Charakterystyka petunii ogrodowej
Petunia to jedna z chętniej sadzonych, balkonowych roślin. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa, ale tam nie była uznawana za szczególnie atrakcyjną. To przyczyniło się do skrzyżowania gatunków, w efekcie czego powstała petunia ogrodowa.
Pierwsze odmiany petunii ogrodowej charakteryzował zwarty pokrój i wzniesione pędy, na których rosły liście pokryte lepkimi włoskami i duże kwiaty. Dopiero z czasem powstały rośliny o nieco bardziej zróżnicowanych formach. Od tego momentu hodowla petunii znacznie przyspieszyła. Ogrodnicy zaczęli tworzyć odmiany w wielu kolorach – fioletu, różu, niebieskiego, bieli itp.
Sadzenie i uprawa
Petunie uwielbiają słońce, co jest ściśle związane z ich południowoamerykańskim pochodzeniem. Najlepiej uprawiać je po stronie z ekspozycją południową lub południowo-zachodnią. Uprawiając je na balkonie lub rabacie, warto je ochraniać przed wiatrem, który może zniszczyć kwiaty.
Gleba do uprawy petunii powinna być przede wszystkim lekka i przepuszczalna. Idealne podłoże dla niej to żyzna i próchnicza ziemia o lekko kwaśnym odczynie.
Rośliny najczęściej uprawiamy w doniczkach, gdzie rozwijają się na balkonach i tarasach. Między sadzonkami należy zachować odległość przynajmniej 30 cm. Kwiaty petunii są wrażliwe na przymrozki, dlatego nie warto sadzić jej wcześniej niż w drugiej połowie maja. Grozi to zniszczeniem rośliny. Kwiaty, zamknięte w pąki, sadzi się bezpośrednio do donic lub skrzyń.
Innym sposobem na wysiew jest ten z nasion. W tym wypadku na początku marca należy przygotować korytko wypełnione piaskiem, torfem i kompostem. Wsypujemy do niego nasiona i dociskamy do ziemi. Taka hodowla wymaga regularnego podlewania i utrzymania stałej temperatury około 20 stopni Celsjusza. Kiedy tylko wzejdą listki, trzeba je rozdzielić i zapewnić im 3 cm odległości. W drugiej połowie maja możemy je przesadzić do docelowej donicy lub bezpośrednio do gruntu.
Ważne! Na rabatach uprawia się petunie o długich pędach.
Gdy zauważysz przekwitanie kwiatów, od razu je zbieraj. Dzięki temu wesprzesz dalsze kwitnienie. Nieregularne pędy trzeba także przycinać, by nadać roślinie kształtu. Niektóre odmiany petunii, takie jak grandiflora i multiflora, wymagają regularnego przycinania, które zapewni im rozrost.
Petunia ogrodowa: podlewanie i nawożenie
Gdy na zewnątrz panują upały, warto podlewać petunie nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Unikajmy jednak lania wody na liście i kwiaty – grozi to pojawieniem się chorób. Aby odprowadzać nadmiar wody, najlepiej stosować drenaż rośliny. Nie wolno wystawiać petunii na silny deszcz, ponieważ niektóre odmiany mogą go nie przetrwać.
Roślina wymaga również nawożenia. Idealne są dla niej wieloskładnikowe nawozy płynne – bogate w żelazo, potas i trochę uboższe w azot. Nawożenie należy zacząć 3-4 tygodnie po sadzeniu i kontynuować przez okres wegetacyjny.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kaskadowy
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Zimozielone: -