Mekonopsy, czyli maki niebieskie lub himalajskie, to niezwykłe rośliny, które kwitną na rzadko spotykany w przyrodzie kolor. Lazurowe kwiaty to prawdziwy unikat, który wzbudza zainteresowanie otoczenia. Chcesz, żeby wszyscy pytali, co to za wyjątkowa roślina? Sprawdź, jak uprawiać mak niebieski w ogrodzie.
Czytaj artykułTwoje piękne róże, które tak starannie pielęgnujesz, zaczęły chorować? Jedną z najczęstszych i najpoważniejszych infekcji tych roślin jest czarna plamistość powodowana przez grzyby. Błyskawicznie sprawia, że krzewy tracą cały swój urok, zrzucają liście i słabo kwitną. Jak poradzić sobie z czarną plamistością róż? W artykule znajdziesz przepis na sprawdzony oprysk.
Czytaj artykułHibiskus bagienny to piękna roślina, która zachwyca niespotykaną wielkością kolorowych kwiatów. Mogą mieć nawet 25 cm średnicy! Nie dziwi więc, że każdemu ogrodnikowi zależy na tym, aby pojawiało się ich jak najwięcej i utrzymywały się jak najdłużej. Co lubi hibiskus bagienny i czym go podlewać, żeby obficie kwitł? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułWiększość z nas powoli przyzwyczaja się do coraz częściej występujących susz. Ze zmianami klimatycznymi nie mogą się oswoić natomiast niektóre jadalne rośliny potrzebujące intensywniejszego podlewania, by przetrwać trudne warunki. Co ciekawe, istnieją również warzywa odporne na suszę, których w gorące dni lata nie trzeba dodatkowo nawadniać. O jakich gatunkach mowa? Jak susza wpływa na rośliny? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułĆma bukszpanowa jest najgorszym szkodnikiem w ogrodzie, z jakim przychodzi nam się zmierzyć. Inwazyjna, żarłoczna i niezwykle trudna w wytępieniu gąsienica błyskawicznie ogałaca z liści wypielęgnowane krzewy. Ze względu na swój cykl rozwojowy, atakuje kilka razy w sezonie. Czy jesteśmy bezsilni w potyczkach z tym szkodnikiem? Sprawdź, jak zwalczyć ćmę bukszpanową w 10 krokach.
Czytaj artykułLecytyna nie każdemu kojarzy się z ogrodnictwem. Wiemy, że możemy kupić ją w aptece i stosować głównie po to, aby poprawić swoją pamięć oraz koncentrację. Tymczasem ta całkowicie naturalna substancja może pomóc również naszym roślinom i to na wiele różnych sposobów. Jak stosować lecytynę w ogrodzie? Dlaczego warto to robić? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułMogłoby się zdawać, że stare odmiany jabłoni przeszły do lamusa. Tymczasem powoli wracają do łask i coraz częściej pojawiają się w naszych przydomowych sadach. Cenimy je nie tylko za długowieczność i wyjątkowy smak, przypominający czasy dzieciństwa, ale również ze względu na ich bogatą historię. Sprawdź, dlaczego warto sadzić stare odmiany jabłoni i na jakie się zdecydować. Przedstawiamy 10 najlepszych propozycji.
Czytaj artykułWłaściciele ogrodów mają pod dostatkiem skoszonej trawy, którą mogą wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie sprawdza się do ściółkowania roślin czy jako dodatek do kompostu, ale to niejedyne jej ciekawe zastosowania. Można też przygotować z niej doskonałą odżywkę o bogatym składzie. Jak zrobić płynny nawóz ze skoszonej trawy? Do czego go wykorzystywać? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułZauważasz, że pomidory na krzaku gniją? Jeśli na owocach pojawiają się początkowo szkliste, potem ciemne, wręcz czarne plamy, oznacza to jedno – suchą zgniliznę wierzchołkową. To choroba fizjologiczna wynikająca z niedoboru wapnia, z którą najczęściej zmagamy się podczas upałów i suszy. Jak z nią walczyć w prosty sposób? Sprawdź, jak stosować saletrę wapniową do pomidorów.
Czytaj artykułOrszelina olcholistna to cudownie pachnąca roślina, którą w naszym kraju zna mało kto. Wielka szkoda, ponieważ dostarcza nektar pszczołom, motylom i innym zapylaczom późnym latem, gdy w ogrodzie jest go coraz mniej. Ten krzew o długich, kłosowatych kwiatostanach może rosnąć nawet w częściowym cieniu. Jakie warunki zapewnić tej pięknej i pożytecznej roślinie? Wyjaśniamy, jak uprawiać orszelinę olcholistną.
Czytaj artykułSzpinak możemy uprawiać w zasadzie przez cały rok. Najczęściej siejemy go wiosną, by cieszyć się z nowalijek, lub jesienią, licząc na wczesne zbiory w kolejnym roku. Możliwa jest również uprawa latem – niestety, ze względu na panujące o tej porze roku warunki, należy ona do nieco trudniejszych. Na szczęście możemy łatwo zadbać o to, by wysiane latem warzywo plonowało obficie. Sprawdź, obok czego siać szpinak, żeby lepiej rósł.
Czytaj artykułKetmia syryjska, często nazywana hibiskusem ogrodowym, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krzewów ozdobnych na naszych działkach. Doceniamy ją za okazałe, barwne kwiaty oraz nietypowy, bo dość późny termin kwitnienia. Pełnią jej urody zwykle możemy cieszyć się od lipca do jesieni. Jeśli chcemy, aby roślina ta wyglądała jeszcze piękniej, możemy ją uformować na drzewko. Wyjaśniamy, jak i kiedy przycinać hibiskusy ogrodowe.
Czytaj artykułLatem w przydomowym sadzie jest mnóstwo soczystych i pachnących owoców. Czy da się je wszystkie policzyć? Może to być trudne, dużo łatwiejsze okaże się rozwiązanie dzisiejszej zagadki matematycznej. Dla wielbicieli liczb, którzy pamiętają szkolne czasy, to będzie bułka z masłem. Sprawdź, czy rozwikłasz naszą owocową zagadkę.
Czytaj artykułOczko wodne to atrakcyjna ozdoba, która tworzy wyjątkową atmosferę w ogrodzie lub na działce. Bujna roślinność i kolorowe ryby to ciekawa dla oczu kompozycja. Jednocześnie miejsce to stwarza zagrożenie dla dzieci. Jak zatem je odpowiednio zabezpieczyć?
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 64
- Następna