Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Aronia czarna to długowieczna roślina ogrodowa o rozłożystym pokroju. Dorasta do 3 m wysokości. Ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na ładny, czerwony kolor. Wiosną (od kwietnia do maja) aronia czarna zakwita, a białe kwiaty tworzą dekoracyjne baldachimy.
Czarne owoce zbiera się we wrześniu. Mają tak dużą zawartość garbników, że trudno je jeść na surowo, ale są doskonałym, pełnym witamin materiałem do tworzenia soków i innych domowych przetworów.
Najciekawsze odmiany aronii czarnej to „Galicjanka” o licznych czarnych owocach, wyjątkowo płodna odmiana „Nero-Eggert” i niska, dorastająca zaledwie do 1,5 m odmiana „Hugin”.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla aronii czarnej
Aronia czarnoowocowa jest rośliną mało wymagającą. Lubi słoneczne stanowisko, ale dobrze rośnie też w półcieniu. Nie potrzebuje specjalnie żyznej ziemi, znosi też stanowisko piaszczyste, lekko kwaśne, a nawet podmokłe. Raczej nie choruje i rzadko pada ofiarą szkodników. Aronia czarna jest też w pełni mrozoodporna – można ją więc swobodnie uprawiać w każdym regionie Polski.
Uprawa i pielęgnacja aronii czarnej
Aronia czarna nie sprawia praktycznie żadnych problemów przy uprawie. Jednym z nielicznych zabiegów pielęgnacyjnych, których potrzebuje, jest regularne przycinanie gałęzi. Pierwszy raz przytnij aronię czarną tuż po posadzeniu krzewu – aby lepiej się rozkrzewiła, skróć młodą sadzonkę o 1/3 jej wysokości. W kolejnych latach wycinaj pędy słabe, krzyżujące się i leżące przy ziemi. Warto też usunąć pędy, gdy rosną za gęsto – w ten sposób wpuścisz do środka krzewu światło i poprawisz owocowanie. Cięcie wykonuj wczesną wiosną lub późną jesienią.
Sposoby na rozmnażanie aronii czarnej
Aronię czarną rozmnaża się z sadzonek zielnych, z nasion oraz przez szczepienie. Najlepiej rosną krzewy uzyskane z nasion.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: -
Pokrój: Krzewiasty
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: -