Przycinanie korzeni roślin doniczkowych to nieoczywisty zabieg, który jest często pomijany podczas wiosennej pielęgnacji kwiatów domowych. Jednak w niektórych sytuacjach wykonanie go jest jedynym sposobem na przywrócenie im zdrowia, dlatego nie powinniśmy bać się sięgnąć po ostre nożyczki. Jak przycinać korzenie roślin doniczkowych i po co to robić? Oto krótki poradnik na ten temat.
Czytaj artykułĆma bukszpanowa już od wiosny sieje prawdziwe spustoszenie w naszych ogrodach. Żarłoczne gąsienice tego inwazyjnego motyla ogołacają rośliny, o które dbaliśmy z taką starannością. Jeśli zaobserwowaliśmy, że krzaki bukszpanów przerzedzają się i zaczynają usychać, nie zwlekajmy z reakcją. Wykorzystajmy babciną metodę, która prawie nic nie kosztuje, a jest wysoce skuteczna. Podpowiadamy, jak stosować mąkę na ćmę bukszpanową.
Czytaj artykułWalka z chorobami i szkodnikami w ogrodzie jest nierówna, ale musimy ją podjąć, jeśli chcemy cieszyć się obfitymi zbiorami. Profilaktykę warto wdrożyć już na początku sezonu, by uzyskać spodziewane efekty. Jakie opryski drzew i krzewów owocowych realizujemy w marcu? Czy musimy pryskać również iglaki i gatunki ozdobne? Podpowiadamy, jak skutecznie chronić rośliny wczesną wiosną.
Czytaj artykułNie jest łatwo sprostać wymaganiom borówki amerykańskiej. Jeśli chcemy, by obficie owocowała, musimy zadbać nie tylko o jej regularne nawożenie czy przycinanie, ale również prawidłowe przygotowanie ziemi, w której rośnie. Zakwaszenie gleby to najważniejsza rzecz, o jakiej musimy pamiętać na wiosnę, aby cieszyć się mnóstwem smacznych jagód z własnego ogródka. Dlaczego borówka amerykańska potrzebuje kwaśnej gleby? Czym zakwaszać ziemię w miejscu uprawy? Sprawdź, dlaczego to tak istotne.
Czytaj artykułUrokliwe azalie upiększają nie tylko nasze ogrody, ale również mieszkania. Rosnącą w doniczce roślinę możemy kupić w pobliskiej kwiaciarni, by cieszyć się urodą jej delikatnych kwiatów. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, będzie wypuszczać nowe pąki jeden za drugim. Sprawdź, jakie efekty da odżywka na kwitnienie azalii, którą każdy z nas może bez trudu zrobić samodzielnie.
Czytaj artykułCzy wiesz, że odpowiedni odczyn gleby w ogrodzie decyduje o powodzeniu uprawy? Niektóre gatunki najlepiej czują się w ziemi kwaśnej, inne natomiast w zasadowej lub obojętnej. Właśnie dlatego regularne badanie tego wskaźnika powinno być ważne dla każdego, komu zależy na wysokiej jakości plonach. Jak sprawdzić odczyn gleby w ogrodzie? Czy pH ziemi można zbadać domowymi sposobami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czytaj artykułW naszych warunkach klimatycznych pomidory najlepiej jest uprawiać z rozsady. Jednak rosnące w domu siewki nie zawsze rozwijają się tak, jak byśmy tego oczekiwali. W jaki sposób zadbać o ich system korzeniowy i co zrobić, by pobudzić je do wzrostu? Podpowiadamy, jak pielęgnować sadzonki pomidorów oraz czym je dokarmiać, by otrzymać zdrowe i silne rośliny, które już za kilka miesięcy dadzą nam obfite plony.
Czytaj artykułSansewieria, nazywana również wężownicą, to roślina doniczkowa o charakterystycznych liściach przypominających miecze. Właśnie one są jej największą ozdobą, dlatego cieszą nas nowe przyrosty. Niekiedy jednak nie wypuszcza pędów i wcale się nie rozwija. Dlaczego sansewieria nie rośnie? Co zrobić, żeby wytworzyła młode liście? Podpowiadamy, jak zrobić nawóz z płatków owsianych do sansewierii, po którym błyskawicznie się rozrośnie.
Czytaj artykułJabłonie rajskie nie wyglądają tak samo jak tradycyjne drzewka owocowe. Wyróżniają się na ich tle spektakularnym, niezwykle dekoracyjnym kwitnieniem, ozdobnymi liśćmi oraz nietypowymi owocami. Nie zajmują wiele miejsca i nie sprawiają kłopotów podczas uprawy, dlatego chętnie sadzimy je w swoich ogrodach. Zastanawiasz się, na jaką odmianę się zdecydować? Poznaj jabłoń rajską Freja, która zachwyca każdego, kto na nią spojrzy. Sprawdź, jak ją uprawiać.
Czytaj artykułCzosnek cenimy od zawsze nie tylko za wyjątkowe walory smakowe, ale też korzyści zdrowotne. Jest składnikiem rozmaitych dań, więc chętnie sadzimy go na swoich grządkach. Uprawę możemy założyć w dwóch terminach: jesienią oraz po zimie. Zastanawiasz się, kiedy sadzić czosnek wiosenny? Sprawdź, jaki termin jest najlepszy i poznaj praktyczne wskazówki na temat tego zabiegu, dzięki którym uda ci się uzyskać w tym roku imponująco duże główki czosnku.
Czytaj artykułWierzba japońska 'Hakuro-nishiki' to jedna z najpiękniejszych odmian tej rośliny, która może występować w formie okazałego krzewu lub drzewka szczepionego na pniu. Każda z nich wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by zachwycała efektownym pokrojem. Jak przycinać wierzbę 'Hakuro-nishiki', żeby miała kulistą koronę? Sprawdź, w jaki sposób wykonać ten zabieg na wiosnę.
Czytaj artykułWiększość ogrodników, decydując się na uprawę jabłoni lub gruszy na swojej działce, kupuje popularne sadzonki. Jest to najłatwiejszy sposób na uzyskanie owocujących drzewek, ale warto wiedzieć, że niejedyny. Niektórzy próbują samodzielnie rozmnożyć te rośliny poprzez szczepienie lub... z nasion. Czy wiesz, jak wyhodować jabłonie i grusze z pestki? Sprawdź, czy warto wypróbować tę starą metodę.
Czytaj artykułHortensje to krzewy, które kwitną długo i spektakularnie, stanowiąc najpiękniejszą ozdobę ogrodów. Uprawiając je, musimy pamiętać nie tylko o zapewnieniu im odpowiednich warunków, ale również systematycznym zasilaniu ich w niezbędne składniki odżywcze. Zastanawiasz się, kiedy zacząć nawożenie hortensji na wiosnę? Sprawdź, jaki termin jest na to najlepszy oraz co stosować, aby poprawić kondycję krzewów po zimie i pobudzić je do bujnego kwitnienia.
Czytaj artykułNiekiedy kondycja paprotki pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie po zimie, gdy roślina przez długi czas zmagała się z przesuszonym powietrzem i zimnymi przeciągami. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby przywrócić ją do życia? Sprawdź, jak odratować paprotkę i pobudzić ją do wzrostu. Zrób specjalną miksturę, po której wypuści całą masę zielonych liści.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 65
- Następna