Skrzydłokwiaty to rośliny doniczkowe, które możemy zobaczyć w większości domów i mieszkań. Wybieramy je jako ozdobę wnętrza, ponieważ ich soczyście zielone liście i efektowne kwiaty prezentują się niezwykle elegancko. Choć nie jest to gatunek szczególnie wymagający, jeśli nie będziemy go odpowiednio nawadniać, szybko straci swój atrakcyjny wygląd. Kiedy podlewać skrzydłokwiat i jak to robić, by pięknie kwitł? Nie każda woda mu służy, zatem sprawdźmy, jaką najlepiej wykorzystywać, jeżeli chcemy utrzymać go w doskonałej kondycji.
Czytaj artykułGlicynia, nazywana również wisterią, to długowieczne pnącze, które podczas kwitnienia wygląda tak zjawiskowo, że aż zapiera dech. Podłużne, groniaste kwiatostany są największą ozdobą tej wyjątkowej rośliny – nie dziwi więc, że każdemu ogrodnikowi zależy na tym, aby pojawiało się ich jak najwięcej. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest przycinanie glicynii wiosną. Jak i kiedy to zrobić, żeby osiągnąć najlepsze efekty? Podpowiadamy.
Czytaj artykułSamodzielne rozmnażanie roślin nie zawsze kończy się sukcesem. Zdarza się, że odcięta gałązka lub liść nie przyjmuje się w podłożu i więdnie. Co możemy zrobić, aby zwiększyć szansę powodzenia takiego zabiegu? Najlepiej skorzystać ze środków, które pobudzają sadzonki do wypuszczania zdrowych korzonków. Nie musimy kupować ich w sklepie ogrodniczym – istnieją naturalne substancje działające na rośliny w ten sam sposób co drogie preparaty. Sprawdź, jak zrobić ukorzeniacz na bazie octu jabłkowego, który daje świetne efekty.
Czytaj artykułLawenda nie bez powodu ma wielu wielbicieli. Doceniamy ją za to, że wspaniale wygląda, kojąco pachnie i przyciąga pożyteczne owady do naszych ogrodów, a pozyskane z niej ziele ma mnóstwo ciekawych zastosowań. Nie każdy wie, że nie musimy kupować sadzonek tej rośliny, aby uprawiać ją na swojej działce. Możemy ją rozmnożyć na kilka prostych sposobów, dzięki czemu uzyskamy młode krzaczki całkowicie za darmo. Sprawdź, jak samodzielnie zrobić sadzonki lawendy i kiedy najlepiej się za to zabrać, by mieć jej w ogrodzie jak najwięcej.
Czytaj artykułAzalie ogrodowe są jednymi z najpiękniej kwitnących krzewów, jakie uprawiamy na swoich działkach. Jeśli chcemy, żeby w maju i czerwcu zdobiły przydomową przestrzeń kolorowymi kobiercami, musimy się o nie zatroszczyć już wczesną wiosną. Właśnie o tej porze możemy je przyciąć, a także zabezpieczyć przed szkodnikami. Jak powinna wyglądać wiosenna pielęgnacja azalii? Podpowiadamy, jaki nietypowy oprysk warto teraz wykonać.
Czytaj artykułZamiokulkas to roślina doniczkowa, którą doceniamy nie tylko za efektowny wygląd, ale przede wszystkim niezwykłą wytrzymałość. Potrafi znieść naprawdę wiele zaniedbań, a jej pielęgnacja może być ograniczona do niezbędnego minimum. Jednak niekiedy zdarza się, że przestaje wypuszczać nowe pędy i wstrzymuje wzrost. Dlaczego tak się dzieje? Czego nie lubi zamiokulkas? Odpowiadamy na te pytania i zdradzamy przepis na nawóz, po którym wytworzy nowe liście.
Czytaj artykułDerenie to efektowne krzewy, które zdobią wiele przydomowych ogrodów. Chętnie je uprawiamy, aby cieszyć się atrakcyjnym wyglądem ich liści, pędów i owoców. Niektóre z gatunków tych roślin zachowają ładny pokrój tylko wtedy, gdy ich gałązki będą systematycznie skracane. Sprawdź, jakie derenie trzeba przycinać i w jaki sposób to zrobić, by ich gałązki pięknie się wybarwiły.
Czytaj artykułZastanawiasz się, jak odpowiednio zatroszczyć się o truskawki, które zimowały na zagonach? Wiosenna pielęgnacja decyduje o ich dalszym wzroście i późniejszym obfitym owocowaniu, dlatego warto dowiedzieć się, jakie zabiegi są teraz ważne. Które z nich trzeba wykonać w kwadrze uprawy i co to znaczy? Dowiedz się, jak dbać o truskawki na wiosnę.
Czytaj artykułKrety i nornice to szkodniki, które spędzają sen z powiek ogrodnikom. Choć są niewielkie, potrafią zasiać prawdziwe spustoszenie na naszych działkach. Jeśli masz dość zniszczonego trawnika, uszkodzonych roślin oraz szpetnych kopców i nor w ziemi, dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się tych niechcianych gości. Podpowiadamy, jak działa naftalina na krety i nornice oraz dlaczego warto ją stosować zamiast trutek na gryzonie.
Czytaj artykułZazwyczaj ogrodnicy nie mają problemu z doborem roślin na słoneczne części działki, ponieważ panujące tam warunki sprzyjają większości gatunków. Dużo trudniej jest dopasować odpowiednie odmiany do tych obszarów, które znajdują się w cieniu lub półcieniu. Zapewniamy jednak, że również te zakątki mogą wyglądać zniewalająco. Poszukujesz krzewów cieniolubnych do swojego ogrodu? Oto polecane gatunki, które właśnie w takich miejscach czują się najlepiej.
Czytaj artykułMarchewka to jedno z najchętniej wysiewanych w ogródku warzyw, ponieważ jest niewymagająca i daje nam smaczne plony. Nie zawsze jednak jej uprawa daje takie efekty, jakich oczekujemy. Choć jej siew nie jest trudny, podczas zabiegu musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Jak siać marchewkę krok po kroku i jakich błędów unikać w trakcie zakładania uprawy? Które odmiany sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy, jak zagwarantować sobie obfite i zdrowe plony.
Czytaj artykułSamodzielnie przygotowane nawozy są świetną alternatywą dla drogich preparatów ze sklepu. Do wielu z nich możemy wykorzystać produkty, które każdy z nas ma w swojej kuchni. Doskonałym przykładem takiej odżywki jest domowy nawóz na bazie orzechów i kurkumy, jakim możemy zasilać rośliny ogrodowe przez cały sezon wegetacyjny. Sprawdź, jak go zrobić i do czego stosować.
Czytaj artykułCzereśnie występują w wielu atrakcyjnych odmianach. Jedną z najciekawszych jest Kordia – drzewko o dużych, soczystych i słodkich owocach, które przybyło do nas od naszych sąsiadów, czyli z Czech. Choć najczęściej wykorzystywana jest w sadach towarowych, z powodzeniem można sadzić ją również w przydomowych ogrodach. Sprawdź, jak uprawiać czereśnię Kordia i dlaczego warto się na to zdecydować.
Czytaj artykułWiększość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest segregowanie śmieci. W końcu jest to nie tylko nasz obowiązek, ale również wyraz troski o środowisko naturalne. Nie zawsze jednak wiemy, do jakiego kosza wyrzucić dany przedmiot. Co robisz z pustą puszką po napoju lub starą gąbką do mycia naczyń? Rozwiąż nasz QUIZ i sprawdź swoją wiedzę na temat segregacji śmieci.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 65
- Następna