Różaneczniki, zamiennie nazywane rododendronami, to jedne z najbardziej dekoracyjnych krzewów, które zachwycają swoimi pięknie wybarwionymi kwiatami. Ich kwitnienie najczęściej przypada na okres od maja do czerwca. Mało kto wie, że istnieje gatunek rododendrona, który obsypuje się kwiatami już w lutym, kiedy większość roślin jeszcze śpi. Jest nim różanecznik dahurski. Poznaj jego wymagania, a stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu.
Czytaj artykułCzyszczenie piekarnika to jedno z tych zadań, które często odkładamy na później. Natomiast gromadzący się tłuszcz i przypalone resztki jedzenia nie tylko wpływają na smak przygotowywanych potraw, ale również mogą powodować nieprzyjemne zapachy. Czyszczenie piekarnika wcale nie musi być żmudne i czasochłonne. Nie musi też wymagać stosowania chemicznych środków myjących. Koniecznie wypróbuj te domowe, sprawdzone sposoby, dzięki którym piekarnik będzie lśnił czystością.
Czytaj artykułKrety są nieproszonymi gośćmi w naszych ogrodach. Ich podziemne tunele i kopce psują estetykę trawnika, a podczas kopania często uszkadzają system korzeniowy roślin. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że obecność kreta w ogrodzie przynosi też pożytek. Wielu ogrodników uważa, że ziemia z kretowiska jest naturalnym skarbem. Czy jest ona dobra na rozsady? Do czego używać ziemi z kretowiska? Sprawdź.
Czytaj artykułPogoda w lutym potrafi być nieprzewidywalna. W tym roku przyroda zaczęła przedwcześnie budzić się do życia, ale wiele wskazuje na to, że nocami wrócą przymrozki. Wbrew pozorom luty to dla ogrodników bardzo pracowity czas, kiedy można rozpocząć przygotowania do nowego sezonu. Należy zadbać o krzewy i drzewa owocowe, zrobić porządek w ogrodzie warzywnym oraz zdecydować, jakie gatunki będziemy siać. Dowiedz się, jakie prace w ogrodzie musisz wykonać już w lutym.
Czytaj artykułBorówki amerykańskie robią furorę w polskich ogrodach. Rodzą słodkie i bardzo smaczne owoce, które posiadają liczne właściwości odżywcze i zdrowotne. Aby krzewy zdrowo rosły i obficie owocowały, nie możemy zapomnieć o kilku kluczowych zabiegach pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest zimowe cięcie, które pozwala na uzyskanie wysokich plonów w sezonie. Sprawdź, kiedy najlepiej przycinać borówkę amerykańską oraz jak to robić, aby nie zaszkodzić roślinom.
Czytaj artykułPiwonie cieszą oczy swoim bajecznym wyglądem. Urzekają nie tylko kwiatami, ale i pięknym zapachem. Piwonie nie przepadają za przesadzaniem, dlatego trzeba dobrze przemyśleć, w którym miejscu w ogrodzie chcemy je posadzić. Najlepszym okresem na sadzenie tych krzewów jest późne lato lub wczesna jesień. Czy można jednak zrobić to wiosną? Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić piwonie, żeby pięknie zakwitły i obrodziły kwiatami.
Czytaj artykułWysiew warzyw na rozsady można rozpocząć już w lutym. Jednak, aby doczekać się obfitych plonów, należy odpowiednio zaplanować uprawę. Jakie warzywa wysiać w lutym? Jest to dobry czas na wysiew gatunków, które wymagają dłuższego okresu wegetacji. Z kolei jakość rozsady jest podstawowym czynnikiem decydującym o powodzeniu uprawy warzyw. Sprawdź, jak wysiewać nasiona, aby uzyskać jak największe plony.
Czytaj artykułRzodkiew wężowa, znana także jako Raphanus caudatus, to nietuzinkowa roślina jednoroczna, która może stać się ciekawą alternatywą dla tradycyjnej rzodkiewki. Choć w Polsce nadal pozostaje mało popularna, w krajach Azji cieszy się uznaniem ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie kulinarne i dekoracyjne. W przeciwieństwie do klasycznej rzodkiewki rzodkiew wężowa nie wytwarza korzeniowych zgrubień, jemy jej długie, mięsiste strąki, które smakują jak rzodkiewka oraz jadalne liście, kwiaty, pędy i młode łuszczyny.
Czytaj artykułNie każdy kwiat doniczkowy potrafi jednocześnie cieszyć oko efektownym wyglądem i wybaczać pielęgnacyjne potknięcia. Szeflera, nazywana czasem parasolowcem, pozostaje wyjątkiem: jest wytrzymała i prosta w uprawie, a oprócz tego piękna. Jednak nawet tak niewymagająca roślina może niekorzystnie zareagować na zaniedbania – zwłaszcza gubieniem liści. Dlaczego tak się dzieje i jak uniknąć tego typu sytuacji?
Czytaj artykułW lutym dni powoli się wydłużają, ale właściciele ogrodów z niecierpliwością czekają na pierwsze cieplejsze dni, kiedy będą mogli rozpocząć wiosenne prace. Mimo wszystko jest to dobry czas, aby rozpocząć wysiew niektórych kwiatów. Zadanie to nie należy do trudnych. Jednak aby uzyskać rozsadę dobrej jakości, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakie kwiaty wysiać w lutym? Sprawdź, jak to zrobić, aby cieszyć się pięknym ogrodem.
Czytaj artykułLewkonia letnia należy do jednych z najpiękniejszych roślin jednorocznych. Zachwyca bogactwem kolorów i urzeka swoim pięknym zapachem, a przy tym znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie oraz dekoracji kwiatowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji okres jej kwitnienia może trwać aż do pierwszych przymrozków. W przypadku lewkonii letniej zalecana jest produkcja rozsady, a wysiew nasion możemy rozpocząć już teraz. Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące siewu i pielęgnacji lewkonii letniej, a będzie królować na rabatach przez całe lato.
Czytaj artykułWiosna to długo wyczekiwana pora roku przez każdego pasjonata ogrodnictwa. Choć wszystko budzi się do życia z zimowego snu, ogród po zimie prezentuje się mało atrakcyjnie. Jeśli chcesz dodać mu koloru i życia wraz z nadejściem cieplejszych dni, postaw na krzewy, które kwitną najwcześniej. Posadź je w swoim ogrodzie, aby móc podziwiać piękne kwiaty już wczesną wiosną.
Czytaj artykułCzyszczenie rusztu kuchenki gazowej może być kłopotliwe. Zaschnięte resztki jedzenia oraz tłuszcz są niezwykle trudne do usunięcia, dlatego wiele osób szuka skutecznych sposobów na to, by ruszt był czysty i zawsze prezentował się estetycznie. Okazuje się, że można go wyczyścić za pomocą tanich, ogólnodostępnych środków, które często znajdują się w naszej kuchni. W mig rozpuszczą stary tłuszcz, dzięki czemu ruszt kuchenki będzie jak nowy.
Czytaj artykułPłytki w kuchni to praktyczne rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie czystości i higieny. Są też trwałe i pięknie wyglądają. Niestety podczas smażenia i gotowania pryskający tłuszcz i inne substancje wnikają w fugi, w wyniku czego powstają trudne do usunięcia zabrudzenia. Dodatkowo spoiny w kuchni pochłaniają wilgoć, co sprzyja osadzaniu się brudu i rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Aby wyczyścić fugi, nie musisz sięgać od razu po żrące i często drogie detergenty. Wystarczy kilka sprytnych trików, a spoiny między płytkami będą czyściutkie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 106
- Następna