Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
„Miedzianobrody” to odmiana pochodząca z Polski. Została wyselekcjonowana stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku. Jest to roślina z rodziny wiechlinowatych o zimozielonych liściach. Ogrodnicy cenią kostrzewę „Miedzianobrody” za wyjątkowy kolor pędów. Są one wspaniałą ozdobą ogrodów i skalniaków. Jesienią wierzchołki liści i kwiatostany przybierają kolor miedziany. Pięknie kontrastują z zielonymi pędami przy podstawie kępy.
Ta odmiana zdobyła wiele nagród branżowych. Zatriumfowała w konkursie „Roślinne nowości 2019”. Została także wyróżniona Złotym Medalem MTP Gardenia 2020.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla kostrzewy „Miedzianobrody”
Festuca glauca nie jest wymagająca, jeśli chodzi o stanowisko i rodzaj gleby. Możesz posadzić ją w miejscu słonecznym lub półcienistym. Toleruje podłoże o zróżnicowanym pH. Poradzi sobie zarówno w ziemi umiarkowanie wilgotnej, jak i suchej.
Uprawa i pielęgnacja kostrzewy „Miedzianobrody”
Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, by mieć w swoim ogrodzie tę bylinę. Kostrzewa bez problemu przetrwa nawet surową zimę. Jest całkowicie mrozoodporna. Radzi sobie dobrze również w czasie suszy. Podczas upałów warto ją regularnie podlewać. W pochmurne dni możesz robić to rzadziej.
Pielęgnacja kostrzewy jest wyjątkowo prosta. Nie musisz nawet przycinać starych i uschniętych liści. Wystarczy, że na wiosnę „wyczeszesz” roślinę.
Sposoby na rozmnażanie kostrzewy „Miedzianobrody”
Kostrzewę możesz sadzić pojedynczo. Dobrze prezentuje się także w większych kępach. Najprostszym sposobem rozmnażania traw jest podział kępy na mniejsze części. Roślinę można także wysiewać z nasion. Pamiętaj jednak, aby zachować odpowiednią rozstawę: około 25–40 cm.
Stanowisko: -
Wilgotność: -
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: -
Pokrój: Kępiasty, kulisty
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec
Zimozielone: -