Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Ciepłolubny kroton naturalnie występuje w zwrotnikowych regionach Indonezji i Polinezji. Wśród wielu odmian pojawiły się i takie, które tolerują umiarkowane temperatury europejskich domów. Swoją popularność gatunek zawdzięcza niezwykłym liściom. Mają one dekoracyjny, asymetryczny kształt i niebanalne ubarwienie. Przestrzeń pomiędzy żółtym rysunkiem nerwów a brzegami wypełniona jest przez nieregularne plamy. Pstrokate liście przykuwają uwagę soczystymi kolorami: zielenią, czerwienią, żółcią i pomarańczą. Kwiaty krotonu nie są zbyt efektowne. Małe, białawe, niemal ukrywają się pod liśćmi.
Każdego roku na rynku pojawiają się nowe i coraz bardziej odporne odmiany krotonu. Szczególnie interesujące z nich to: żółto nakrapiany „Goldfinger”, „Icetum” z ciemnym nerwami i pięknie ubarwione „Bravo”, zachwycające plamami czerwieni.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla krotonu
Kroton wymaga stanowiska jasnego. Dobrze czuje się nawet na silnie oświetlonym, południowym parapecie. Promienie słoneczne intensyfikują kontrastujące ze sobą kolory liści. Od wiosny do jesieni roślina powinna przebywać w temperaturze pokojowej. Zimą przestaw ją do nieco chłodniejszego pomieszczenia.
Podlewanie i pielęgnacja krotonu
Światłolubna roślina tropikalna potrzebuje częstego podlewania. Ziemia w doniczce krotonu powinna być stale wilgotna. Na wygląd liści bardzo dobrze wpływa nawóz organiczny. Nawożenie przeprowadzaj regularnie od marca do końca sierpnia.
Choroby krotonu
Zadbany kroton choruje rzadko. Może jednak stać się obiektem ataku uciążliwych szkodników. Jeśli zauważysz obecność przędziorków, tarczników lub wełnowców, zastosuj oprysk insektycydem systemicznym.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Krzewiasty
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: tak