Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Naturalnie katleja występuje na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Roślina jest epifitem – porasta konary drzew w tropikalnych lasach i nad brzegami rzek. W warunkach naturalnych występuje przeszło 60 gatunków tego rodzaju rośliny.
Poza gatunkami botanicznymi możesz zdecydować się na uprawę którejś ze sztucznie wyhodowanych roślin. Efektownie wygląda Cattleya warscewiczii, której kwiaty osiągają średnicę nawet 25 cm. Interesująca jest również Cattleya araguaiensis o kwiatach z bardzo wąskimi płatkami.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla katlei
W okresie wzrostu i rozwoju katleja wymaga słonecznego, bardzo jasnego stanowiska. Zadbaj jednak, by promienie słońca nie padały bezpośrednio na roślinę (w naturze osłaniają ją liście i pędy drzew).
Jeśli zależy ci na kwitnieniu katlei, w okresie wzrostu zapewnij jej wysoką wilgotność powietrza i odpowiednią temperaturę (ok. 24–26°C w dzień i 15–18°C w nocy). Zimą, w okresie spoczynku, katleja wymaga niższych temperatur (ok. 18°C w dzień i 13–15°C w nocy).
Podlewanie i pielęgnacja katlei
W okresie wzrostu katleja wymaga dość obfitego podlewania. Używaj miękkiej (np. przegotowanej) wody o temperaturze pokojowej. Podlewaj roślinę, gdy podłoże będzie suche. W tym okresie możesz też nawozić katleję. Najlepiej skorzystaj z nawozu do storczyków.
Zimą, czyli w okresie spoczynku, katleja nie wymaga nawożenia. W tym czasie podlewaj roślinę rzadziej niż w okresie wzrostu.
Choroby katlei
Katleja najbardziej narażona jest na bakteryjną zgniliznę liści i pędów, objawiającą się brązowo-czarnymi plamami na liściach. Żółknięcie i więdnięcie liści może z kolei być objawem choroby grzybowej – fuzariozy naczyniowej.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień, maj
Zimozielone: -