Właściwości gatunku
Kiwano (Cucumis metulifer) to gatunek ogórka. Jego smak określa się jako podobny do kiwi i banana. Od tych dwóch owoców utworzono nazwę rośliny. Ma długą, płożącą się łodygę oraz żółtopomarańczowe kwiaty.
Owoce kiwano są podłużne. Wielkością przypominają gruszki. Skórka jest początkowo zielona. Na powierzchni ma charakterystyczne „kolce” i jasne plamy. Ogórek kiwano nadaje się do jedzenia, gdy zmieni kolor na pomarańczowy.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla ogórka kiwano
Kiwano to roślina wymagająca. Uprawiaj go w szklarni lub pod folią. Temperatura potrzebna do prawidłowego wzrostu to minimum 15°C. W niższych roślina zamiera. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, odwdzięczy się szybkim wzrostem.
Najlepsze dla ogórka kiwano są gleby żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Stanowisko powinno być osłonięte.
Uprawa i pielęgnacja ogórka kiwano
Ogórek kiwano wymaga obfitego nawadniania. Zadbaj o to szczególnie w przypadku młodych sadzonek. Nie dopuść do przesuszenia kiwano w trakcie kwitnienia i zawiązywania owoców.
Regularnie odchwaszczaj stanowisko i spulchniaj wierzchnią warstwę gleby. Przestrzegaj ustalonego schematu nawożenia. Zasil ziemię wczesną wiosną, a później dwukrotnie, gdy roślina zakwitnie. Wykorzystaj do tego mieszanki wieloskładnikowe. Ostatnie nawożenie wykonaj jesienią. W tym czasie zrezygnuj jednak z preparatów zawierających azot.
Sposoby na rozmnażanie ogórka kiwano
Nasiona ogórka kiwano pozyskasz z dojrzałych owoców. Jest to najprostszy sposób rozmnażania tej rośliny. Wysiej je do niewielkich doniczek na przełomie kwietnia i maja. Pojemniki przykryj folią, by utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę. W czerwcu przenieś sadzonki do gruntu. Zachowaj między nimi odległość 50 cm.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Owoce
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 1-2m
Pokrój: Pnącze
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: -