Jak wygląda begonia bulwiasta?
Begonia to niewysoka, bulwiasta bylina dochodząca do 20-30 centymetrów wysokości. Jej pokrój jest bardzo niesymetryczny.
Łodyga begonii bulwiastej jest najczęściej wzniesiona. Rzadko zdarzają się odmiany, u których zwisa. Oprócz tego charakteryzuje się mięsistością i silnym uwodnieniem. Sercowato-lancetowate mają krótki ogonek, u nasady są nierówno i mocno piłkowane. Gruba blaszka liści przyjmuje ciemnozielony, błyszczący kolor.
To, co jest organem podziemnym, to oczywiście bulwy – charakterystycznie spłaszczone, o nerkowatym kształcie i ciemnobrązowej barwie.
Kwiaty rosną w górnej części pędu i wyrastają z kątów liści. Duże, występujące w wielu różnych układach płatków – pojedyncze, pełne i półpełne, charakteryzują się również szeroką gamą kolorów.
Warunki i uprawa
Roślina powinna być posadzona w lekko osłoniętym miejscu, jednak z dużą ilością światła rozproszonego. W takich warunkach kwitnie najobficiej. Gdy posadzisz ją w całkowitym cieniu, nie zaprezentuje okazale swoich walorów dekoracyjnych. Mocne nasłonecznienie jest również niewskazane. Zaciszne, osłonięte przed silnymi wiatrami stanowisko przyczyni się do dobrego wzrostu begonii.
Bylina lubi żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebę. Decydując się na uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych, warto ją trochę rozluźnić. W tym celu dodaj do niej piasek.
Begonia bulwiasta jest typową, sezonową rośliną, dlatego latem, gdy nie ma zagrożenia przymrozkami, uprawiaj ją na zewnątrz. Najlepsza temperatura powietrza do uprawy tej byliny wynosi około 20 stopni Celsjusza. W warunkach pokojowych begonię można uprawiać cały rok.
Jak sadzić begonię bulwiastą?
Uprawa w pojemnikach to najpopularniejsza i najwygodniejsza metoda uprawy begonii bulwiastej.
Bulwy można sadzić do doniczek w drugiej połowie lutego. Pierwsza połowa marca to ostatni dzwonek. Jeśli posadzisz begonię w tym czasie, już w maju lub czerwcu powinna zakwitnąć. Odpowiedni pojemnik do uprawy na 1-2 rośliny powinien mieć przynajmniej 15 centymetrów średnicy. Na jego dno usyp warstwę drenażową, a bulwy sadź na głębokość przynajmniej 5 centymetrów. Ważne jest, aby górna część begonii znajdowała się na głębokości 2 centymetrów pod ziemią, a wklęsła część bulwy była skierowana do góry.
Bezpośrednio do gruntu begonię można posadzić w drugiej połowie maja.
Na co choruje begonia?
Begonia jest dość podatna na choroby i szkodniki. Jak roślina daje sobą znać o chorobie?
- Brązowe liście i ciemne smugi na łodygach begonii mogą świadczyć o ataku bakterii. Aby się ich pozbyć, usuń porażone części i zastosuj odpowiedni preparat bakteriobójczy. Nadmiernie wilgotne podłoże i wychłodzenie sprzyja rozwojowi choroby.
- Brązowe pąki i brunatne plamy na płatkach sygnalizują szarą pleśń na roślinie. Aby ją zwalczyć należy zastosować dedykowane preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych i agrocentrach.
- Choroba grzybowa mączniak prawdziwy daje o sobie znać jasnymi, „mączystymi” plamami na liściach. W walce pomogą preparaty ekologiczne.
- Zniekształcenia liści, kwiatów i płatków oraz znajdujące się na roślinie żółte i brązowe plamy mogą świadczyć o obecności wciornastków. Insekty te należy zwalczać gotowymi preparatami.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty, rozłożysty, nieregularny
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Zimozielone: -