Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Powój polny (Convolvulus Arvensis)

Powój polny to chwast występujący powszechnie na terenie całego kraju. Jak wygląda ta roślina? Jakie są jej wymagania wobec stanowiska? I jak się z nią uporać, jeśli nie chcemy mieć jej w swoim ogrodzie?

Powój polny (Convolvulus Arvensis)
Powój od maja do września zachwyca kwiatami, które pokrywają jego elastyczne łodygi. Fot. CanvaPro

Charakterystyka powoju polnego

Bardzo długa, elastyczna i cienka łodyga ma możliwość pięcia się, owijania lub płożenia, jej maksymalna długość może wynosić nawet 2 metry. Mimo delikatnego, niepozornego wyglądu jest to trwały, wieloletni gatunek rośliny.

Do nazw zwyczajowych powoju zaliczamy między innymi:

  • panny,
  • dzwonki,
  • wilec,
  • powojka.

Kwiaty rosną pojedynczo i są to bladoróżowe kielichy o delikatnym zapachu. Są bardzo nietrwałe, utrzymują się bowiem jedynie około jednej doby. Charakterystyczną cechą kwiatu jest jego dzwonkowaty kształt i pięć pasków ciemniejszej barwy biegnących wzdłuż płatków.

Powój polny należy do grupy uporczywych chwastów. W Polsce występuje powszechnie z wyjątkiem pasm górskich. Ku utrapieniu rolników gatunek szczególnie upodobał sobie pola uprawne. Nasiona mogą kiełkować nawet po kilku latach, a już mały kawałek kłącza pozwala roślinie „odbić”.

Powój to roślina trująca – toksyczne są wszystkie jej części. Najwięcej zagrażających życiu substancji znajduje się w jej nasionach.

Powój polny: wymagania wobec gleby i stanowiska

W naturze powój polny rośnie, zgodnie z nazwą, na polach. Najczęściej są to pola kukurydzy. Spotkać go możemy również na nieużytkach, pastwiskach i wzdłuż dróg oraz terenów kolejowych. Są to tak zwane siedliska ruderalne. Gatunek zasiedla miejsca jasne i preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, choć nie pogardzi innym gruntem, o ile nie jest zbyt podmokły.

Jak uporać się z powojem polnym?

Walka z powojem polnym to spore wyzwanie. Mechaniczne metody mogą niestety pogorszyć sprawę, jednak istnieje remedium na ograniczenie jego rozrostu. Powój polny nie znosi wapnowania gleby, dzięki czemu jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów odchwaszczania upraw z powoju polnego.

Ciekawostka! System korzeniowy powoju polnego jest palowy, istotne jednak, że długość głównego korzenia może osiągnąć ponad 2,5 metra długości. Korzenie boczne rośliny kierują się a boki, a następnie w dół pod kątem 90 stopni. Ta rachityczna z wyglądu roślina stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla upraw również dlatego, że jest odporna na niektóre związki chemiczne i okręca się wokół łodyg zbóż.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe, średnie

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Płożący

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Powój polny (Convolvulus Arvensis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.