Maliny to jedne z najchętniej uprawianych krzewów owocowych. Cenimy je za smakowite, soczyste i pełne witamin owoce, które mają szerokie zastosowanie w kuchni. Chcesz, żeby pojawiało się ich jeszcze więcej? Zapewnij krzaczkom dobre sąsiedztwo, a obrodzą jak nigdy dotąd. Sprawdź, co posadzić obok malin, a czego lepiej nie – to prosty i niezawodny sposób na udane zbiory.
Czytaj artykułWiosna rozgościła się u nas na dobre, więc prace ogrodowe ruszyły pełną parą. To intensywny czas, gdy zakładamy pierwsze w tym sezonie uprawy i planujemy kolejne. Wiesz już, co posadzisz na swojej działce? Zapewnij wybranym roślinom dobre towarzystwo, aby skorzystać z pozytywnego wpływu jednego gatunku na drugi. Zastanów się również, jakich roślin nie sadzić obok siebie. Jakie sąsiedztwo w ogrodzie jest szkodliwe? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułWczesną wiosną z niecierpliwością czekamy na wschody kopru. Wyjątkowo aromatyczne gałązki stanowią świetny dodatek do potraw, jednak nie zawsze możemy się nimi cieszyć. Młody koperek często atakowany jest przez mszyce, przez co zdarza się, że uprawa się nie udaje. Ponieważ ziele to przeznaczone jest do bezpośredniego spożycia, lepiej nie opryskiwać go chemią. Co zatem zrobić, żeby uchronić koperek przed szkodnikami? Poznaj prosty, ale bardzo skuteczny sposób.
Czytaj artykułRododendrony, czyli różaneczniki, wiosną wymagają szczególnej pielęgnacji. O tej porze roku najważniejsze jest ich nawożenie, które ma zagwarantować długie i obfite kwitnienie. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku tych ozdobnych krzewów nie każdy preparat się sprawdza. Wybrany środek musi zakwaszać glebę, aby stworzyć idealne środowisko dla różanecznika. Jaki domowy nawóz ma takie właściwości? Sprawdź, jak zrobić prostą odżywkę, dzięki której rododendron zakwitnie jak nigdy dotąd.
Czytaj artykułPrzepiękne, bogato ukwiecone poduszki żagwinu ogrodowego przyciągają wzrok nawet z daleka. Ten niezwykle dekoracyjny gatunek dzięki tworzeniu gęstej i kolorowej darni ma wiele zastosowań w ogrodzie, a na dodatek nie jest wymagający. Jeśli szukasz rośliny, która błyskawicznie zakryje wolne przestrzenie na działce, wybierz żagwin ogrodowy. Jak go uprawiać? Gdzie sadzić żagwin i jakie sąsiedztwo roślin mu zapewnić, by najlepiej podkreślić jego urodę? Sprawdź.
Czytaj artykułSkórki z pomarańczy traktowane są jak zwykły odpad, który ląduje w koszu na śmieci. Tymczasem mogą stać się jednym z najcenniejszych nawozów lub preparatem odstraszającym najbardziej uciążliwe szkodniki na naszych działkach. Zanim wyrzucisz te resztki, sprawdź, jakie korzyści przyniesie stosowanie ich w ogrodzie. Które rośliny można zasilać skórką z pomarańczy? Jakie szkodniki nie tolerują jej zapachu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPomidory uznawane są za prawdziwie żarłoczne rośliny, mające wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. To prawda, lecz w przypadku zasilania młodych siewek trzeba postępować z ostrożnością. Zastanawiasz się, kiedy zacząć nawożenie sadzonek pomidorów? Chcesz wiedzieć, jaką odżywkę najlepiej zastosować? Sprawdź, jak zrobić nawóz z cynamonem do pomidorów, który wzmocni rośliny i pomoże w uzyskaniu satysfakcjonujących zbiorów.
Czytaj artykułW polskich ogrodach na żywopłot najczęściej przeznacza się tuje, cisy czy ligustry. Nie są to jednak jedyne atrakcyjne gatunki, które możemy w ten sposób wykorzystać. Bambusy, choć nie tak powszechne, mogą z powodzeniem stworzyć zieloną ścianę osłaniającą posesję przed cudzym wzrokiem. Niektórzy obawiają się je sadzić, ponieważ szybko się rozrastają. Istnieje jednak bambus, który nie jest ekspansywny. Mowa o fargezji, roślinie tworzącej bujną masę zielonych liści. Szukasz idealnego gatunku na żywopłot? Sprawdź, jak uprawiać fargezję.
Czytaj artykułCynie to niezwykle efektowne i trwałe kwitnące rośliny jednoroczne, które występują w wielu bajecznie kolorowych odmianach. Choć często kojarzy się je jako kwiaty z babcinych ogródków, z pewnością nie wyszły z mody i nadal chętnie upiększamy nimi przydomowe rabaty. Chcesz, aby rosły również na twojej działce? Zastanawiasz się, jak siać cynie, żeby mieć dużo kwiatów? Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas zakładania uprawy tych pięknych kwiatów.
Czytaj artykułNornice to niewielkie gryzonie o przyjaznym wyglądzie, więc mogłoby się zdawać, że będą wzbudzać sympatię. Nie u ogrodników! Ci doskonale wiedzą, jak poważne szkody wyrządzają te z pozoru niewinne stworzenia. Drążąc tunele w ziemi i żywiąc się roślinami, osłabiają nasze uprawy, a nawet całkowicie je niszczą. Na szczęście istnieje domowy sposób na nornice, który pozwala pozbyć się szkodników z ogrodu w okamgnieniu. Sprawdź, co to za metoda.
Czytaj artykułKrety to stworzenia, na które ciągle narzekamy. Stale też szukamy sposobu pozbycia się ich z naszego ogrodu. Wymyślamy przeróżne pułapki, a w przypływie desperacji sięgamy nawet po chemię. Pora z tym skończyć! Krety, choć sobie tego nie uświadamiają, wykonują dla nas coś dobrego. Czy wiesz, że ziemia z kretowiska to naturalny skarb? Sprawdź, do czego można ją wykorzystać.
Czytaj artykułStyl boho, początkowo zarezerwowany do tzw. dorosłych wnętrz, dziś równie chętnie wybierany jest do pokojów nastolatek. Co ciekawe, często łączony jest w takich aranżacjach ze stylistyką glamour. Chcesz wiedzieć, jak wygląda młodzieżowy pokój w stylu boho glamour? Zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze boho dla dziewczynki? Podpowiadamy!
Czytaj artykułKosmosy, nazywane również onętkami lub warszawiankami, to jedne z najpiękniejszych roślin na letnich rabatkach. Delikatne, zwiewne, kolorowe i przede wszystkim proste w uprawie kwiaty może mieć na swojej działce każdy ogrodnik, nawet ten początkujący. Pięknem onętek możemy cieszyć się nawet kilka tygodni wcześniej niż zwykle, jeśli zastosujemy pewną prostą metodę. Sprawdź, kiedy i jak wysiewać kosmosy, żeby szybko zakwitły.
Czytaj artykułW poprzednich latach zdarzyło ci się, że zebrane z grządki marchewki były krzywe, powykręcane lub rozdwojone? W tym roku zapewne chcesz tego uniknąć. Deformacja korzeni tego warzywa jest problemem, który może dotknąć każdego ogrodnika – zarówno doświadczonego, jak i początkującego. Wbrew powszechnemu przekonaniu przyczyną nie są nasiona. Dlaczego marchew rośnie zniekształcona? Jak ją uprawiać, by korzenie były proste? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 65
- Następna