zakątek. Powrót do korzeni, kiedy wokół domów królowały dzikie kwiaty oraz trawy ma też swój wkład w walkę ze zmianami klimatu i wsparcie bioróżnorodności. Dowiedz się, po co i jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie.
Czytaj artykułPo zakończeniu zbiorów o porzeczki trzeba szczególnie zadbać. Ważne jest nie tylko odpowiednie przycięcie krzewów oraz ich ochrona przed chorobami, ale także zasilenie w dodatkowe składniki odżywcze. Warto dokarmić rośliny w tym momencie, ponieważ już teraz przygotowują się do kwitnienia i owocowania w kolejnym roku. Sprawdź, jak nawozić porzeczki po zbiorach.
Czytaj artykułFruczak gołąbek, nazywany również polskim kolibrem, to wyjątkowy motyl, który ze względu na wygląd i zachowanie przypomina niewielkiego ptaka. Gdy pojawia się w ogrodzie lub na balkonie, wzbudza ogromne zainteresowanie. Podczas obserwacji musimy jednak uważać, bo bardzo łatwo go spłoszyć. Chcesz zaprosić tego niezwykłego gościa do siebie? Sprawdź, jakie kwiaty przyciągają fruczaka gołąbka.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 64
- Następna