Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Tobołki polne (Thlaspi arvense)

Tobołki polne to pospolite rośliny zachwaszczające pola i łąki w całej Polsce. Co warto o nich wiedzieć i jak uchronić własne uprawy przed tobołkiem polnym?

Tobołki polne (Thlaspi arvense)
Tobołki polne występują na obszarze całej Polski oraz uważane są za chwasty. Fot.CanvaPro

Tobołki polne: występowanie i charakterystyka

Tobołki polne to pospolite rośliny z rodziny kapustowatych. Mają kilka nazw zwyczajowych, takich jak kaletki czy szelestki. Zachwaszczają uprawy w całej Polsce, ale najczęściej pojawiają się pośród roślin okopowych, kukurydzy oraz rzepaku.

Tobołki najlepiej czują się na glebach ciężkich i gliniastych. Lubią podłoża żyzne i wilgotne. Można je spotkać także na ugorach i nieużytkach rolnych, na pastwiskach, a także przy rowach i poboczach. W związku z tym należą do grupy chwastów ruderalnych.

Tobołki polne: wygląd rośliny

Tobołki polne to niewysokie rośliny, osiągające maksymalnie 30 centymetrów wysokości. Łodyga jest sztywna, wyprostowana i rozgałęziona na szczycie. Roślina wytwarza aż 2 rodzaje liście. Te umieszczone u nasady łodygi są jasnozielone i wyrastają na ogonkach. Mają odwrotnie jajowaty, rozetkowy kształt, są dość duże i mocno powycinane. Liście wyrastające na łodydze są mniejsze, ząbkowane na brzegach i lekko wydłużone. Nie mają ogonków.

Tobołki polne zakwitają wiosną i mogą kwitnąć nieustannie aż do później jesieni (wrzesień-październik). Kwiaty są drobne i białe. Składają się z 4 płatków i dwuczęściowego słupka. Kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany na szczytach łodyg. Po przekwitnięciu przekształcają się w duże, płaskie łuszczyny wypełnione nasionami.

Nasiona są ciemne, małe i bruzdowane. Jedna roślina może wydać nawet tysiąc takich nasion, z których w ciągu zaledwie jednego sezonu może powstać nawet kilka kolejnych pokoleń tobołka. Jest to gatunek bardzo inwazyjny i trudny do zwalczenia.

Czy tobołki polne są szkodliwe dla innych roślin i zwierząt?

Tobołki polne są niezwykle plenne. Rozwijają się szybko i co roku wydają kilka nowych pokoleń roślin. Wyrządzają spore szkody pośród roślin okopowych i zbóż, a w rzepaku roznoszą pasożyty i choroby grzybicze, typowe dla roślin kapustnych.

Tobołki nie są pożądane także na pastwiskach i łąkach przeznaczonych do koszenia na siano. Nawet niewielkie ilości tej rośliny mogą być trujące dla zwierząt gospodarskich. Ich spożycie grozi stanem zapalnym przewodu pokarmowego, którego objawami są senność i brak apetytu.

Jak zwalczać tobołki polne?

Aby ograniczyć występowanie tobołków polnych w uprawach, należy przede wszystkim dbać o czystość materiału przeznaczonego na siew. Równie ważne jest systematyczne niszczenie chwastów nie tylko na terenach uprawnych, ale i na obszarach bezpośrednio do nich przylegających, na przykład w rowach czy na łąkach. Rozwój tobołków można ograniczyć też, dbając o właściwy odczyn pH gruntu oraz nawożąc pole tylko dobrze rozłożonym obornikiem. Jeśli poziom zachwaszczenia jest bardzo duży, należy sięgnąć po herbicydy.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: Do 0,2m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Tobołki polne (Thlaspi arvense)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.