Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Traganek szerokolistny (Astragalus glycyphyllos)

Traganek szerokolistny jest byliną z rozgałęzionym korzeniem i białymi kwiatami. Należy do rodziny bobowatych. Co warto wiedzieć o jej uprawie?

Traganek szerokolistny (Astragalus glycyphyllos)
Traganek szerokolistny Fot.123RF.com

Traganek szerokolistny: występowanie i wygląd rośliny

Traganek szerokolistny rośnie naturalnie w Azji i w Europie. Przyjął się też w Ameryce Północnej. W Polsce jest rośliną pospolitą. Najczęściej można go spotkać w widnych lasach mieszanych i liściastych, w zaroślach, na murawach, polanach, drogach leśnych, w górach do wysokości regla dolnego oraz na nizinach.

Roślina ma nagą, rozgałęzioną, czterokanciastą łodygę o słodkawym smaku (zawiera ona dużą ilość sacharozy). Dorasta ona do wysokości 100-150 cm. Liście traganka są duże (10-20 cm długości), jajowate lub lancetowate oraz nagie, rozmieszczone naprzeciwlegle i w parach. Podobnie jak korzeń i łodyga, również mają słodki smak. Przypominają nieco liście akacji. Kwiaty mają rurkowaty, zbliżony do hiacynta kształt, są żółtawo-białe i zebrane w dość luźne grono na długiej szypułce. Kwiatostan wyrasta z kąta liścia i jest dużo krótszy od niego. Po przekwitnięciu pojawia się owoc: nabrzmiały i nagi strąk.

Wymagania i uprawa traganka szerokolistnego

Wymagania traganka szerokolistnego nie są zbyt wielkie. Najchętniej rośnie on na stosunkowo suchych lub umiarkowanie wilgotnych, piaszczysto-gliniastych glebach o odczynie obojętnym. Najlepiej przyjmuje się w miejscach nasłonecznionych i częściowo ocienionych, ale jest odporny również na inne, mniej dogodne warunki. Traganek szerokolistny wymaga podlewania małą ilością wody.

Bylina jako kuzynka lukrecji i grochu, nie powinna być sadzona w ich towarzystwie – dzięki temu unikniemy przenoszenia się typowych dla tej rodziny chorób z jednej rośliny na drugą.

Sadzenie traganka szerokolistnego

Traganek szerokolistny wysiewamy przez podział (przygotowanie „odszczepek”) z rośliny-matki lub z nasion. Nasiona przed wysianiem należy wymoczyć przez 24 godziny, by spęczniały. Nasiona, które nie spęczniały, trzeba moczyć kolejną dobę.

Zastosowanie traganka szerokolistnego

Traganek szerokolistny jest jadalny. Liście można parzyć jako herbatkę – jadalny (i słodkawy w smaku) jest też korzeń. Roślina wzmacnia odporność, poprawia przemianę materii, podnosi wydajność lewej komory serca i wspiera jego pracę. Hamuje też rozwój chorób zatok i górnych dróg oddechowych. W medycynie chińskiej roślina jest wykorzystywana do terapii antynowotworowej. Traganek szerokolistny jest też spotykany w składach kosmetyków (regeneruje i wygładza skórę).

Jeśli chcesz go wykorzystać w celach kosmetycznych lub medycznych, pamiętaj, że traganka zbiera się dopiero po czterech latach.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Rozłożysty, wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Traganek szerokolistny (Astragalus glycyphyllos)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.