Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Choć w naturze występuje około 250 gatunków gardenii, do uprawy doniczkowej został wybrany tylko jeden – gardenia jaśminowata. Śnieżnobiałe kwiaty tej rośliny osiągają średnicę 5–8 cm. Cechują się wyjątkowo pięknym wyglądem i zapachem.
Na rynku są dostępne różne odmiany hodowlane. Najpopularniejsze odmiany gardenii jaśminowatej z największymi kwiatami to: „Belmont”, „Fortuniana”, „Klaim’s hardy”, „Veitchii”.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla gardenii
Rosnącą w doniczce gardenię ustaw w miejscu dobrze oświetlonym, ale jednocześnie nienarażonym na bezpośrednie działanie słońca. Latem, gdy światło jest zbyt mocne, odsuń roślinę na odległość ok. 1,5 m od okna, aby promienie nie spaliły jej liści.
Gardenia najlepiej rośnie w temperaturze około 20°C.
Podlewanie i pielęgnacja gardenii
Uprawa gardenii w domu nie należy do najłatwiejszych i często kończy się niepowodzeniem. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, od którego zależy zdrowy wzrost i wygląd rośliny, jest podlewanie.
Latem podczas upałów oraz w okresie, gdy gardenia jaśminowata intensywnie kwitnie, należy nawadniać ją często i intensywnie – nawet 3 razy w tygodniu. Jesienią i zimą śmiało możesz robić to rzadziej. Wciąż jednak dbaj o to, aby zbytnio nie przesuszyć ziemi w doniczce. Gardenię podlewaj odstaną wodą w temperaturze pokojowej.
Roślina nie lubi także zbyt intensywnego nawożenia, dlatego rób to ostrożnie. Najlepsze do tego celu będą nawozy wolno działające lub płynne o niskiej zawartości wapnia.
Choroby i szkodniki gardenii
Z uwagi na wymagany wysoki poziom wilgotności, gardenia narażona jest na choroby grzybowe. Jeśli pędy i liście rośliny zaczynają brązowieć, oznacza to, że zaatakował ją grzyb. Na gardenii mogą pojawić się także szkodniki takie jak przędziorek, tarcznik oraz wełnowiec.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Krzewiasty
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -