Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Kozłek lekarski (potocznie zwany walerianą) to dwuletnia bylina o specyficznym, lubianym przez koty zapachu. Co trzeba wiedzieć o uprawie kozłka lekarskiego?

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis). Fot. 123RF.com

Kozłek lekarski: występowanie i wygląd rośliny

Kozłek lekarski to roślina zielna, którą w stanie dzikim spotkać można zarówno w suchych, jak i wilgotnych miejscach. Szczególnie „lubi” podmokłe łąki, pastwiska, rowy, zarośla, bagna, brzegi strumieni i skraje lasów. 

Kozłek lekarski osiąga od 50 do 200 cm wysokości. Ma wzniesioną, pustą w środku łodygę o bruzdowatej powierzchni, która się nie rozgałęzia. W górnej części jest ona naga, w dolnej pokryta włoskami. Porasta ją niewielka ilość pierzastych liści złożonych z jedenastu lub dwunastu naprzeciwlegle położonych listków. Listki mają ząbkowane krawędzie i lancetowaty kształt.

Roślina kwitnie na biało i różowo między czerwcem a sierpniem. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty zebrane są w gęste kwiatostany przypominające baldachy. Po zapyleniu i przekwitnięciu w miejscu kwiatów powstają owoce – niełupki pokryte puchem.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski lubi słoneczne i lekko zacienione stanowiska. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, z dużą zawartością wapnia. Najmniej odpowiednie będą ciężkie, nieprzepuszczalne gliniaste gleby. W nich korzenie słabo się rozwijają. Roślina potrzebuje umiarkowanego podlewania.

Kozłek lekarski jest bardzo odporny na mróz. Podczas wegetacji należy odchwaszczać plantację, nawozić ją oraz regularnie przycinać pędy kwiatowe. Pobudzi to ziele do wzrostu kłączy i korzeni, których używa się w ziołolecznictwie. Dzięki zabiegowi przycinania roślina nie będzie marnować energii na wzrost kwiatów.

Nawożenie kozłka lekarskiego

Na przełomie lutego i marca należy odciąć martwe i uszkodzone pędy, a żywe od początku mocno przycinać. W pierwszym roku 30 cm nad ziemią (nad silnymi pąkami), w drugim 40 cm, a w następnych latach nawet na wysokość 50 cm.

Roślina ma niewielkie wymagania glebowe, ale w połowie kwietnia można ją odżywić nawozem o spowolnionym działaniu.

Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego

Surowcem zielarskim kozłka lekarskiego są suszone korzenie i kłącza. Substancjami czynnymi są w nich olejek eteryczny, walepotriaty oraz kwasy organiczne i trójterpeny. Walerianę stosuje się na uspokojenie, bezsenność, przy migrenach oraz przy skurczach żołądka i jelit na tle nerwowym.  Kozłek lekarski jest też składnikiem szamponów i innych środków przeciwłupieżowych i minimalizujących łojotok.  

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: Do 0,2m

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.