Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Narcyz zdobył swoją popularność dzięki charakterystycznym białym, pomarańczowym lub żółtym kwiatom.
Stale rosnąca liczba odmian rośliny sprawiła, że podzielono narcyzy na 12 grup. Do każdej z nich należy kilkadziesiąt różnych odmian. Do najpopularniejszych należą „King Alfred”, „Merlin”, „Little Witch” czy „Oxford Gold”.
Narcyz może pochwalić się nie tylko licznymi odmianami, ale także właściwościami leczniczymi. Ma m.in. działanie przeciwgorączkowe. Dawniej używano go na rany oraz bolące stawy.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla narcyza
Gleba do uprawy narcyza powinna być wilgotna, żyzna i przepuszczalna, a jej odczyn zbliżony do obojętnego. Narcyz należy sadzić w odstępach 15–20 cm i przykrywać warstwą ziemi o grubości około 8 cm.
Najlepszy termin na sadzenie rośliny to przełom sierpnia i września. Jeśli będziesz trzymać się tych terminów, roślina świetnie ukorzeni się przed nadejściem zimy.
Narcyzy lubią stanowiska nasłonecznione, jednak dobrze czuje się też w niewielkim cieniu, np. obok krzewów lub drzew.
Uprawa i pielęgnacja narcyza
Narcyz nie toleruje suszy, ale nie lubi także nadmiaru wody. Kwiaty podlewaj więc często, ale umiarkowanie. Przerwij podlewanie, gdy roślina zakończy kwitnienie, a liście zaschną. Dzięki temu ponownie zakwitnie kolejnej wiosny. Narcyz w jednym miejscu może czuć się dobrze nawet przez wiele lat.
Sposoby na rozmnażanie narcyza
Narcyza rozmnaża się przez oddzielanie cebul przybyszowych. Tworzą się one co roku przy piętce bulwy matecznej. Możesz je pozyskać, wykopując roślinę na przełomie czerwca i lipca. Przesuszone cebulki możesz sadzić ponownie pod koniec lata.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj
Zimozielone: -