Rukiew wodna: pochodzenie i występowanie
Rukiew wodna zwana także wodną rzeżuchą ma szerokie zastosowanie w kuchni, a także medycynie i ziołolecznictwie. Uprawia się ja już od tysięcy lat, głównie w Europie Środkowej i Zachodniej. Dziś rukiew znana jest na całym świecie, ale największe uprawy tej rośliny można znaleźć w Azji, a także w Europie, głównie w Czechach, na Morawach i na północy Francji.
Rukiew występuje na terenach wilgotnych, najczęściej wokół źródeł, potoków i przy innych płytkich wodach. W Polsce objęta jest ścisłą ochroną gatunkową od 2004 roku, więc nie można pozyskiwać jej w warunkach naturalnych.
Rukiew wodna: wygląd rośliny
Rukiew wodna to bylina z rodziny kapustowatych, dorastającą do około 80 centymetrów wysokości. Tworzy wzniesiony lub płożący pokrój z pędami, które mogą zakorzeniać się w międzywęźlach. Na łodygach pojawiają się naprzemianległe i nieparzyście pierzaste liście.
Rukiew kwitnie od czerwca do września. Drobne, białe kwiaty zebrane w grona pojawiają się na wierzchołkach rozgałęzionych łodyg. Po przekwitnięciu zawiązują się owoce w postaci wygiętej łuszczyny o długości około 5 milimetrów.
Część jadalną rośliny stanowią młode pędy oraz liście zebrane przed porą kwitnięcia. Smak rukwi wodnej jest dość intensywny, ostry z lekką goryczą.
Uprawa rukwi wodnej
Rukiew wodną można uprawiać w ogrodzie lub w pojemniku. Należy umieścić ją na słonecznym, ewentualnie częściowo zacienionym stanowisku i zadbać o odpowiednie nawodnienie ziemi. W ogrodzie można wybrać miejsce w pobliżu oczka wodnego albo teren okresowo zalewany. Uprawiając rukiew w doniczce, trzeba pamiętać o częstym podlewaniu.
Nasiona wysiewa się do pojemnika lub na grządce wiosną albo wczesnym latem. Nie należy siać ich zbyt głęboko. Nasiona powinny wykiełkować już po około 10-12 dniach. Pierwsze zbiory przeprowadza się po około 40 dniach od posadzenia, najlepiej przed pojawieniem się pierwszych kwiatów.
Wartości odżywcze rukwi wodnej
Rukiew wodna nie bez powodu uważana jest za jedną z najzdrowszych roślin na świecie. Zawiera znacznie ilości witaminy A, C, E i K, a także witamin z grupy B. Rukiew stanowi ponadto źródło wielu cennych składników odżywczych, takich jak wapń, potas, żelazo, mangan, cynk czy jod.
Podobnie jak wiele innych roślin kapustnych, rukiew wodna znana jest z właściwości antynowotworowych i odmładzających. Stosuje się ją w leczeniu awitaminozy, a także zewnętrznie na opryszczkę, owrzodzenia i czyraki. Rukiew wykazuje właściwości moczopędne, wykrztuśne, pobudzające i stymulujące pracę przewodu pokarmowego.
W kuchni stanowi doskonały dodatek do kanapek i sałatek, którym nadaje wyrazistego, ostrego posmaku.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie, obfite
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Płożący, wzniesiony
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec
Zimozielone: -