Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides)

Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides) to pięknie pachnąca i elegancko prezentująca się roślina doniczkowa. Uwagę przyciąga przede wszystkim dużymi, białymi kwiatami oraz lśniącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jej uprawa nie sprawi ci trudności, a roślina w pełnym rozkwicie zachwycająco wypełni puste miejsca na tarasie czy balkonie.

Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides)
Gardenia jaśminowata w rozkwicie. Fot. 123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Choć w naturze występuje około 250 gatunków gardenii, do uprawy doniczkowej został wybrany tylko jeden – gardenia jaśminowata. Śnieżnobiałe kwiaty tej rośliny osiągają średnicę 5–8 cm. Cechują się wyjątkowo pięknym wyglądem i zapachem.

Na rynku są dostępne różne odmiany hodowlane. Najpopularniejsze odmiany gardenii jaśminowatej z największymi kwiatami to: „Belmont”, „Fortuniana”, „Klaim’s hardy”, „Veitchii”.

Wymagania: stanowisko i temperatura dla gardenii

Rosnącą w doniczce gardenię ustaw w miejscu dobrze oświetlonym, ale jednocześnie nienarażonym na bezpośrednie działanie słońca. Latem, gdy światło jest zbyt mocne, odsuń roślinę na odległość ok. 1,5 m od okna, aby promienie nie spaliły jej liści.

Gardenia najlepiej rośnie w temperaturze około 20°C.

Podlewanie i pielęgnacja gardenii

Uprawa gardenii w domu nie należy do najłatwiejszych i często kończy się niepowodzeniem. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, od którego zależy zdrowy wzrost i wygląd rośliny, jest podlewanie.

Latem podczas upałów oraz w okresie, gdy gardenia jaśminowata intensywnie kwitnie, należy nawadniać ją często i intensywnie – nawet 3 razy w tygodniu. Jesienią i zimą śmiało możesz robić to rzadziej. Wciąż jednak dbaj o to, aby zbytnio nie przesuszyć ziemi w doniczce. Gardenię podlewaj odstaną wodą w temperaturze pokojowej.

Roślina nie lubi także zbyt intensywnego nawożenia, dlatego rób to ostrożnie. Najlepsze do tego celu będą nawozy wolno działające lub płynne o niskiej zawartości wapnia.

Choroby i szkodniki gardenii

Z uwagi na wymagany wysoki poziom wilgotności, gardenia narażona jest na choroby grzybowe. Jeśli pędy i liście rośliny zaczynają brązowieć, oznacza to, że zaatakował ją grzyb. Na gardenii mogą pojawić się także szkodniki takie jak przędziorek, tarcznik oraz wełnowiec.

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Obfite

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Krzewiasty

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.