Jałowiec pospolity (Juniperus communis): charakterystyka gatunku
Jałowiec pospolity (Juniperus communis) jest przykładem spokojnie rosnącego, zimozielonego krzewu. Charakteryzuje go duża zmienność pokrojów — od kolumnowego, poprzez stożkowaty, jajowaty i wąski. Przeważnie osiąga wysokość około 4-5 metrów, jednak spotykane są nawet dziesięciometrowe okazy.
Kora krzewu jest w kolorze szarobrązowym. Pędy jałowca określane są jako graniaste, a gałęzie w zależności od odmiany wyprostowane lub opadające. Ulistnienie jałowca jest igłowate, szpilki są kłujące, sztywne i ostro zakończone. Mają długość 10-15 mm i szerokość 1-2 mm. Liście są osadzone po trzy w okółku, sinozielone, pokryte na wierzchu woskowym nalotem. Okrągłe szyszkojagody, choć początkowo są zielonkawe, z czasem ciemnieją.
Owoce jałowca pospolitego to przysmak kwiczołów, jemiołuszek oraz... ludzi. Jagody jałowca pospolitego wykorzystywane są w kuchni staropolskiej od stuleci jako dodatek do potraw z dziczyzny, kapusty i grzybów.
Wymagania i stanowisko
Gatunek cechuje się niewysokimi wymaganiami siedliskowymi. Jałowiec pospolity jest elastyczny względem podłoża. Naturalnie występuje zarówno na wydmach, jak i torfowiskach. Najlepiej jednak sadzić go na lekkich glebach, w miejscach słonecznych, aby mógł się w pełni rozwinąć. Należy pamiętać, że jałowiec jest rośliną wolno rosnącą.
Jałowiec pospolity cechuje całkowita odporność na mróz i okresowe przesuszenia. Jest to dobra wiadomość dla ogrodników mieszkających w najzimniejszych rejonach Polski.
Dzięki gęstemu pokrojowi jałowiec świetnie nadaje się na formy ogrodnicze, kolumny, a także szpalery.
Uprawa i sadzenie jałowca pospolitego
Gatunek ten posiada płytki, ale rozległy system korzeniowy, przez co stanowi wyzwanie w przesadzaniu. Dlatego warto dobrze zawczasu przemyśleć usytuowanie krzewu.
Warto posadzić jałowca pospolitego w środowisku wolnym od miejskich i przemysłowych zanieczyszczeń. Dzięki temu w okresie owocowania będziemy się cieszyć jadalnymi jagodami prosto z własnego krzaka. Owoce jałowca pospolitego idealnie podkreślą smak domowych potraw.
Pielęgnacja
Wytrzymała natura jałowca sprawia, że jest on banalnie prosty w uprawie. Należy zapewnić mu spokojne warunki do wzrostu i dbać o odpowiednie nawodnienie. W celu zagęszczenia krzewu można zastosować wiosenne przycinanie. Największy przyrost u jałowca pospolitego przypada okres między 5 a 20 rokiem życia krzewu.
Choroby i szkodniki
Jałowiec pospolity może chorować na fytoftorozę, rdzę i zamieranie pędów. Niekiedy atakuje go tarcznik jałowcowiec.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce, igły
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: -
Pokrój: Kulisty, kolumnowy, stożkowy
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak