Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Aronia czarna

Aronia czarna, zwana też czarnoowocową (Aronia melanocarpa) jest dużym krzewem, który uprawia się w ogrodach przede wszystkim ze względu na cenne owoce.

Aronia czarna
Aronia czarna co roku wydaje ciemnogranatowe owoce. Fot. 123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Aronia czarna to długowieczna roślina ogrodowa o rozłożystym pokroju. Dorasta do 3 m wysokości. Ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na ładny, czerwony kolor. Wiosną (od kwietnia do maja) aronia czarna zakwita, a białe kwiaty tworzą dekoracyjne baldachimy.

Czarne owoce zbiera się we wrześniu. Mają tak dużą zawartość garbników, że trudno je jeść na surowo, ale są doskonałym, pełnym witamin materiałem do tworzenia soków i innych domowych przetworów.

Najciekawsze odmiany aronii czarnej to „Galicjanka” o licznych czarnych owocach, wyjątkowo płodna odmiana „Nero-Eggert” i niska, dorastająca zaledwie do 1,5 m odmiana „Hugin”.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla aronii czarnej

Aronia czarnoowocowa jest rośliną mało wymagającą. Lubi słoneczne stanowisko, ale dobrze rośnie też w półcieniu. Nie potrzebuje specjalnie żyznej ziemi, znosi też stanowisko piaszczyste, lekko kwaśne, a nawet podmokłe. Raczej nie choruje i rzadko pada ofiarą szkodników. Aronia czarna jest też w pełni mrozoodporna – można ją więc swobodnie uprawiać w każdym regionie Polski.

Uprawa i pielęgnacja aronii czarnej

Aronia czarna nie sprawia praktycznie żadnych problemów przy uprawie. Jednym z nielicznych zabiegów pielęgnacyjnych, których potrzebuje, jest regularne przycinanie gałęzi. Pierwszy raz przytnij aronię czarną tuż po posadzeniu krzewu – aby lepiej się rozkrzewiła, skróć młodą sadzonkę o 1/3 jej wysokości. W kolejnych latach wycinaj pędy słabe, krzyżujące się i leżące przy ziemi. Warto też usunąć pędy, gdy rosną za gęsto – w ten sposób wpuścisz do środka krzewu światło i poprawisz owocowanie. Cięcie wykonuj wczesną wiosną lub późną jesienią.

Sposoby na rozmnażanie aronii czarnej

Aronię czarną rozmnaża się z sadzonek zielnych, z nasion oraz przez szczepienie. Najlepiej rosną krzewy uzyskane z nasion.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: -

Pokrój: Krzewiasty

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Aronia czarna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.