Właściwości gatunku
Naturalnym środowiskiem juki gwatemalskiej (yucca guatemalensis), zwanej też słoniastostopą, są skaliste i gorące rejony Ameryki Środkowej. Ekstremalne warunki wymusiły na roślinie rozwój sztywnych liści pokrytych warstwą wosku. Pędy wyrastają na szczycie pnia, dlatego gatunek przypomina nieco palmę. Intensywnie zielony kolor pióropuszy pięknie ożywia dobrze oświetlone pomieszczenia. Rozeta osiąga do 25 cm średnicy. Ogromną zaletą juki gwatemalskiej jest jej wysoka odporność na choroby i skoki temperatur.
W warunkach europejskich roślina może zakwitnąć jedynie w szklarni lub oranżerii. Nie obniża to jednak jej walorów dekoracyjnych. Intrygująca juka gwatemalska jest jednym z podstawowych gatunków roślin wykorzystywanych w aranżacjach bazujących na trendzie urban jungle.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla juki gwatemalskiej
Juka gwatemalska wymaga dobrze oświetlonego stanowiska. Latem doskonale odnajduje się na słonecznych tarasach. W okresie wegetacji gatunek powinien rosnąć w temperaturze pokojowej, ale zimą potrzebuje chłodu. Optymalna temperatura w czasie spoczynku to 7–12°C.
Podlewanie i pielęgnacja juki gwatemalskiej
Od wiosny do końca lata podlewaj jukę gwatemalską obficie i często, nawet 2–3 razy w tygodniu. Zimą ograniczaj nawadnianie do niezbędnego minimum, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia ziemi. Prawidłowa pielęgnacja rośliny polega też na nawożeniu jej w okresie letnim mieszanką o zmniejszonej zawartości azotu.
Choroby juki gwatemalskiej
Juka gwatemalska bywa atakowana przez szarą pleśń, którą poznasz po nalocie grzybni występującym na powierzchni liści. Zastosuj wtedy oprysk fungicydem i zadbaj o lepszą cyrkulację powietrza.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Kępiasty, kolumnowy
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak