To wysoki krzew bądź małe dwupienne drzewko. Sumak naturalnie porasta treny Ameryki Północnej. W naszym klimacie przeciętnie osiąga on wysokość 3-5 metrów.
Ozdobny wygląd sumaka odurzającego
Korona sumaka ma parasolowaty kształt. Tworzą ją liczne, dosyć rozłożyste gałęzie oraz grube pędy. U młodych roślin są one pokryte włoskami.
Liście
Liście tej rośliny są dosyć długie (ok. 50 cm), nieparzystopierzaste. Na każdym z nich znajduje się ok. 11-31 lancetowatych listków. Jesienią odbarwiają się one na kolor żółty, pomarańczowy i czerwony.
Kwiaty
Drobne biało-zielonkawe kwiaty sumaka zebrane są w sporej wielkości wiechy. Jego owoce mają postać drobnych pestkowców zbitych w kwiatostany o kolbowatym kształcie. To one w dużej mierze przesądzają o atrakcyjności tej rośliny dla hodowców.
Owoce
Owocostany rhus typhina mają piękne amarantowe wybarwienie. Dojrzewają one na przełomie sierpnia i września, utrzymują się na drzewku przez całą zimę.
Jakich warunków wymaga uprawa sumaka octowca?
Roślina ta preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione oraz gleby suche i ubogie. Nie jest ona przesadnie wybredna. Sumak wykazuje dużą odporność na suszę, mróz, zanieczyszczenie powietrza.
Jeśli chodzi o sadzenie, trzeba podkreślić, że sumak octowiec jest bardzo inwazyjny. Tworzy on odrośla korzeniowe, bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Ma on tendencję do zagłuszania innych roślin.
Sok wydzielany przez korzenie sumaka ma działanie drażniące. Zaleca się używania rękawic podczas pracy z nim. Żeby zyskać kontrolę na jego ekspansją, warto zasadzić go w donicy lub zastosować dookoła jego korzeni barierę wykonaną np. z folii HDPE.
Sumak octowiec: zastosowanie
Sumakiem często obsadza się skarpy w celu zabezpieczenia ich przed osuwaniem. Chętnie sadzi się go w parkach miejskich i na placach. Znakomicie nadaje się on do przydomowych
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 15-20m
Pokrój: Nieregularny
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: nie