Wygląd kalmii szerokolistnej
Kalmia szerokolistna to liściasty, zimozielony krzew. W Polsce może osiągnąć co najwyżej 3 metry wysokości. Ciemnozielone, błyszczące liście wyglądem przypominają liście różaneczników, jednak są zdecydowanie bardziej zaostrzone.
Dekoracyjne kwiaty są cechą charakterystyczną kalmii. Rozwijają się na krzewie od maja do czerwca. Ich wyjątkowa budowa nie jest spotykana u innych gatunków roślin. Składają się z 5 zrośniętych płatków, tworzących kształt małych parasolek. Zazwyczaj przyjmują barwy różu i czerwieni. Kolory płatków w pąku są zawsze inne niż te, które możemy zobaczyć po rozwinięciu kwiatów. Kwiaty o średnicy około 2 centymetrów zbierają się w baldachogrona na szczycie pędów. W dotyku są lepkie, pokrywają je drobne włoski.
Kuliste i drobne owoce kalmii są niejadalne.
Jak uprawiać kalmię szerokolistną?
Kalmia szerokolistna jest rośliną wymagającą w uprawie. Podobnie jak inne rośliny wrzosowate, potrzebuje kwaśnej, wilgotnej gleby. Podłoże powinno być bogate w próchnicę, wilgotne, torfowe, ale ubogie w wapń. Krzew tworzy płytki, ale gęsty system w cienkich korzeni, dlatego glebę wokół rośliny należy ściółkować. Uchroni ją to przed wysychaniem. Najlepsza ściółka dla kalmii to kora z sosny.
Kalmia kwitnie obficie w słońcu, ale to w półcieniu czuje się najlepiej. Warto umiejscowić ją pod koronami wysokich drzew. Wybór stanowiska ma szczególne znaczenie podczas zimy, ponieważ w mroźną pogodę liście mogą wysychać. Jeśli przyzwyczailiśmy krzew do słońca, uprawiając go na słonecznym stanowisku, zimą należy zapewnić mu cień. Kalmię bezwzględnie trzeba ochraniać przed wiatrem.
Jeśli Twój ogród mieści się w centralnej i wschodniej Polsce, okrywaj kalmię na zimę. W pierwszej kolejności ważne jest, abyś zabezpieczyć płytki system korzeniowy rośliny. Jest bardzo podatny na przemarzanie.
Kalmia wymaga nawozu do rododendronów, ale w mniejszych proporcjach.
Kalmia szerokolistna: gdzie są posadzić?
Kalmię szerokolistną najlepiej posadzić w towarzystwie różaneczników, wrzosów i azalii. Można nią wzbogacić wrzosowisko. Niższa odmiana idealnie nadaje się do sadzenia w doniczkach.
Ciekawostka! Kalmia szerokolistna to roślina w całości trująca – zawiera silne toksyny, szkodliwe dla ludzi i bydła. Co ciekawe, są zupełnie nieszkodliwe dla psów i kotów. Toksyny możesz również znaleźć w pyłku kalmii. Jest to ważna informacja, jeśli w pobliżu Twojego ogrodu znajdują się pasieki, z których pozyskuje się miód.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 2-3m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec
Zimozielone: tak