W twoim ogrodzie są miejsca, gdzie trawa nie chce rosnąć? A może nie lubisz koszenia, wygrabiania i innych pracochłonnych zadań związanych z pielęgnacją murawy? Zapewne zastanawiasz się, co może zastąpić trawnik. Rośliny okrywowe, tworzące zielone i kwieciste dywany są doskonałą alternatywą. Jedną z najciekawszych propozycji jest macierzanka wczesna. Jak ją uprawiać, by gęsto porosła glebę i wyglądała lepiej niż trawnik? Podpowiadamy.
Czytaj artykułGips, czyli naturalny materiał mineralny, ze względu na skład chemiczny ma wiele zastosowań w ogrodnictwie, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Nietoksyczny i niezmieniający odczynu gleby produkt ze sklepu budowlanego zawiera wapń, którym możemy zasilić uprawy w warzywniku. Sprawdzonym sposobem na uzyskanie zdrowych plonów jest nawożenie gipsem ziemi pod pomidory. Jak je przeprowadzić? Ile gipsu należy użyć? Podpowiadamy.
Czytaj artykułSamodzielna uprawa ziemniaków nie jest trudna i przynosi wiele satysfakcji, ponieważ otrzymujemy wyjątkowo smaczne i wolne od chemii warzywa. Poradzą z nią sobie nawet początkujący ogrodnicy, muszą tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jak prawidłowo sadzić ziemniaki na działce i kiedy to robić? Wyjaśniamy, dlaczego termin zakładania takiej uprawy ma duże znaczenie.
Czytaj artykułAnturium to piękna roślina doniczkowa, którą cenimy ze względu na niezwykle oryginalne kwiatostany. Wzniesione kolby otaczają połyskujące, przebarwione przykwiatki wyglądające niczym serca. Niestety ta efektowna ozdoba nie zawsze pojawia się na roślinie. Jakie są tego przyczyny? Czego potrzebuje anturium, by zakwitło? Przygotuj domową odżywkę, która pobudzi je do wypuszczenia nowych pąków.
Czytaj artykułRóże okrywowe są cenione nie tylko dlatego, że długo i efektownie kwitną, ale również ze względu na ograniczoną do minimum pielęgnację. Nie oznacza to jednak, że o ten rodzaj krzewów zupełnie nie musimy dbać. Choć nie trzeba skracać ich gałązek co roku, od czasu do czasu zabieg ten jest konieczny. Kiedy przycinać róże okrywowe? Jak to robić, aby zdrowo rosły i bujnie kwitły? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPłodozmian i odpowiednie sąsiedztwo w warzywniku mają ogromne znaczenie, ponieważ są to naturalne sposoby na zapewnienie sobie zdrowych oraz dorodnych plonów. Warto wziąć to pod uwagę, siejąc na grządkach pietruszkę. Towarzystwo niektórych roślin może sprawić, że korzenie będą jędrne, a świeża natka soczyście zielona i wyjątkowo aromatyczna. Sprawdź, po czym oraz obok czego siać pietruszkę, aby uzyskać świetnej jakości warzywa.
Czytaj artykułPo wycięciu drzewa na terenie posesji pozostaje brzydki pień, który zajmuje cenne miejsce i szpeci ogród. Usunięcie go nie jest łatwym zadaniem – często konieczne jest nie tylko zastosowanie specjalistycznych preparatów i narzędzi, ale również użycie znacznej siły. Na szczęście istnieje dużo łatwiejszy sposób, który wymaga od nas jedynie cierpliwości. Sprawdź, jak usunąć pień drzewa z działki za pomocą soli Epsom.
Czytaj artykułMączniak prawdziwy to choroba grzybowa, która atakuje wiele roślin w przydomowych ogrodach. Niestety może rozwinąć się również na murawie, czego skutkiem jest żółknięcie, wysychanie i obumieranie trawy. Infekcja może szybko objąć znaczną powierzchnię, dlatego nie zwlekajmy z reakcją – działajmy, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze niepokojące objawy. Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego na trawniku i w jaki sposób z nim walczyć? Sprawdź, czy można zapobiegać tej poważnej chorobie.
Czytaj artykułNie wszystkie rośliny powinny rosnąć obok buraków. Nieprzemyślane towarzystwo może sprawić, że warzywa te będą źle rosły, a jakość plonów się pogorszy. Zupełnie inaczej jest w przypadku gatunków, które sprzyjają ich zdrowemu rozwojowi – dzięki nim smaczne korzenie będą zdrowe i dorodne. Zastanawiasz się, jakie sąsiedztwo lubią buraki? Sprawdź, co obok nich wysiać, aby cieszyć się wyjątkowo udanymi zbiorami.
Czytaj artykułOkna, które dawno nie były myte, nie tylko źle wyglądają, ale też ograniczają przenikanie światła do pomieszczeń. Trzeba poświęcić dużo czasu na doczyszczenie mocno zabrudzonych szyb oraz pożółkłych ram. Na szczęście możemy ułatwić sobie to zadanie, korzystając ze specjalnego płynu. Sprawdź, jak przygotować domowy miks do mycia framug i szyb, który przywróci oknom utracony blask.
Czytaj artykułKanna, czyli paciorecznik ogrodowy, to zjawiskowo piękna roślina o niezwykle okazałych kwiatach. Choć jest ciepłolubna, z powodzeniem uprawiamy ją w naszym klimacie, pamiętając o wykopaniu jej kłączy przed zimą. Gdy kolejny sezon rusza, znów znajduje miejsce w naszych ogrodach. Kiedy i jak sadzić kanny, aby pięknie kwitły? Podpowiadamy, jak w prosty sposób sprawić, by efektowne kwiaty pojawiły się dużo wcześniej niż zwykle.
Czytaj artykułWiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią zaczyna budzić się do życia trawa. Jeśli zależy nam, by w pełni sezonu murawa prezentowała się nienagannie, już teraz należy poświęcić jej nieco swojej uwagi i przystąpić do pierwszych prac regeneracyjnych. Jak zadbać o trawnik po zimie? Kiedy przeprowadzić pierwsze nawożenie i czy warto wykonać teraz dosiewkę? Podpowiadamy!
Czytaj artykułCebula jest jednym z najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. Największą satysfakcję przynoszą nam obfite plony, gdy zebrane z własnej grządki główki są zdrowe i duże. Jak w prosty sposób osiągnąć ten cel? W czym zaprawiać i jak sadzić cebulę? Poznaj wskazówki od doświadczonego ogrodnika, który zdradza, co trzeba zrobić, aby tegoroczne zbiory były szczególnie udane.
Czytaj artykułUprawa malin nie jest trudna i przynosi mnóstwo satysfakcji, ponieważ zbierane w każdym roku plony są niezwykle smaczne. Jeśli chcemy cieszyć się jak największą ilością pysznych owoców, musimy pamiętać o odpowiednim nawożeniu tych roślin. Warto zacząć je zasilać już na początku sezonu, a w kolejnych miesiącach kontynuować dokarmianie. Czym nawozić maliny wiosną? Podpowiadamy, jaka domowa odżywka o tej porze roku sprawdza się najlepiej.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 65
- Następna