Właściwości gatunku: Poziewnik szorstki (Galeopsis tetrahit)
Galeopsis tetrahit w Polsce jest rośliną dosyć pospolitą. Najczęściej można go spotkać na skrajach pól, leśnych polanach, nieużytkach oraz przydrożach.
Jak wygląda poziewnik szorstki?
Poziewnik szorstki osiąga nawet metr wysokości. Wzniosłe łodygi rośliny tworzą liczne rozgałęzienia. Charakterystyczne dla nich są zgrubienia w węzłach oraz szczeciniaste, kłujące włoski pokrywające ich powierzchnię. Liście mają jajowaty kształt, ostre zakończenia i piłkowano-karbowane brzegi. Są one ułożone na łodygach naprzeciwlegle.
Kwiaty poziewnika wyrastają na szczytach pędów w kątach liści. Zgromadzone są po 7 sztuk w nibyokółkach. Ich korona ma budowę grzbiecistą, dwuwargową z żółtą plamką w gardzieli. Zazwyczaj jest ona różowa lub purpurowa, jednak czasem bywa także biała. Całe kwiatostany są gruczołowato owłosione.
Po przekwitnięciu kwiatów zawiązują się okrągłe, brunatne rozłupnie. Nasiona tej jednorocznej rośliny roznoszone są przez wiatr. Mają one zdolność do kiełkowania w ziemi przez kilkanaście lat.
Poziewnik szorstki: uprawa i rozmnażanie
Poziewnik szorstki zalicza się do roślin cieniolubnych. Rzadko zdarza się, by w naturze porastał on mocno nasłonecznione obszary. Najlepiej służą poziewnikowi ziemie umiarkowanie wilgotne, próchnicze, bogate w składniki odżywcze – głównie w azot. Może on rosnąć także w mniej urodzajnych glebach.
Poziewnika należy podlewać na tyle często, by jego podłoże ciągle było wilgotne. Nawożenie go nie jest konieczne. Wskazane jest natomiast bieżące ścinanie pędów z przekwitniętymi kwiatami, jeszcze zanim zaczną tworzyć się nasionka. Taki zabieg pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się poziewnika.
Poziewnika szorstkiego rozmnaża się poprzez nasiona. Najlepszym terminem na zasiew jest wczesna wiosna, po ustąpieniu przymrozków. Nasionka można wsadzić od razu do gruntu.
Poziewnik szorstki: zastosowanie
Ziele poziewnika zawiera dużą ilość krzemionki, a także flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne. Wspomaga ono funkcjonowanie układu trawiennego, a także leczenie różnych schorzeń układu oddechowego i moczowego. U zwierząt zarówno część zielona poziewnika, jak i same nasiona wywołują silne zatrucia.
Zamiłowanie tej rośliny do azotowych podłoży sprawia, że często wzrasta ona na polach uprawnych. Dla rolników poziewnik jest chwastem, który stanowi konkurencję dla hodowanych przez nich roślin.
Galeopsis tetrahit wytwarza olejki eteryczne. Zalicza się on do roślin aromatycznych, miododajnych i przyciągających owady.
Choroby i szkodniki poziewnika szorstkiego
Z uwagi na dużą odporność oraz wysoką konkurencyjność tej rośliny w środowisku nie stwierdza się podatności na choroby czy wyraźnej aktywności szkodników na poziewniku.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Obfite
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Zimozielone: nie