Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Dracena to piękna roślina ze zdolnością oczyszczania powietrza. Co ciekawe, pod względem botanicznym spokrewniona jest ze szparagami, które znamy z kuchni. Jak uprawiać i pielęgnować dracenę wonną?

Dracena wonna (Dracaena fragrans)
Dracena wonna w środowisku naturalnym występuje w Afryce. Fot.123RF/Piscel

Jak wygląda dracena wonna?

Dracena wonna to popularna roślina doniczkowa o wzniesionym pokroju. W domowych warunkach rzadko osiąga od 1,5 do 2 metrów wysokości. Dracena hodowana jest w Europie już od XVIII wieku. Jej ojczyzną jest jednak tropikalna Afryka, gdzie dorasta do 6 metrów.

Największą ozdobą rośliny są lancetowate, siedzące liście o długości około 50 centymetrów i szerokości 5 centymetrów. Zależnie od odmiany mogą być ciemnozielone, jasnozielone albo odznaczać się kremowymi paskami.

Dracena wonna tworzy wiechowaty kwiatostan, na którym rozwijają się niepozorne, puszyste, biało-zielone kwiaty. To, co różni je od innych gatunków dracen, to przyjemny zapach. Stąd zresztą wzięła się jej nazwa gatunkowa.

W domowych warunkach roślina jednak bardzo rzadko kwitnie. Mimo tego, jej liście stanowią wspaniałą ozdobę pomieszczenia.

Dracena wonna: uprawa i wymagania

Stanowisko do uprawy draceny powinno być jasne, najlepiej ze słońcem rano albo po południu. Sadzonka poradzi sobie jednak również w zacienionym miejscu. Należy ją przede wszystkim chronić przed szkodliwym działaniem silnych promieni słonecznych. Mocne nasłonecznienie może poparzyć liście. Roślina zwykle kieruje wierzchołek w stronę światła, dlatego warto jej to zapewnić, dla utrzymania prostego pokroju rośliny.

Dracena nie ma wielu wymagań co do gleby. Urośnie w ziemi kwiatowej z domieszką kompostu. Substrat, którego użyjesz, powinien mieć lekko kwaśne pH od 5,5 do 6,3. Gdy pH przekroczy te wartości w którąś stronę, roślina nie będzie się prawidłowo rozwijać.

Unikaj tworzenia zastoju wody w glebie. Roślina potrzebuje dużo wody, jednak jej nadmiar może sprawić, że liście zaczną żółknąć. W związku z tym wybrana przez ciebie doniczka powinna mieć otwór odpływowy, by nie tworzyły się zastoje wodne. Nad otworem ułóż warstwę drenażową z kawałkami ceramiki, granulatu lub żwiru.

Nawożenie i przesadzanie draceny wonnej

Nawożenie wykonuj od marca do sierpnia lub września. Dzięki temu sadzonka będzie szybko rosła i dobrze się rozgałęziała. Nawóz w płynie dodawaj co dwa tygodnie, do wody do podlewania. Nie można go dodawać nierozcieńczonego, ponieważ poparzy korzenie.

Aby cieszyć się wspaniałym rozwojem draceny, regularnie ją przesadzaj. Małe odmiany wymagają tego co 2-3 lata.

Rozmnażanie draceny wonnej

Rozmnażanie draceny powinno towarzyszyć jej przycinaniu. Odcięte pędy wykorzystaj jako sadzonki do ukorzenienia. Wsadź je do naczynia z wodą, a po kilku tygodniach pojawią się nowe korzenie. Młode drzewka sadź oddzielnie do doniczek albo grupowo do dużego pojemnika.

Choroby i szkodniki draceny

Większość chorób rośliny spowodowana jest nieprawidłową uprawą. Najczęściej spotykany problem to suche końcówki liści. Doprowadza do tego zbyt suche powietrze, a pomóc może na to zraszanie liści draceny i ustawianie tacek z wodą pod rośliną.

Nadmierne podlewanie może doprowadzić do żółknięcia i wiotczenia liści. Wyjmij wtedy roślinę z ziemi i sprawdź jej korzenie. Jeśli nadmiar wody doprowadził do zgnilizny podstawy pędu i korzeni, rośliny nie można uratować.

Zdarza się, że dracenę atakuje bakteryjna plamistość liści. Liście draceny wtedy szybko brązowieją i pojawiają się na nich plamy. Pomogą na to specjalne opryski chemiczne.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Rozłożysty, wzniesiony

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Dracena wonna (Dracaena fragrans)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.