Właściwości gatunku i ciekawe odmiany miltonii
Miltonia jest storczykiem epifitycznym, który w naturalnych warunkach porasta konary południowoamerykańskich drzew. W domu można ją uprawiać tylko w specjalnie dostosowanym podłożu. Roślina wzbudza podziw dużymi kwiatami, których kształt przywodzi na myśl rodzime bratki. Pora kwitnienia rośliny przypada najczęściej na wiosnę i lato, ale zadbana Miltonia potrafi zachwycić kwiatami również w chłodniejsze pory roku. Nowe odmiany przyciągają uwagę nie tylko delikatną bielą, ale też odcieniami różu i czerwieni z żywymi akcentami koloru żółtego. Dużą popularnością cieszy się hybryda „Sunset”, wyróżniająca się oryginalnym ubarwieniem płatków.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla miltonii
Egzotyczna Miltonia nie przechodzi w typowy okres spoczynku. Przez cały rok wymaga stanowiska ciepłego i jasnego, ale oświetlonego w sposób rozproszony. Ostre promienie słoneczne łatwo powodują zasychanie, a nawet poparzenia liści. Idealna temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa roślina to 18–20°C lub nieco więcej. Przy spadkach poniżej 15°C roślina wyraźnie marnieje.
Podlewanie i pielęgnacja miltonii
Storczyki, rosnące w specjalnym substracie, potrzebują starannego i regularnego podlewania. Luźne podłoże szybko wysycha, dlatego latem należy nawadniać roślinę nawet kilka razy dziennie. Miltonia wymaga też nawożenia specjalistyczną mieszanką raz w miesiącu, z pominięciem okresu zimowego.
Choroby miltonii
Zbytnie zalewanie podłoża Miltonii może się skończyć chorobą grzybową. Objawia się ona charakterystycznymi plamami na liściach. Problem zwalczysz przez usunięcie zarażonych pędów i spryskanie storczyka fungicydem. Pamiętaj też o odizolowaniu epifitu od innych roślin.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony, pnącze
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec
Zimozielone: nie