Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Lewkonia (Matthiola R.)

Lewkonia (Matthiola R.)jest rośliną szczególnie cenioną przez ogrodników i florystów. Zawdzięcza to skupionym w formie kłosa pięknie wybarwionym i intensywnie pachnących kwiatom.

Lewkonia (Matthiola R.)
Lewkonia (Matthiola R.) często występuje w ogrodach. Fot. 123RF.com

Lewkonia: wygląd i charakterystyka gatunku

Lewkonia (Matthiola R.) to roślina dziko występująca w Europie, która należy do rodziny kapustowatych. Ogrodników urzeka korzenno-słodkim aromatem kwiatów. Od wczesnej wiosny do lata wytwarza kwiatostany o różnorodnych barwach – od stonowanych odcieni bieli, różu i lawendy, przez intensywny błękit, aż po głęboką czerwień i fiolet. W uprawie ogrodowej spotyka się dwa gatunki – lewkonię długopłatkową (nazywaną narożną lub maciejką) oraz lewkonię letnią (Matthiola incana). Znane odmiany lewkonii letniej to m.in. „Excelsior”, „Opal”, „Mawa”.

Lewkonia: wymagania

Roślina ta najlepiej rośnie na w pełni nasłonecznionym stanowisku. Ziemia dla lewkonii powinna charakteryzować się prawie neutralnym lub zasadowym pH, a także przepuszczalnością. Uprawiając lewkonie, pamiętaj też o ściółkowaniu. Pomoże ono w zatrzymaniu wilgoci w glebie oraz schłodzi podłoże podczas upałów.

Uprawa i pielęgnacja lewkonii

Podczas kwitnienia staraj się utrzymywać równomierną wilgotność gleby. Młode lewkonie podlewaj obficie i często. Starsze traktuj w taki sposób wyłącznie w okresie suszy. W pozostałych warunkach podlewanie ogranicz do maksymalnie dwóch razy w tygodniu. Raz w miesiącu możesz wspomóc wzrost lewkonii, stosując uniwersalny nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących.

Rozmnażanie lewkonii

Lewkonię można rozmnażać z nasion lub rozsady. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w maju. W lutym i marcu możesz natomiast wysiać je do inspektów albo donic przetrzymywanych w domu. Wyrastające młode rośliny przepikuj do większych pojemników, gdy wytworzą pierwsze liście. W połowie maja możesz posadzić je na rabatach.

Choroby i szkodniki lewkonii

Zdrowe, wypielęgnowane kwiaty wykazują dużą odporność zarówno na szkodniki, jak i rozwój chorób. Przytrafiają im się choroby grzybowe. W uprawie możesz spotkać się np. z objawami mączniaka prawdziwego lub mozaiki lewkonii. Ze szkodników atakujących kwiaty ogrodowe, najgroźniejsze dla lewkonii (i właściwie jedyne zainteresowane tym gatunkiem) są pchełki oraz mszyce.

Jeśli chcesz uchronić roślinę przed poważnymi problemami, nie sadź jej w miejscu, gdzie wcześniej rosły kapustne. Na takim stanowisku zagrażałaby jej kiła kapuściana, choroba płodozmianowa, z którą ciężko się walczy.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: Do 0,1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Styczeń, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Lewkonia (Matthiola R.)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.