Właściwości rodzaju i ciekawe gatunki
Szparag doniczkowy (Asparagus) to rodzaj, do którego przypisanych jest około 100 gatunków roślin. Część z nich to rośliny ozdobne, które z powodzeniem możesz uprawiać w domu. Wiele gatunków przypomina paprotki, szparagi są jednak od nich mniej wymagające.
Najpopularniejsze gatunki to:
- asparagus pierzasty – sięgający 40–60 cm wysokości, o nietypowych liściach przypominających drobne igiełki, znajdujących się na zakończeniach mocno rozrastających się na boki pędów;
- asparagus gęstokwiatowy – wyższy, rosnący nawet do 2 m wysokości, z grubszymi igiełkowatymi liśćmi, o efektownie wyginających się gałęziach.
Wymagania: stanowisko i temperatura dla szparaga
Szparag doniczkowy ma określone wymagania, jeśli chodzi o temperaturę. Optymalne warunki do jego uprawy to temperatura 20–22°C. Gdy ustawisz go zbyt blisko grzejnika lub w przeciągu, może zrzucać liście. Szparagi nie lubią ostrego słońca, lepiej czują się w półcieniu lub w świetle rozproszonym. Nie mają za to dużych wymagań glebowych. Dobrze rosną w ziemi torfowej i gliniastej.
Podlewanie i pielęgnacja szparaga
Szparag źle znosi suszę. Pamiętaj, by ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna. To roślina, którą warto raz na kilka tygodni nawozić uniwersalnymi preparatami. Zimą podlewanie może być rzadsze, należy też zaprzestać nawożenia.
Choroby szparaga
Choroby i szkodniki atakują szparagi rzadko. Każda taka sytuacja jest jednak dość problematyczna, ponieważ roślina słabo reaguje na działanie chemicznych środków ochrony roślin.
Stanowisko: Półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony, parasolowaty
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień
Zimozielone: nie